3 maja zostały rozdane po raz 54-ty nagrody Baeksang Arts Awards, jedne z najważniejszych w Korei, które opiewają zarówno na produkcje filmowe, jak i telewizyjne. W tym roku można było zauważyć powiększenie listy zwycięzców o kilka kategorii, m.in premierowo rozdano nagrody techniczne oraz dla aktorów drugoplanowych w dramach, ale nic tak naprawdę nie jest warte dalszej dyskusji, kiedy lista nominowanych i zwycięzców jest porządna, rzetelna, ale też przewidywalna.

Być może interesujący będzie fakt, iż na w sekcji telewizyjnej po raz pierwszy widać było tak ogromną dominację produkcji stacji kablowych… 2017 rok był jednak pełen niedobrych wiadomości, szczególnie dla MBC, a w międzyczasie tvN i jTBC naprawdę podskoczyli z jakością produkcji różnogatunkowych seriali. Zresztą nie mam co się dalej wypowiadać – trochę wstyd, że wciąż ich jeszcze nie obejrzałam, ale wciąż te tytuły siedzą mi gdzieś w tyle głowy.

Z koreańskim światkiem filmowym jestem natomiast już bardziej na bieżąco i przyznam, że jak co roku lista nominowanych nazwisk zawiera mniej więcej tych samych (genialnych) aktorów, tak mimo wszystko zwycięstwo Kim Yoon Seoka nad Song Kang Ho uznaję za lekkie zaskoczenie, bo ten zdaje się wygrywać już samą swoją reputacją „najlepszego” koreańskiego aktora. Kim Yoon Seok ostatnio zdobył podobne wyróżnienie dziesięć lat temu za „The Chaser”…

Zawsze się znajdzie jedna zaskakująca, „wzruszająca” wygrana i w tym roku uznaję za taką wyróżnienie dla młodej Lee Soo Kyung za rolę drugoplanową w „Heart Blackened”, jednakże zabrakło litrów łez i wielkiego roztrzęsienia przy mowach dziękczynnych, które byłyby później powtarzane w telewizyjnych newsach. Przejrzałam szybko relację z gali Baeksang Arts Awards i muszę przyznać, że dawno nie widziałam już tak nudnych, choć poprawnych nagród… Chyba najlepiej odzwierciedla to dobór strojów na równie nieciekawym czerwonym dywanie.

Lista zwycięzców:

Sekcja filmowa:

Daesang:

1987: WHEN THE DAY COMES

Najlepszy film:

1987: When The Day Comes
Along With The Gods: The Two Worlds
Anarchist From Colony
THE FORTRESS
A Taxi Driver

Najlepsza reżyseria:

Hwang Dong Hyuk (The Fortress)
Jang Hun (A Taxi Driver)
Jang Jun Hwan (1987: When The Day Comes)
KIM YONG HWA (Along With The Gods: The Two Worlds)
Yang Woo Seok (Steel Rain)

Najlepszy nowy reżyser:

Jeon Go Woon (Microhabitat)
Jo Hyun Hun (Jane)
KANG YOON SUNG (The Outlaws)
Moon Sori (The Running Actress)
Shin Jun (Yongsoon)

Najlepszy aktor:

Jung Woo Sung (Steel Rain)
KIM YOON SEOK (1987: When The Day Comes)
Ma Dong Seok (The Outlaws)
Seol Kyung Goo (The Merciless)
Song Kang Ho (A Taxi Driver)

Najlepsza aktorka:

Choi Hee Seo (Anarchist From Colony)
Kim Ok Bin (The Villainess)
Kim Tae Ri (Little Forest)
NA MOON HEE (I Can Speak)
Son Ye Jin (Be With You)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Jin Sun Kyu (The Outlaws)
Jo Woo Jin (Steel Rain)
Kim Dong Wook (Along With The Gods: The Two Worlds)
Kim Hee Won (The Merciless)
PARK HEE SUN (1987: When The Day Comes)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Esom (Warriors of the Dawn)
Honey Lee (Heart Blackened)
Jeon Hye Jin (The Merciless)
LEE SOO KYUNG (Heart Blackened)
Yeom Hye Ran (I Can Speak)

Najlepszy nowy aktor:

GOO GYO HWAN (Jane)
Heo Sung Tae (The Outlaws)
Kim Jun Han (Anarchist From Colony)
Kim Sung Kyu (The Outlaws)
Lee Ga Seob (Seeds of Violence)

Najlepsza nowa aktorka:

CHOI HEE SEO (Anarchist From Colony)
Jin Ki Joo (Little Forest)
Lee Joo Young (Jane)
Lee Soo Kyung (Yongsoon)
Nana z After School (The Swindlers)

Najlepszy scenariusz:

1987: WHEN THE DAY COMES
Anarchist From Colony
The Outlaws
A Taxi Driver
Steel Rain

Nagroda techniczna:

1987: When The Day Comes (za zdjęcia)
ALONG WITH THE GODS: THE TWO WORLDS (za efekty specjalne)
Battleship Island (za kierownictwo produkcji)
The Merciless (za montaż)
The Villainess (za kaskaderkę)

Sekcja telewizyjna:

Daesang:

FOREST OF SECRETS (tvN)

Najlepsza drama:

Forest of Secrets (tvN)
Misty (jTBC)
MOTHER (tvN)

My Golden Life
(KBS)
Third-Rate My Way
(KBS)

Najlepszy program rozrywkowy:

City Fisherman (Channel A)
HYORI’S HOMESTAY
(jTBC)
I Live Alone
(MBC)
어서와~ 한국은 처음이지? (MBC every1)
Youn’s Kitchen 2
(tvN)

Najlepszy program edukacyjny:

그것이 알고 싶다 – 사라진 고문 가해자들 (SBS)
나는 자연인이다 (MBN)
땐뽀걸즈 (KBS)
세상에 나쁜 개는 없다 (EBS)
순례 (KBS)

Najlepsza reżyseria:

Ahn Gil Ho (Forest of Secrets, tvN)
Kim Chul Kyu (Mother, tvN)
KIM YOON CHUL (Woman of Dignity, jTBC)
Mo Wan Il (Misty, jTBC)
Shin Won Ho (Smart Prison Living, tvN)

Najlepszy aktor:

Chun Ho Jin (My Golden Life, KBS)
Jang Hyuk (Money Flower, MBC)
JO SEUNG WOO (Forest of Secrets, tvN)
Kim Sang Joong (Rebel: Thief Who Stole The People, MBC)
Park Seo Joon (Third-Rate My Way, KBS)

Najlepsza aktorka:

Kim Hee Sun (Woman of Dignity, jTBC)
KIM NAM JOO (Misty, jTBC)
Kim Sun Ah (Woman of Dignity, jTBC)
Lee Bo Young (Mother, tvN)
Shin Hye Sun (My Golden Life, KBS)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Ahn Jae Hong (Third-Rate My Way, KBS)
Bong Tae Kyu (Return, SBS)
Jung Sang Hun (Woman of Dignity, JTBC)
PARK HO SAN (Smart Prison Living, tvN)
Yoo Jae Myung (Forest of Secrets, tvN)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Jeon Hye Jin (Misty, jTBC)
Na Young Hee (My Golden Life, KBS)
Ra Mi Ran (Avengers Social Club, tvN)
Song Ha Yoon (Third-Rate My Way, KBS)
YE JI WON (Should We Kiss First?, SBS)

Najlepszy nowy aktor:

Kim Jung Hyun (School 2017, KBS)
Lee Kyu Hyung (Forest of Secrets, tvN)
Park Hae Soo (Smart Prison Living, tvN)
Woo Do Hwan (Save Me, OCN)
YANG SE JONG (Temperature of Love, SBS)

Najlepsza nowa aktorka:

HEO YOOL (Mother, tvN)
Kim Da Som (Sister is Alive, SBS)
Kim Sejeong z gugudan (School 2017, KBS)
Seo Eun Soo (My Golden Life, KBS)
Won Jin Ah (Just Between Lovers, jTBC)

Najlepszy wykonawca w programie rozrywkowym:

Jeon Hyun Moo (I Live Alone, MBC)
Kwon Hyuk Soo (SNL Korea, tvN)
Lee Sang Min (My Ugly Duckling, SBS)
SEO JANG HUN (Knowing Bros, jTBC)
Yoo Byung Jae (Creaking Heroes, MBC)

Najlepsza wykonawczyni w programie rozrywkowym:

Kang Yoo Mi (Gag Concert, KBS)
Kim Sook (Video Star, MBC every1)
Lee Soo Ji (Gag Concert, KBS)
Park Na Rae (I Live Alone, MBC)
SONG EUN YI (Creaking Heroes, MBC)

Najlepszy scenariusz:

Baek Mi Kyung (Woman of Dignity, jTBC)
Jung Bo Hun (Smart Prison Living, tvN)
Jung Seo Kyung (Mother, tvN)
LEE SOO YEON (Forest of Secrets, tvN)

Lim Sang Choon (Third-Rate My Way, KBS)

***

Bazaar Icon Award:

NANA z After School (The Swindlers)

Nagroda popularności:

BAE SUZY (While You Were Sleeping, SBS)
JUNG HAE IN (Smart Prison Living, tvN)

***

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

Prowadzący galę Shin Dong Yeob, Bae Suzy i Park Bo Geom

 

Nominowany za reżyserię Jang Jun Hwan i nominowana jako debiutująca reżyserka aktorka Moon Sori, jego żona

 

Zdobywca nagrody popularności Jung Hae In i nominowana za film „Be With You” Son Ye Jin, którzy grają razem w obecnie emitowanej dramie jTBC „Pretty Noona Who Buys Me Food”

 

Najlepszy aktor pierwszoplanowy Kim Yoon Seok i najlepszy aktor drugoplanowy Park Hee Sun („1987: When The Day Comes”)

 

Nominowani do nagrody za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Jung Woo Sung, Ma Dong Seok i Sol Kyung Goo

 

Nominowane do nagrody za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Choi Hee Seo i Son Ye Jin

 

Nominowani za rolę drugoplanową w filmie Jin Sun Kyu, Jo Woo Jin, Kim Dong Wook i Kim Hee Won

 

Nominowane za rolę drugoplanową w filmie Honey Lee, Lee Soo Kyung i Yeom Hye Ran

 

Dwukrotnie nominowana za najlepszą rolę drugoplanową w filmie i dramie Jeon Hye Jin

 

Nominowani do nagrody dla najlepszego nowego aktora w filmie Heo Sung Tae, Kim Jun Han i Kim Sung Kyu

 

Nominowane do nagrody dla najlepszej nowej aktorki w filmie Choi Hee Seo, Jin Ki Joo, Lee Joo Young, Lee Soo Kyung i Nana

 

Nominowani za rolę pierwszoplanową w dramie Jang Hyuk, Jo Seung Woo i Park Seo Joon

 

Nominowane za rolę pierwszoplanową w dramie Kim Nam Joo i Kim Sun Ah

 

Nominowana za rolę pierwszoplanową w dramie Lee Bo Young i najlepsza nowa aktorka Heo Yool („Mother”, tvN)

 

Nominowani za rolę drugoplanową w dramie Ahn Jae Hong, Bong Tae Kyu, Park Ho San i Yoo Jae Myung

 

Nominowane za rolę drugoplanową w dramie Na Young Hee, Ra Mi Ran, Song Ha Yoon i Ye Ji Won

 

Nominowani do nagrody dla najlepszego nowego aktora w dramie Kim Jung Hyun, Lee Kyu Hyung, Park Hae Soo, Woo Do Hwan i Yang Se Jong

 

Nominowane do nagrody dla najlepszej nowej aktorki w dramie Kim Da Som, Kim Sejeong, Seo Eun Soo i Won Jin Ah

 

 Prezenterzy nagród

Reklamy

Written by Miica

Była studentka filologii koreańskiej, wielka fanka koreańskiego kina i dram.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.