Nominacje do 12-tych Asian Film Awards pojawiły się już niecały tydzień temu i choć zawsze można liczyć na co najmniej jedną koreańską w każdej kategorii, to jednak w tym roku bardziej przeszło mi to koło nosa niż w zeszłym, ponieważ 2017 rok nie był taki sensacyjny jak 2016 dla koreańskiego kina, które mogło wtedy cieszyć się powrotami największych reżyserów. Tegoroczne nominacje wydają mi się wręcz po prostu obowiązkowym odklepaniem powinności, skupiając się głównie ze strony koreańskiej na „The Day After” Hong Sang Soo, które znalazło się w konkursie głównym Cannes oraz hitach box office.

Zaskakująco jestem bardziej zainteresowana nominacjami niekoreańskimi, mając już obejrzane komedię romantyczną „This Is Not What I Expected”, film historyczny „Our Time Will Come”, satay western „Marlina the Murderer in Four Acts i live-action „Blade of the Immortal”.

Lista nominacji:

Najlepszy film:

Angels Wear White (Chiny/Francja)
The Day After (Korea)
Newton (Indie)
The Third Murder (Japonia)
Youth (Chiny)

Najlepsza reżyseria:

Chen Kaige (Legend of the Demon Cat, Chiny/Japonia/Hongkong)
Sylvia Chang (Love Education, Chiny/Tajwan)
Hong Sang Soo (The Day After, Korea)
Ishii Yuya (The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue, Japonia)
Feng Xiaogang (Youth, Chiny)

Najlepszy nowy reżyser:

Vivian Qu (Angels Wear White, Chiny/Francja)
Anucha Boonyawatana (Malila: The Farewell Flower, Tajlandia)
Huang Hsin-yao (The Great Buddha+, Tajwan)
Dong Yue (The Looming Storm, Chiny)
Derek Hui (This is Not What I Expected, Hongkong/Chiny)
Kishi Yoshiyuki (Wilderness, Japonia)

Najlepszy aktor:

Kim Yoon Seok (1987: When The Day Comes, Korea)
Sukollaway Kanarot (Malila: The Farewell Flower, Tajlandia)
Louis Koo (Paradox, Hongkong)
Duan Yihong (The Looming Storm, Chiny)
Rajkummar Rao (Newton, Indie)

Najlepsza aktorka:

Sylvia Chang (Love Education, Chiny/Tajwan)
Aoi Yu (Birds Without Names, Japonia)
Kim Min Hee (The Day After, Korea)
Marsha Timothy (Marlina the Murderer in Four Acts, Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia)
Zhou Dongyu (This is Not What I Expected, Hongkong/Chiny)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Yoo Hae Jin (A Taxi Driver, Korea)
Geng Le (Angels Wear White, Chiny/Francja)
Tian Zhuangzhuang (Love Education, Chiny/Tajwan)
Eddie Peng (Our Time Will Come, Hongkong/Chiny)
Yang Ik Joon (Wilderness, Japonia)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Choi Hee Seo (Anarchist From Colony, Korea)
Sugisaki Hana (Blade of the Immortal, Japonia)
Kitty Zhang Yuqi (Legend of the Demon Cat, Chiny/Japonia/Hongkong)
Estelle Wu (Love Education, Chiny/Tajwan)
Hirose Suzu (The Third Murder, Japonia)

Najlepszy nowy aktor/ka:

Zhou Meijun (Angels Wear White, Chiny/Francja)
Chutimon Chuengcharoensukying (Bad Genius, Tajlandia)
Yoona z SNSD (Confidential Assignment, Korea)
Ling Man-lung (Tomorrow Is Another Day, Hongkong/Chiny)
Kinoshita Akari (Wilderness, Japonia)
Zhong Chuxi (Youth, Chiny)

Najlepszy scenariusz:

Anarchist From Colony (Korea)
Bad Genius (Tajlandia)
Love Education (Chiny/Tajwan)
Newton (Indie)
Youth (Chiny)

Najlepszy montaż:

Mon-mon-mon-Monsters (Tajwan)
Our Time Will Come (Hongkong/Chiny)
The King (Korea)
The Third Murder (Japonia)
Youth (Chiny)

Najlepsze zdjęcia:

Legend of the Demon Cat (Chiny/Japonia/Hongkong)
Marlina the Murderer in Four Acts (Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia)
The Fortress (Korea)
The Great Buddha+ (Tajwan)
The Third Murder (Japonia)

Najlepsza muzyka:

A Taxi Driver (Korea)
Angels Wear White (Chiny/Francja)
Our Time Will Come (Hongkong/Chiny)
The Great Buddha+ (Tajwan)
Wilderness (Japonia)

Najlepsze kostiumy:

Anarchist From Colony (Korea)
Baahubali 2: The Conclusion (Indie)
Blade of the Immortal (Japonia)
Legend of the Demon Cat (Chiny/Japonia/Hongkong)
The Thousand Faces of Dunjia (Hongkong/Chiny)

Najlepsze kierownictwo produkcji:

Along With the Gods: The Two Worlds (Korea)
Legend of the Demon Cat (Chiny/Japonia/Hongkong)
Marlina the Murderer in Four Acts (Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia)
The Third Murder (Japonia)
This is Not What I Expected (Hongkong/Chiny)

Najlepsze efekty specjalne:

Along With the Gods: The Two Worlds (Korea)
Baahubali 2: The Conclusion (Indie)
Gintama (Japonia)
Legend of the Demon Cat (Chiny/Japonia/Hongkong)
Mon-mon-mon-Monsters (Tajwan)
The Thousand Faces of Dunjia (Hongkong/Chiny)

Najlepszy dźwięk:

Brotherhood of Blades II: The Infernal Battlefield (Chiny)
Marlina the Murderer in Four Acts (Indonezja/Francja/Malezja/Tajlandia)
Mon-mon-mon-Monsters (Tajwan)
The Fortress (Korea)
The Great Buddha+ (Tajwan)

Najlepszy film akcji:

Along With the Gods: The Two Worlds (Korea)
Blade of the Immortal (Japonia)
Brotherhood of Blades II: The Infernal Battlefield (Chiny)
Paradox (Hongkong)
The Thousand Face of Dunjia (Hongkong/Chiny)

Zastanawiająca jest dla mnie również perspektywa nadchodzącej w listopadzie, kolejnej edycji Festiwalu Pięciu Smaków. Na zeszłej pojawił się specjalny blok obejmujący właśnie nominowane na Asian Film Awards tytuły – bardziej komercyjne niż „typowe” niezależne kino, ale wciąż „dobre”. Co więcej, „Our Time Will Come” był filmem otwierającym, a „Marlina the Murderer in Four Acts” zdobyło jedną z nagród (i jest jednym z trzech filmów, które najbardziej zapadły mi w pamięć z całego festiwalu), tak więc można obstawiać, które produkcje z powyższej listy nominacji pojawią się na 12-tym Five Flavors FF, jeśli w ogóle ta współpraca z organizatorami Asian Film Awards wydarzy się ponownie. Fajnie jest jednak mieć tę perspektywę możliwości potencjalnego obejrzenia tych wszystkich filmów w Polsce…

Reklamy

Written by Miica

Była studentka filologii koreańskiej, wielka fanka koreańskiego kina i dram.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s