recenzje filmów

Keys to the Heart

Znane też jako: My World Only, That’s Only My World, Geugeotmani Nae Sesang, 그것만이 내 세상

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komediodramat

Reżyseria: Choi Sung Hyun

Premiera: 2018

Obsada: Lee Byung Hun, Park Jung Min, Yoon Yeo Jung, Choi Ri, Kim Sung Ryung, Han Ji Min, Hwang Seok Jung

 

„Keys to the Heart” od samego początku wzbudzało we mnie wiele zainteresowania, głównie ze względu na angaż Lee Byung Huna i Park Jung Mina w głównych rolach braci, co aż zdawało się krzyczeć „tak, liczcie na dobre aktorstwo!”. Zresztą po tylu latach hollywoodzkich blockbusterów i wysoko-profilowych koreańskich thrillerów to bardzo interesujące oglądać Lee Byung Huna, wielką gwiazdę ekranu, w roli „zwykłego” człowieka, zupełnie jakby to był początek zeszłej dekady… Jak się zatem sprawdza przy takim sprowadzeniu go na ziemię w momencie, w którym zdaje się być na szczycie swojej kariery? Przewidywalnie doskonale, ale już w przypadku samego „Keys to the Heart” ta przewidywalność jest sporą wadą…

Film jest koreańskim wspomnieniem po „Rain Manie” przyprawionym niestety wszystkimi motywami rodem z ichniejszych melodramatów i korzystającym ze swoich bohaterów jak z mechanizmów do posuwania dalej fabuły rodem z weekendowego filmu familijnego. Spodziewałam się czegoś głębszego, ale zależnie od punktu widzenia może to być potrzebna właśnie produkcja wywołująca zgoła inne emocje niż niezliczone obecnie thrillery polityczne i filmy sięgające do wciąż bolesnej historii najnowszej.

W sumie trudno mówić o jakiejś fabule. Streściłabym „Keys to the Heart” do spotkania bohaterów i ich wpływu na siebie nawzajem, a sama historia skręca później w dość nieoczekiwaną, mało realistyczną stronę… Lee Byung Hun wciela się w postać zgorzkniałego boksera Jo Ha, który po prostu przeżywa kolejne dni bez większego celu. Niespodziewanie odnawia kontakt z matką (Yoon Yeo Jung), która porzuciła go przed laty i poznaje swojego młodszego, autystycznego brata Jin Tae (Park Jung Min), który przejawia geniusz muzyczny. Matka znika, zostawiając go pod opieką Jo Ha i jak można się spodziewać, przez pierwszą połowę film ten jest familijną komedią, w której dwóch kompletnie różnych, niemogących (i niechcących) zrozumieć siebie braci próbuje znaleźć jakiś wspólny grunt. W rolach drugoplanowych i gościnnych można zobaczyć całkiem sporo znanych aktorów, z czego największym zaskoczeniem jest Han Ji Min jako pianistka, która pomaga Jin Tae odnieść sukces. Niestety w trakcie można zapomnieć, o czym miał być ten film…

Zapewne gdyby „Keys to the Heart” byłoby niezależnym filmem, skupiono by się bardziej na małych detalach, które stopniowo zmniejszają odległość między Jo Ha a Jin Tae, lecz zamiast tego film ten okazuje się być pokrzepiającą historią o muzycznym geniuszu, który się wykazuje pomimo ułomności, a także o nieporozumieniach między matką i dzieckiem, które zostają rozwiązane dopiero w obliczu melodramatycznego zwrotu fabuły. Przez to można nawet zapomnieć o istnieniu Jo Ha i jego roli w tym całym przedstawieniu… Reżyser rzekomo przyznał się do banalności swojego dzieła, które ma na celu przede wszystkim wzruszać masy, chociaż podkreślał różnicę, jaką robią Lee Byung Hun i Park Jung Min. Twierdzę jednak, że przy takim materiale nawet oni poniekąd rozczarowują… Jeśli chodzi o przełamanie wizerunku, „Keys to the Heart” sporo na tym korzysta, ale aktorzy nie mają nawet szansy zagłębić się bardziej w swoje postacie, bo nie ma w co tak naprawdę. Są jedynie pionkami w grze wyciskania łez.

Zdobyte nagrody

2018 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Gold Award
  • Daesang dla Lee Byung Huna
  • najlepsza nowa aktorka – Choi Ri

0 komentarzy dotyczących “Keys to the Heart

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: