[Podsumowania roku] Dramy 2017 subiektywnie… Drama Best 2017, część II

Do tej pory zawsze popierałam moje dramowe podsumowania roku sporymi wyliczeniami, ale tym razem zrobiłam to inaczej. Pierwszą część napisałam najbardziej ogólnikowo od lat, a jeśli chodzi o wybieranie najlepszych i najgorszych, czyli takie pseudo-nagrody Drama Best, nie mogę się poprzeć wrażeniami z obejrzenia prawie całej ramówki koreańskich stacji telewizyjnych, ponieważ w 2017 zwyczajnie nie widziałam tak wiele dram, jak w poprzednich latach… Jednak tyle razy podkreślałam subiektywność mojego wyboru – tym razem będzie ona naprawdę dosadna, skoro grupa tytułów, spośród których wybrałam swoich faworytów, była węższa niż dotychczas.

Wiem z góry, że zostało mi jeszcze do obejrzenia kilka dobrych, powszechnie wychwalanych dram z zeszłego roku, które pewnie całkowicie zmieniłyby to zestawienie (zakładam tak w przypadku „Forest of Secrets”, którego jeszcze nie tknęłam…). Mówi się trudno.

Kategoria dramowa

Tutaj gwoli wyjaśnienia – odkąd wprowadzono nowy sposób liczenia ilości odcinków dram SBSu i MBC, a KBS pozostał przy „klasycznym”, nie mogłam już tak po prostu podzielić sobie koreańskich seriali na „krótkie” i „długie”. Postanowiłam więc zrobić to według gatunków, których pojawia się coraz więcej, ale to też jest bardzo umowne, skoro charakterystyczną cechą koreańskich dram jest właśnie wielogatunkowość

Najlepszy rom-com:

Najbardziej w pamięć zapadają te dramy, na które wcale się nie zwracało tyle uwagi przed premierą… „Because This Is My First Life” (tvN) wdarło się na listy ulubionych wielu widzów, ale ja ostatecznie wybrałam „Third-Rate My Way” (KBS), mimo że nie do końca można je nazwać komedią romantyczną, przynajmniej w tym klasycznym znaczeniu, skoro jest to szeroko rozumiana youth drama. Nie spodziewałam się jednak tak spójnej i wciągającej dramy od KBSu, paradoksalnie na tak nieoryginalny temat… Kim Ji Won zagrała jedną z najlepszych ról kobiecych zeszłego roku, a Park Seo Joon był cukierkiem dla oczu.

Honorowe wyróżnienie: Because This Is My First Life (tvN), Strong Woman Do Bong Soon (jTBC)

Najlepsza genre drama:

Genre drama czyli tak naprawdę jaki gatunek? Coraz częstsze kryminały wydzieliłam w osobnej kategorii, dlatego tutaj wybierałam spośród licznych, ale trudnych do sklasyfikowania workplace drama, seriali prawniczych, dziennikarskich itd. Wśród nich bezsprzecznie najlepszych (i najbardziej niedocenianym) jest „Argon” (tvN) – połączenie dobrego scenariusza, genialnej reżyserii, zdjęć, oprawy muzycznej i aktorstwa. Drama dziennikarska w czystej postaci, skupiająca się na bohaterach w konkretnym zawodzie bez żadnych melodramatycznych domieszek.

Honorowe wyróżnienie: Chief Kim (KBS), Witch’s Court (KBS)

Najlepszy kryminał/thriller:

OCN naprawdę wzbił się na wyżyny produktywności w zeszłym roku, notując rekordową ilość emitowanych dram oraz sukcesów oglądalnościowych, jednakże postanowiłam wyróżnić „Circle” z siostrzanego tvNu – pioniera gatunku science-fiction, który w koreańskim kinie praktycznie nie występuje. Jest to jednocześnie thriller z kryminalną intrygą, więc się liczy, co nie? Brawa za niezwalnianie tempa przez wszystkie odcinki i niekończące się niespodzianki. Nie wspominam już o mojej słabości do wszystkiego z Kim Kang Woo…

Honorowe wyróżnienie: Tunnel (OCN), Voice (OCN)

Najlepszy melodramat:

Melodramat w koreańskich dramach to takie szerokie pojęcie… Oryginalnie chciałam też zawrzeć w tej kategorii dramy codzienne, weekendowe i makjangi, ale w sumie żadnych nie obejrzałam, więc zostaje mi wyróżnić jedną z moich zdaniem najbardziej niedocenianych pod względem oglądalności dram – „Tomorrow With You” (tvN), które jest czymś pomiędzy komedią romantyczną, melodramatem, serialem obyczajowym i do tego łączy jeszcze element fantasy. Jest to świetna, niezwykle klimatyczna drama.

Honorowe wyróżnienie: Goblin (tvN)

Najbardziej przeceniona drama:

Tyle medialnego szumu, wielkie gwiazdy w głównych rolach, równie słynna, hitowa scenarzystka, pre-producing, duży budżet i wielkie nadzieje – SBS ma swoją sprawdzoną recepturę na romantyczny hit, ale tym razem wyszło… po prostu przeciętnie. „While You Were Sleeping” gubi fabułę pomimo nie tak długich szesnastu godzin, Lee Jong Seok i Suzy są śliczni, ale jakoś mało chemii mają ze sobą i ogólnie można odnieść wrażenie wielkiego przereklamowania tego aktora, notabene zdobywcy Daesanga rok wcześniej.

(Nie)honorowe wyróżnienie: Hwarang (KBS)

Najbardziej niedoceniona drama:

Jeśli porównać „Tomorrow With You” do poprzedzającego ją w slocie „Goblin”…

Honorowe wyróżnienie: Argon (tvN), Girls’ Generation 1979 (KBS)

Największe rozczarowanie:

Co roku ze wszystkiego mogę wymienić najwięcej akurat tych dram, które były rozczarowujące. Jak jednak wybrać tę „najbardziej”? Padło na „Introverted Boss” (tvN) z wielu powodów – przede wszystkim wielkich, niespełnionych oczekiwań po reżyserze „Oh Hae Young Again” i scenarzystce „Marriage, Not Dating”, poprzednio wielkich, nieoczekiwanych właśnie hitów tvNu. Fabuła była często niedorzeczna, a Park Hye Soo grająca główną rolę żeńską pozostawiła po sobie fatalne wrażenie, którego długo nie zmyje.

(Nie)honorowe wyróżnienie: Bride of the Water God (tvN), Hwarang (KBS), The Liar and His Lover (tvN), Solomon’s Perjury (jTBC), While You Were Sleeping (SBS)

 

Kategoria aktorska:

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Powiem szczerze – wyjątkowo w tym roku nie miałam murowanego faworyta w tej kategorii. Ji Sung (Defendant, SBS) to taki oczywisty i jednocześnie bezpieczny wybór, zważywszy na wielką emocjonalność jego roli, za którą dostał Daesanga od SBSu.

Honorowe wyróżnienie: Gong Yoo (Goblin, tvN), Kim Joo Hyuk (Argon, tvN), Kim Nam Gil (Deserving of the Name, tvN), Namgoong Min (Chief Kim, KBS)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Dla kontrastu, mój wybór najlepszej aktorki jest całkowicie uzależniony od osobistej sympatii do Jo Yeo Jung (Perfect Wife, KBS), ale chyba nikt nie zaprzeczy, że podobnie jak Kim Sun Ah w „Woman of Dignity” (jTBC) odgrywany przez nią czarny charakter był znacznie ciekawszy od głównej bohaterki?!

Honorowe wyróżnienie: Jung Ryeo Won (Witch’s Court, KBS), Kim Ah Joong (Deserving of the Name, tvN), Kim Ji Won (Third-Rate My Way, KBS), Kim Sun Ah (Woman of Dignity, jTBC), Park Bo Young (Strong Woman Do Bong Soon, jTBC)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

2017 rok zdecydowanie należał do Kim Won Hae, który zagrał w sześciu dramach („Hwarang” KBSu, „Chief Kim” KBSu, „Strong Woman Do Bong Soon” jTBC, „Criminal Minds” tvNu, „While You Were Sleeping” SBSu i „Black” OCNu), zdobył swoją pierwszą aktorską nagrodę, stał się wreszcie rozpoznawalny, bawił, wzruszał i przerażał. Chciałabym przy tym podkreślić również weteranów Kim Sang Joonga („Rebel: Thief Who Stole The People”) i Heo Joon Ho („Ruler – Master of the Mask”), ale chyba „oficjalnie” nie mogę, skoro widziałam ledwo pierwsze odcinki ich dram?

Honorowe wyróżnienie: Dong Ha (Chief Kim, KBS / Suspicious Partner, SBS), Junho z 2PM (Chief Kim, KBS), Uhm Ki Joon (Defendant, SBS)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Czy jednak trzeba nazwać Park Eun Bin (Age of Youth 2, jTBC) aktorką pierwszoplanową, skoro główna tajemnica dramy toczyła się wokół niej? Trudno to określić w wypadku ensemble drama, ale jedno jest pewne – jej deklasacja pozostałych aktorek.

Honorowe wyróżnienie: Kim Sun Young (Girls’ Generation 1979, KBS / Because This Is My First Life, tvN), Seo Jung Yeon (Chief Kim, KBS / Defendant, SBS / Woman of Dignity, jTBC), Shim Hye Jin (Strong Woman Do Bong Soon, jTBC)

 

Kategoria techniczna:

Najlepsza reżyseria:

No, gdzieś warto wspomnieć o największym komercyjnym hicie zeszłego roku, „Goblin” (tvN)… Scenariusze Kim Eun Sook zawsze pozostawiają coś do życzenia, chociaż tym razem byłam pod wrażeniem kreacji mitycznego świata, aktorzy też się dobrze spisali, ale chyba największą zaletą tej dramy jest właśnie spajająca to wszystko reżyseria (do spółki z ogólnie wysokim standardem technicznym).

Honorowe wyróżnienie: Age of Youth 2 (jTBC), Argon (tvN), Tomorrow With You (tvN)

Najlepszy scenariusz:

Chyba już wspomniałam, że „Third-Rate My Way” (KBS) jest nieoczekiwanie (jak na tę stację telewizyjną…) wciągające, spójne, a przede wszystkim przekazujące jakieś wartości poza zabawianiem romansem pięknych bohaterów?

Honorowe wyróżnienie: Age of Youth 2 (jTBC), Argon (tvN), Circle (tvN), Girls’ Generation 1979 (KBS)

Najlepsze zdjęcia:

Dobre zdjęcia „Age of Youth 2” (jTBC) idą w parze z reżyserią, która pozostaje na tym samym, wysokim poziomie od pierwszego sezonu. Wyróżniam tu przede wszystkim montaże na początku każdego odcinka, nawiązujące do nich w metaforyczny sposób i dające przedsmak.

Honorowe wyróżnienie: Argon (tvN), Goblin (tvN), Save Me (OCN), Voice (OCN)

Najlepsza muzyka:

Muzyka to zawsze najsilniejsza strona dram w reżyserii Lee Yoon Jung. Znana jest ona ze stałej współpracy z zespołem Tearliner, którzy jako dyrektorzy muzyczni skonstruowali niezapomniane indie soundtracki do m.in. „Coffee Prince” czy „Cheese in the Trap”, ale tym razem w dziennikarskim „Argon” (tvN) poszli bardziej w elektroniczną stronę, co moim zdaniem świetnie pasowało do szybkiego tempa pracy nad programem publicystycznym. Oto próbka.

Honorowe wyróżnienie: Age of Youth 2 (jTBC), Circle (tvN), Missing Nine (MBC), Woman of Dignity (jTBC)

 

Kategoria różnych:

Przełomowa rola:

Jak zwykle można wyróżnić wiele rodzajów „przełomowych ról” – od pierwszych głównych, po te drugoplanowe, które zaznaczyły aktora na mapie, a kończąc wreszcie na nagłym docenieniu tych, którzy chowali się gdzieś pod radarem. Jung Hae In (While You Were Sleeping, SBS) był najlepszym elementem swojej rozczarowującej dramy i zapowiada się na kolejnego wielkiego łamacza niewieścich serc…

Honorowe wyróżnienie: Chae Soo Bin (Rebel: Thief Who Stole The People, MBC / Strongest Deliveryman, KBS), Dong Ha (Chief Kim, KBS / Suspicious Partner, SBS / Nothing to Lose, SBS), Junho z 2PM (Chief Kim, KBS), Kim Jae Wook (Voice, OCN), Kim Jung Hyun (School 2017, KBS), Kim Sun Ho (Chief Kim, KBS / Strongest Deliveryman, KBS)

Żenująca rola:

Zapowiadało się, że tvN otworzy drogę kolejnej interesującej gwiazdce dramowej, ale jeśli Park Hye Soo zrobiła jakieś dobre wrażenie w „Age of Youth” i filmie „Will You Be There?”, tak w „Introverted Boss” (tvN) stała się obiektem drwin i rzeczywiście popsuła przyjemność z oglądania tej dramy, będąc irytującą główną bohaterką (do tego słabo zagraną).

(Nie)honorowe wyróżnienie: Go Ara (Hwarang, KBS)

Najgorszy kolektywny występ obsady:

Miałam nawet jakieś nadzieje przed premierą, ale Nam Joo Hyuk był dobry jednorazowo tylko w „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo”, Shin Se Kyung jak zwykle nie grzała, Gong Myung okazał się być jednak słaby, kiedy tylko nie jest zabawny („Entertainer”) lub szczenięco zakochany („Drinking Solo”), a Krystal… była sztywna jak zawsze.

(Nie)honorowe wyróżnienie: The Liar and His Lover (MBC), My Secret Romance (OCN)

Najlepsza rola idola:

W 2016 wybrałam Junho trochę z osobistej sympatii, mimo że obiektywnie był naprawdę dobry w „Memory”. Tym razem jednak ugruntował swoją pozycję jednego z najlepszych idoli-aktorów dzięki niecodziennej roli socjopaty w „Chief Kim” (KBS), dając radę naprzeciwko Namgoong Mina.

Honorowe wyróżnienieBona z WJSN (Girls’ Generation 1979, KBS), Kang Min Hyuk z CNBLUE (Hospital Ship, MBC), Park Hyung Shik (Hwarang, KBS / Strong Woman Do Bong Soon, JTBC)

Najgorsza rola idola:

Idoli, którzy jednak nie posiadają znaczącego talentu aktorskiego, jest na pęczki. Chanyeol z EXO jest najbardziej przereklamowanym z nich, kiedy porówna się medialny szum wokół jego roli w „Missing Nine” (MBC) i pochwały reżysera z rzeczywistym czasem ekranowym i byciem po prostu nijakim.

(Nie)honorowe wyróżnienie: Jieun z Secret (My Secret Romance, OCN)

Najlepszy czarny charakter:

Już wyróżniłam wcześniej tę panią, dzięki której w ogóle dokończyłam „Perfect Wife” (KBS)…

Honorowe wyróżnienie: Dong Ha (Suspicious Partner, SBS), Junho z 2PM (Chief Kim, KBS), Kim Jae Wook (Voice, OCN), Kim Sun Ah (Woman of Dignity, JTBC), Uhm Ki Joon (Defendant, SBS)

Najlepszy występ komediowy:

Namgoong Min po raz drugi z rzędu deklasuje wszystkich swoim komediowym talentem, wspinając się na jeszcze większe wyżyny niż w „Beautiful Gong Shim”. „Chief Kim” (KBS) to jego parada improwizacji i nieoczekiwanych rozwiązań.

Honorowe wyróżnienie: Gong Yoo (Goblin, tvN), Kim Nam Gil (Deserving of the Name, tvN), Kim Won Hae (Strong Woman Do Bong Soon, jTBC), Lee Dong Wook (Goblin, tvN), Park Byung Eun (Because This Is My First Life, tvN), Park Sung Woong (Man to Man, jTBC)

Najbardziej zmarnowany talent:

Jedna z najbardziej rozczarowujących dram tego roku mogła się pochwalić naprawdę gwiazdorską obsadą, która poszła na zmarnowanie, a najbardziej zabolało mnie to w przypadku Gong Seung Yeon, którą można by nawet przez to uznać za kolejną kiepską aktorkę w roli memłowatej second lead, gdyby nie tylko cały szereg wcześniejszych lepszych ról („Heard It Through The Grapevine”, „Six Flying Dragons”, „Master – God of Noodles”) i późniejszych („Circle”).

(Nie)honorowe wyróżnienie: Lee Hyun Woo (The Liar and His Lover, tvN)

Najlepsza para:

W tej niezwykle zaciętej co roku rywalizacji o miano najlepszej pary mam w zwyczaju wybierać tę, która samym swoim istnieniem wzniosła dramę wysoko ponad jej rzeczywisty poziom. Tym razem byli to fascynujący Park Bo Young i Park Hyung Shik ze „Strong Woman Do Bong Soon” (jTBC).

Honorowe wyróżnienie: Gong Yoo & Kim Go Eun (Goblin, tvN), Ji Chang Wook & Nam Ji Hyun (Suspicious Partner, SBS), Kim Jung Hyun & Kim Se Jung (School 2017, KBS), Kim Nam Gil & Kim Ah Joong (Deserving of the Name, tvN), Lee Min Ki & Jung So Min (Because This Is My First Life, tvN), Park Seo Joon & Kim Ji Won (Third-Rate My Way, KBS)

Najlepsza para alternatywna:

Podobnie jak powyższa para, Park Eun Bin i Son Seung Won z „Age of Youth 2” (jTBC) również stali się obiektem pobożnych życzeń całego świata, mimo że de facto przez całą dramę byli „tylko przyjaciółmi”…

Honorowe wyróżnienie: Ahn Jae Hyun & Lee Yeon Hee (Reunited Worlds, SBS), Ji Soo & Park Bo Young (Strong Woman Do Bong Soon, jTBC), Jung Hae In & Suzy (While You Were Sleeping, SBS), Kim Sun Ho & Chae Soo Bin (Strongest Deliveryman, KBS)

Najlepszy bromance:

Klasyk.

Honorowe wyróżnienie: Choi Jin Hyuk & Yoon Hyun Min (Tunnel, OCN), Lee Jong Seok & Jung Hae In (While You Were Sleeping, SBS), Namgoong Min & Junho z 2PM (Chief Kim, KBS), Park Hae Jin & Park Sung Woong (Man to Man, jTBC), Park Hyung Shik & Ji Soo (Strong Woman Do Bong Soon, jTBC), Yeo Jin Goo & Ahn Jae Hyun (Reunited Worlds, SBS)

Najlepszy womance:

Można powiedzieć, że tworzenie na ekranie grup przyjaciółek jest coraz modniejsze, ale „Girls’ Generation 1979” wciąż pozostaje wyjątkowym przykładem na to, jak relacja między dwiema dziewczyna jest ukazana w lepszy sposób i rozwinięta niż jakikolwiek wątek romantyczny w tej dramie…

Honorowe wyróżnienie: Jung So Min, Esom & Kim Ga Eun (Because This Is My First Life, tvN), Kim Ji Won & Song Ha Yoon (Third-Rate My Way, KBS), wszystkie współlokatorki (Age of Youth 2, jTBC)

5 Comments

 1. Z czasem „Girls’ Generation 1979” nie tylko nie blednie, lecz robi się coraz lepsze. Klimat, który wykreowała ta drama pozostaje jakoś głęboko w duszy. Wszyscy grający idole, gwiazdy, gwiazdki oraz aktorzy, ci bez wielkiej rozpoznawalności wtopili się w tę historię jak nigdy. Czyżby to była najlepsza drama roku?

  Polubienie

 2. Kiedy wspomnę ubiegły rok, to niewiele tytułów przychodzi mi do głowy (chociaż obejrzałam ich całkiem sporo). Faktycznie w pamięci mam Goblina, bo to taka spójna i bardzo dobrze zrealizowana drama; świetnie bawiłam się przy „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo”, bo takiego poziomu uroczości właśnie mi było potrzeba. Poza tym, bardzo czekałam na „Circle”, bo s-f to jeden z moich ulubionych gatunków i całe szczęście nie żałowałam tego czekania.
  Nieoczekiwanie świetnie bawiłam się oglądając „Chief Kim”, to nie do końca mój typ humoru, ale duet Namgoong Min i Junho (a także reszta obsady) był na tyle rewelacyjny, że obejrzałam ten tytuł jednym tchem.
  Jednak najwięcej przyjemności miałam przy seansie „Forest of Secrets”, bo to znowu mój ulubiony gatunek, obsada rewelacyjna (Jo Seung Woo zaczyna być moim ulubionym koreańskim aktorem) i choć pozornie niewiele się w niej dzieje, to ani na chwilę nie nudzi.

  „Tomorrow With You” wciąż czeka w kolejce do obejrzenia, ale muszę znaleźć na nią czas, bo ostatnio usypiam na siedząco ze zmęczenia i nie ma mowy o jakimkolwiek oglądaniu.

  Polubienie

 3. Sama miałam przestój w zeszłym roku(zwłaszcza w drugiej połowie), ale miło wiedzieć, że najlepsze mnie nie ominęło. Jeśli chodzi o Tommorow With You to chyba żaden szok. Wydaje mi się, że zupełnie do innej i mniejszej widowni była skierowana. Sama byłam oczarowana, ale rozumiem, że można się było od niej odbić :( Chociaż szkoda, bo wciąż mało jest historii w dramach o tym co się dzieje po „wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie”.
  PS. Myślałam, że Age Of Youth 2 będzie w zestawieniu więcej ;)

  Polubienie

 4. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że pomiędzy Lee Jong Seok i Suzy nie było żadnej chemii. Nie jestem fanką JS,ale dałam tej dramie szansę. Jak się okazało niepotrzebnie. Wynudziłam się za wszystkie czasy. I nie odniosłaś wrażenia, że oni są niesamowicie sztywni?! *** Brakuje mi w zestawieniu (wiem, że jest subiektywne) „Go Back Couple” z przeuroczą Jang Nara. Serial daje do myślenia nad swoim życiem rodzinnym – oby więcej takich perełek. No i tam odkryłam Lee Yi Kyunga, który teraz rozbawia mnie w „Eulachacha Waikiki” (od razu ostrzegam, że postacie w tej dramie są nieco przerysowane).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.