School 2017

Znane też jako: Hakgyo 2017, 학교 2017

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: szkolny

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2017

Obsada: Kim Se Jung, Kim Jung Hyun, Jang Dong Yoon, Han Joo Wan, Han Sun Hwa, Seol In Ah, Park Se Wan, Seo Ji Hun, Han Bo Bae, Kim Hee Chan, Ha Seung Ri, Rowoon (SF9), Z.Hera, Kim Eung Soo, Park Chul Min, Lee Jae Yong, Min Sung Wook, Jo Mi Ryung, Sung Ji Roo, Kim Hee Jung, Jang Se Hyun, Lee Jong Won

 

Ważne sprawy… które kończą się na tych sercowych

To już chyba oficjalne – KBS powraca co dwa lata z kolejną dramą z serii „School”, chwaląc się tworzeniem seriali odpowiadających na społeczne zjawiska w różnych grupach wiekowych i dających szanse na skok w karierze niegdysiejszym aktorom dziecięcym, jak i tym kompletnie początkującym. Będąc bardziej zgryźliwym, można powiedzieć, że z drugiej strony te dramy właśnie to takie tańsze zapychacze ramówki, które udają, że chcą powiedzieć coś ważnego, ale po prostu liczą na popularność wśród nastoletniej widowni.

Ja mam ambiwalentny stosunek do dram szkolnych… Z jednej strony czuję się „za stara” na nie, aby w pełni dać się porwać fabule, odczuwać jakąś empatię lub zrozumienie problemów, bo, jakby na to nie patrzeć, wady koreańskiego systemu szkolnictwa i najczęściej przedstawianą w związku z tym chorą rywalizację można ujrzeć dosłownie wszędzie – od takich seriali dla nastolatków, po youth dramas, w których młodzi dorośli nie mogą znaleźć zatrudnienia, po dramy o ahjummach, które czują presję wysłania swoich dzieci do jak najlepszych szkół. Nie potrafię zatem rozpatrywać „School 2017” w ramach odzwierciedlania współczesnej sytuacji w Korei – nawet nie skupiałam się na tym elemencie… Dla mnie taka drama, jak ta, miała wyłącznie jedną funkcję, a mianowicie zaspokojenie potrzeby romansu rodem z mangi  shoujo. Miało być lekko, przyjemnie i niewymagająco.

Tajemniczy X w pobliżu głównej bohaterki

Rzekomo „Who Are You – School 2015” wraz ze swoją fabułą zawierającą elementy makjangu na tyle odchodziło od tradycji dram spod szyldu „School”, że postanowiono powrócić do starego, czyli skupienia się całościowo na szkole i problemach uczniów, a nie tylko głównych bohaterach i ich prywatnych sprawach. Niestety obecne dramy nie mogą się obyć bez dodatkowych, „wzbogacających” je elementów, dlatego tutaj mamy co nieco, można by powiedzieć, mystery… W rdzeniu fabuły wciąż stoją przyjaźnie, pierwsze miłości, rywalizacja o oceny, presja dostania się na jak najlepszą uczelnię oraz posiadanie marzeń, jednakże pojawia się również wątek zakapturzonego vigilante, który swoim wandalizmem zakłóca porządek w szkole, wskazuje na problemy, które wszyscy znają, ale nic z tym nie robią i ogólnie staje się głośnym głosem uczniów. O bycie nim można podejrzewać dwóch głównych bohaterów dramy – buntowniczego Hyun Tae Woona (Kim Jung Hyun) lub popularnego najlepszego ucznia Song Dae Hwi (Jang Dong Yoon). W sprawę zostaje też wplątana główna bohaterka, która zawsze znajduje się na miejscu akcji – Ra Eun Ho (idolka Kim Se Jung z girlsbandów I.O.I i gugudan w aktorskim debiucie).

Prawdę mówiąc, pamiętam ze „School 2017”, które obejrzałam kilka miesięcy temu, jeszcze mniej niż z „Who Are You – School 2015″… Mogę to wykorzystać jako dowód na to, że w gruncie rzeczy nie jest to drama uaktualniająca serię, ale po prostu wykorzystująca jej renomę, aby przedstawić widzom nowe pokolenie aktorów i nic więcej. Cała reszta to znana śpiewka o konflikcie oczekiwań i marzeń lub całkowitym braku tego drugiego. Zresztą oczekiwałam tylko zajęcia mi czasu i muszę stwierdzić, że w tej kwestii „School 2017” dobrze się sprawdza – jest po prostu jak porządne shoujo… Wcale nie musi być „nowe”, ważne by główna para bohaterów zdobyła na tyle naszą sympatię, abyśmy kibicowali im w staniu się parą.

Być może ci, którzy mają jeszcze dokładniej w pamięci „School 2017”, obruszą się, że sprowadzam tę dramę wyłącznie do romansu, ale nic wniosła ona do mojego życia poza drobnym faktem, iż uznałam Kim Se Jung i sześć lat starszego od niej Kim Jung Hyuna za jedną z moich ulubionych par telewizyjnych zeszłego roku. Ich popularność w internecie całkiem nieźle odzwierciedla tę odrobinę magii, jaką udało im się wykrzesać na planie tej dramy. Co zresztą mogę więcej o niej powiedzieć, kiedy zamiast wzbudzać dyskusje na temat istniejących problemów w edukacji, interesuje jedynie swoimi wieloma wątkami romantycznymi? Trochę mi się nasuwa w tym momencie porównanie do „Solomon’s Perjury”, które miało być „inną” dramą, a skończyło się jak każda, tyle że wobec „School 2017” nie miałam żadnych wygórowanych oczekiwań, tak więc jestem całkowicie usatysfakcjonowana końcowym rezultatem, który zaspokoił moją potrzebę obejrzenia jakiegoś niezbyt melodramatycznego romansu.

Zdobyte nagrody

2017 KBS Drama Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Kim Se Jung

2017 The Seoul Awards:

  • nagroda popularności dla Kim Se Jung

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 6/10

Średnia – 6,25/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.