2018 MBC Drama Awards

Już koniec roku, gale nagród pojawiają się jedne po drugich, a ja się zorientowałam, że właściwie nie widziałam żadnej dramy MBC w tym roku… To już nie tylko kwestia mojego tegorocznego marazmu w kwestii oglądania jakichkolwiek seriali, ale też utraty zainteresowania, a koreańskie media nie zostawiają suchej nitki na tej stacji telewizyjnej, podkreślając, co gorsze chyba, właśnie tę obojętność aniżeli wady do wytknięcia.

MBC nie miało w tym roku żadnego definitywnego hitu ani nawet jednej dramy, która byłaby doceniania o często komentowana pomimo gorszej oglądalności. Nie było w stanie podnieść się w przeciągu kilkunastu miesięcy z zeszłorocznego kryzysu spowodowanego strajkiem pracowników. Jest kilka tytułów, które wzbiły się ponad poziom żenujących dwóch lub trzech procentów oglądalności, ale w końcowym rozrachunku określa się, że żadna z produkcji MBC nie zapadła w pamięć. O niektórych wręcz zapomniałam, że istniały, jak np. o „Let’s Hold Hands and Watch Sunset Together”…

Dla kontrastu, tegoroczna lista nominowanych do Daesanga jest bardzo mocna, ale nie chodzi o konkretne role, ale po prostu renomę wskazanych aktorów… To właśnie jest pryzmat, przez który rozpatruję tegoroczne rozdanie MBC Drama Awards – niby nie mogę poprzeć mojego zdania konkretnym doświadczeniem związanym z osobistym obejrzeniem nominowanych dram, ale przecież łatwo sobie nakreślić obraz za pomocą wartości stojącej za nazwiskami, zwyczajowych umiejętności aktorów, popularności dram, jak i tego, co ogólnie czytałam na ich temat.

Gala prowadzona przez entertainera Kim Yong Mana i Seohyun z SNSD, dla której spodziewałam się nagrody za dociągnięcie do końca „Time” pomimo rezygnacji głównego aktora Kim Jung Hyuna na kilka odcinków przed końcem, rozpoczęła się przygotowanym materiałem, który dla odmiany nie podkreślał tegorocznych hitów MBC oraz zapadających w pamięć momentów. Przynajmniej wiedzą, że takich nie było… Przedstawiono zamiast tego krótką historię samej telewizji od czarno-białych emisji do koloru, zmieniającej się rozdzielczości, aż do ostatniej, dość radykalnej zmiany nawyków koreańskich widzów, przez które nie można już tak naprawdę rozliczać prawdziwej popularności danego serialu poprzez tradycyjne wyniki oglądalności w odbiornikach telewizyjnych, kiedy obecnie zdecydowana większość nowoczesnych widzów ogląda programy poprzez swoje smartfony. Wciąż jednak nie można powiedzieć, aby „tradycyjne” dramy MBC królowały w internecie, chociaż przynajmniej zmieniono nieco kierunek, w którym podąża stacja. To już nie jest emfaza na wielkie, drogie produkcje historyczne i wielkie gwiazdy (bo te uciekły do kablówki…), ale mniej znane, choć obiecujące nazwiska i coraz więcej seriali „gatunkowych”, a więc dołączenie się do kryminalnego trendu, z różnym skutkiem.

Kategorie dramowe oraz lista nominacji po raz kolejny z rzędu uległy zmianie, nic nowego. Tym razem zamiast nominować wszystkich, jak w zeszłym roku, lista znacznie się skurczyła. Woo Do Hwan i Lee Yuri wręczyli pierwsze nagrody, tradycyjnie dla nowych aktorów. Trochę się zdziwiłam, że on sam nie był nominowany za „The Great Seducer”, ponieważ przez cały rok byłam przekonana, że niezależnie od odbioru tej dramy, jego nagroda była zagwarantowana ze względu na popularność, a tutaj nawet nie uznali go za „nowego aktora”, pomimo dopiero trzeciej głównej roli w serialu i to pierwszej w karierze w MBC. Statuetki powędrowały w zamian do dużo mniej spodziewanych aktorów, chociaż ze wszystkich Lee Seol była dla mnie takim żeńskim pewniakiem niczym Woo Do Hwan. W końcu pojawiła się znikąd i od razu zdobyła główną rolę psychopatki obok detektywa Shin Ha Kyuna… Oh Seung Ah z nieistniejącego już girlsbandu Rainbow rozkleiła się za to bardzo efektownie. Aktorzy z codziennych oper mydlanych rzadko coś dostają, a Rainbow jako kpopowy zespół nigdy nie zdobył tyle, co jego członkinie osobno.

Model Han Hyun Min i Lim Se Mi z „Terius Behind Me” byli kolejnymi prezenterami, tym razem nagród dla aktorów drugoplanowych, które wracają co jakiś czas lub są tożsame z Golden Acting Awards, nigdy nie wiadomo. Tym razem nie było definitywnego podziału na płeć, chociaż w dramach weekendowych i codziennych zdecydowanie dominowały nominacje żeńskie. Kim Kang Woo i Jung Sang Hun z weekendowca „My Husband Oh Jak Doo” zajęli się tą samą kategorią w kwestii tygodniowych mini-serii. Kim Jae Kyung jako druga ex-członkini Rainbow zdobyła dzisiejszego wieczoru nagrodę, trochę to słodko-gorzkie. Kang Ki Young też zdobył swoją pierwszą w karierze, chociaż odnoszę wrażenie, że jego tegoroczna popularność to bardziej zasługa roli w „What’s Wrong With Secretary Kim?” tvNu.

W tak rozczarowującym roku dla MBC, który cierpiał na brak medialności, myślę, że całkiem sprytnie skupiono się na przyszłości, rozdając nagrody dla najlepszych aktorów dziecięcych aż ośmiorgu dzieciom i nastolatkom, których nazwiska Kim Yong Man wymienił po kolei jakby to było wręczenie Top 10 Stars na gali SBSu. Zdziwiłam się, że zdołano utrzymać uwagę dzieci przez tak długi czas zamieniania paru zdań z każdym z nich, a później wystąpiły one przed starszymi aktorami na gali w coverze Love Scenario boysbandu iKON, który był niespodziewanie największym hitem wśród koreańskich dzieci w tym roku.

Kang Ki Young i Kim Yeo Jin, którzy zagrali w „Terius Behind Me”, wręczyli PD Award, które zostało przemianowane na nagrodę dla Aktora Roku. Zdobył ją Heo Joon Ho za rolę seryjnego mordercy w „Come and Hug Me”, który zresztą już w zeszłym roku był jednym z tych czarnych koni za rolę innego czarnego charakteru w sageuku „Ruler: Master of the Mask”. Dosłownie kilka minut później odebrał drugą nagrodę, Golden Acting Award, która, jak wspomniałam wcześniej, działała w zeszłych latach jako wyróżnienie dla aktorów drugoplanowych, a w tym roku przyjęła formę jakiegoś Lifetime Achievement Award.

Druga połowa gali rozpoczęła się zwyczajowym koncertem starych OSTów do dram (ile jeszcze lat będą powtarzać hiciorek z „The Moon That Embraces The Sun”?!), a później L z Infinite zwany teraz „aktorem Kim Myung Soo” oraz So Yoo Jin z „My Healing Love” wręczyli pierwsze nagrody Excellence za role w dramach weekendowych, a Kim Sun Ho i Jung Yumi z „Investigation Couple” za mini-serie. Wyjątkowo nie rozdzielano na kategorie męskie i żeńskie, tylko wymieniano wszystkich nominowanych jednym ciągiem. Każdy z tegorocznych laureatów tej nagrody otrzymał ją pierwszy raz w życiu, co chyba jest najlepszym dowodem na to, że w słabym dla siebie okresie MBC postanowiło postawić na mniej znanych, niedocenionych jeszcze wcześniej aktorów. Pojawiły się wyróżnienia dla Woo Do Hwana i second lead Moon Ga Young z „The Great Seducer”, dramy MBC z historycznie najniższą oglądalnością, ale też dla nowych ulubieńców internautów, Jang Ki Yonga i Jung In Sun.

Nad Top Excellence rozwodzono się nieco dłużej, celebrując z osobna każdego zwycięzcę. Prezenterami nagrody w kategorii dram weekendowych byli Heo Joon Ho i Kim Ji Seok (z zeszłorocznych największych sageuków MBC…). Kim Kang Woo wygrał nad Song Chang Ui, którego „Hide and Seek” miało chyba większą oglądalność, ale było to raczej one man show Lee Yuri. Z jednej strony się cieszę, że mój ulubiony niedoceniany w Korei aktor wreszcie coś zdobył w swojej karierze, ale chyba perspektywy nie są dla niego zbyt szerokie, skoro łapie się na główną rolę w weekendowej dramie, ale w nadchodzącym roku będzie second leadem przy Joo Ji Hunie?

Top Excellence dla mini-serii wręczyli właśnie Joo Ji Hun i Jin Se Yeon z nadchodzącej dramy „Item”, reklamując, że zobaczycie w niej również „Oh Jak Doo”, a także zeszłoroczni zwycięzcy i chyba jedne z największych gwiazd zaproszonych na tę galę, Yoo Seung Ho i Ha Ji Won. Nagroda dla Jung Jae Younga była przemiłym zaskoczeniem, bo nie wydawało mi się, żeby „Investigation Couple” było aż tak popularne, ale dowiedziałam się w trakcie, że właściwie jest potwierdzony drugi sezon na rok 2019. Zabrał on przy okazji trofeum nieobecnego na gali Shin Ha Kyuna, który wygrał z nim ex aequo – jakby nie patrzeć, grali obaj już dwie dekady temu w teatrze, a później ośmiu filmach, m.in. „Guns & Talks” oraz „Welcome to Dongmakgol”… Obaj są bardzo wysoko na liście moich ulubionych aktorów, ale jakoś pomimo ogólnej przynależności do A-listy rzadko łapią się na nagrody. Szczyt Jung Jae Younga, zdaje się, przypadł na 2009-2010, kiedy grał w filmach „Castaway on the Moon” i „Moss”…

Top Excellence przypadły wszystkim nominowanym do Daesanga, a ten powędrował ostatecznie do So Ji Suba, którego drama „Terius Behind Me” była chyba ostatecznie najpopularniejszą w tym roku dramą MBC ze wszystkich, a przede wszystkim jedną z nielicznych popularnych również zagranicą. Osobiście zakładałam, że główna nagroda powędruje do niego lub Shin Ha Kyuna, ale „Bad Detective”, pomimo najwyższej oglądalności w swoim slocie, raczej nie przyciąga nastolatek oraz fanów „tradycyjnych” dram, w sensie romansów. Tak czy siak nie było czym się ekscytować… Posyłam tylko małe oklaski do organizatorów za to, że zachowali skromność i tegoroczne MBC Drama Awards nie były sztucznymi peanami na cześć dram, które tak naprawdę nie odbiły się szerszym echem, więc nagrody dostali po prostu główni odtwórcy tych jakkolwiek bardziej niezanikających w pamięci tytułów. Zauważyliście może w tym roku brak nagród popularności i konkursu na najlepszą parę?


Lista zwycięzców:

Daesang:

Chae Shi Ra (Goodbye to Goodbye)
Jung Jae Young (Investigation Couple)
Kim Sun Ah (Red Moon, Blue Sun)
Lee Yuri (Hide and Seek)
Shin Ha Kyun (Bad Detective)
SO JI SUB (Terius Behind Me)

Aktor roku (PD Award):

HEO JOON HO (Come and Hug Me)

Scenarzysta roku:

OH JI YOUNG (Terius Behind Me)

Drama roku:

Bad Detective
Come and Hug Me
Hide and Seek
Investigation Couple
My Husband Oh Jak Doo
Red Moon, Blue Sun
TERIUS BEHIND ME

Top Excellence:

Aktor w mini-serii poniedziałkowo-wtorkowej:
Jang Hyuk (Bad Papa)
Ji Hyun Woo (Risky Romance)
JUNG JAE YOUNG (Investigation Couple)
SHIN HA KYUN (Bad Detective)

Aktorka w mini-serii poniedziałkowo-wtorkowej:
JUNG YUMI (Investigation Couple)
Lee Shi Young (Risky Romance)
Son Yeo Eun (Bad Papa)

Aktor w mini-serii środowo-czwartkowej:
Heo Joon Ho (Come and Hug Me)
Kim Tae Hun (Let’s Hold Hands and Watch Sunset Together)
SO JI SUB (Terius Behind Me)
Yoon Sang Hyun (Let’s Hold Hands and Watch Sunset Together)

Aktorka w mini-serii środowo-czwartkowej:
Han Hye Jin (Let’s Hold Hands and Watch Sunset Together)
KIM SUN AH (Red Moon, Blue Sun)
Seohyun z SNSD (Time)

Aktor w weekendowej mini-serii:
Bae Soo Bin (A Promise With Gods)
KIM KANG WOO (My Husband Oh Jak Doo)
Lee Sung Jae (Goodbye to Goodbye)
Song Chang Ui (Hide and Seek)

Aktorka w weekendowej mini-serii:
CHAE SHI RA (Goodbye to Goodbye)
Han Chae Young (A Promise With Gods)
LEE YURI (Hide and Seek)
UEE (My Husband Oh Jak Doo)

Aktor w długiej dramie:
Jung Bo Seok (Rich Family’s Son)
Kim Ji Hun (Rich Family’s Son)
YEON JUNG HUN (My Healing Love)

Aktorka w długiej dramie:
Hong Soo Hyun (Rich Family’s Son)
Kim Joo Hyun (Rich Family’s Son)
Lee Il Hwa (Secrets and Lies)
SO YOO JIN (My Healing Love)

Excellence:

Aktor w mini-serii poniedziałkowo-wtorkowej:
Ha Joon (Bad Papa)
Park Eun Seok (Investigation Couple)
Park Ho San (Bad Detective)
WOO DO HWAN (The Great Seducer)

Aktorka w mini-serii poniedziałkowo-wtorkowej:
Joy z Red Velvet (The Great Seducer)
Lee Seol (Bad Detective)
MOON GA YOUNG (The Great Seducer)
Yoon Joo Hee (Risky Romance)

Aktor w mini-serii środowo-czwartkowej:
JANG KI YONG (Come and Hug Me)
Kim Jun Han (Time)
Lee Yi Kyung (Red Moon, Blue Sun)
Son Ho Jun (Terius Behind Me)

Aktorka w mini-serii środowo-czwartkowej:
Hwang Seung Eon (Time)
Jin Ki Joo (Come and Hug Me)
JUNG IN SUN (Terius Behind Me)
Lim Se Mi (Terius Behind Me)
Nam Gyu Ri (Red Moon, Blue Sun)

Aktor w weekendowej mini-serii:
JUNG SANG HUN (My Husband Oh Jak Doo)
Jung Woong In (Goodbye to Goodbye)
Kim Young Min (Hide and Seek)
Lee Chun Hee (A Promise With Gods)

Aktorka w weekendowej mini-serii:
Han Sun Hwa (My Husband Oh Jak Doo)
JO BO AH (Goodbye to Goodbye)
Oh Yoon Ah (A Promise With Gods)
Uhm Hyun Kyung (Hide and Seek)

Aktor w długiej dramie:
LEE KYU HAN (Rich Family’s Son)
Lim Kang Sung (My Healing Love)
Yoon Jong Hun (My Healing Love)

Aktorka w długiej dramie:
Kim Hye Sun (Secrets and Lies)
PARK JUN GEUM (My Healing Love)
Yoon Yoo Sun (Rich Family’s Son)

Golden Acting Award:

Aktor:
HEO JOON HO (Come and Hug Me)

Aktorka:
KANG BOO JA (A Promise With Gods)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor(ka) w mini-serii poniedziałkowo-wtorkowej:
KIM JAE KYUNG (Bad Papa)
Lee David (Bad Papa)
Park Ji Bin (Bad Papa)
Park Jun Kyu (Investigation Couple)
Shin Sung Woo (The Great Seducer)

Aktor(ka) w mini-serii środowo-czwartkowej:
KANG KI YOUNG (Terius Behind Me)
Kim Seo Hyung (Come and Hug Me)
Kim Yeo Jin (Red Moon, Blue Sun)
Seo Hyun Woo (Time)
Seo Jung Yeon (Come and Hug Me)

Aktor(ka) w weekendowej mini-serii:
Jo Mi Ryung (Hide and Seek)
JUNG HYE YOUNG (Goodbye to Goodbye)
Lee Hwi Hyang (A Promise With Gods)
Oh Hyun Kyung (A Promise With Gods)
Yoon Da Kyung (Hide and Seek)

Aktor(ka) w długiej dramie:
Hwang Young Hee (My Healing Love)
JEON NO MIN (Secrets and Lies)
Kang Nam Gil (Rich Family’s Son)
Kim Hee Jung (Secrets and Lies)
Lee Seung Yeon (Rich Family’s Son)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
Ha Joon (Bad Papa)
LEE JUN YOUNG (Goodbye to Goodbye)
KIM KYUNG NAM (Come and Hug Me)
Kim Min Jae (The Great Seducer)
Kim Min Kyu (Rich Family’s Son)

Aktorka:
Joy z Red Velvet (The Great Seducer)
LEE SEOL (Bad Detective)
Moon Ga Young (The Great Seducer)
OH SEUNG AH (Secrets and Lies)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

JO YE RIN (Hide and Seek)
KIM GUN WOO (Terius Behind Me)
LEE NA YOON (Hide and Seek / Let’s Hold Hands and Watch Sunset Together)
OK YE RIN (Terius Behind Me)
RYU HAN BI (Come and Hug Me)
SHIN BI (Goodbye to Goodbye)
SHIN EUN SOO (Bad Papa)
WANG SEOK HYUN (A Promise With Gods)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

Prowadzący gali, Kim Yong Man oraz Seohyun z SNSD, która zagrała w tym roku główną rolę żeńską w „Time”:

Obsada dramy „Terius Behind Me” – So Ji Sub, Jung In Sun oraz aktorzy dziecięcy, second lead Lim Se Mi:

Obsada dramy „Come and Hug Me” bez odgrywającego główną rolę męską Jang Ki Yonga – Jin Ki Joo, Ryu Han Bi, najlepszy nowy aktor Kim Kyung Nam:

Obsada dramy „Bad Papa” bez rodziców odegranych przez Jang Hyuka i Son Yeo Eun – grająca córkę Shin Eun Soo oraz aktorzy drugoplanowi Kim Jae Kyung i Ha Jun:

Obsada dramy „Investigation Couple” – nominowany do Daesanga Jung Jae Young, Jung Yumi, Song Young Kyu, Go Kyu Pil, No Susanna i Park Jun Kyu:

Obsada dramy weekendowej „Hide and Seek” – nominowana do Daesanga Lee Yuri, Song Chang Ui, Yoon Da Kyung, Kim Young Min i aktorki dziecięce:

Obsada emitowanej wciąż dramy weekendowej „My Healing Love” – So Yoo Jin, Yeon Jung Hun, Park Jun Geum, Lim Kang Sung, Hwang Young Hee, Yoon Jong Hun:

Obsada dramy weekendowej „My Husband Oh Jak Doo” bez odgrywającej główną rolę żeńską UEE – Kim Kang Woo, Jung Sang Hun i Han Sun Hwa:

Obsada emitowanej wciąż dramy weekendowej „A Promise With Gods” bez głównych aktorek Han Chae Young i Oh Yoon Ah – Bae Soo Bin, Lee Chun Hee i Wang Seok Hyun:

Obsada dramy weekendowej „Rich Family’s Son” bez głównego aktora Kim Ji Huna – Kim Joo Hyun, Lee Kyu Han i Kim Min Kyu:

Obsada dramy weekendowej „Goodbye to Goodbye” – nominowana do Daesanga Chae Shi Ra, dramowy syn Lee Jun Young, który zdobył nagrodę dla najlepszego nowego aktora oraz najlepsza aktorka drugoplanowa Jung Hye Young:

Obsada dramy codziennej „Secrets and Lies” – najlepsza nowa aktorka Oh Seung Ah, Lee Il Hwa, Kim Hye Sun, najlepszy aktor drugoplanowy Jeon No Min i Kim Hee Jung:

Nominowana do nagrody dla najlepszej nowej aktorki Moon Ga Young z dramy „The Great Seducer”, która chyba jako jedyna reprezentowała tę kiepsko recenzowaną produkcję na czerwonym dywanie (prawo)

Najlepsza nowa aktorka Lee Seol oraz Park Ho San z emitowanej wciąż dramy kryminalnej „Bad Detective”, której główny aktor Shin Ha Kyun był jednym z głównym pretendentów do Daesanga (lewo)

A na koniec Seo Hyun Woo i Kim Jun Han z melodramatu „Time”, który przeżył sporo problemów produkcyjnych, w tym rezygnację głównego aktora Kim Jung Hyuna na kilka odcinków przed zakończeniem.


Poprzednie edycje MBC DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | ogólny spis podsumowań

1 Comment

  1. Niedoceniona (chyba) drama „Red Moon, Blue Sun” (Children of Nobody) jest na mojej liście najlepszych thrillerów, pomimo że jest jeszcze emitowana i nie znamy zakończenia.Oczywiście nie zdobędzie wielkiej oglądalności, bo porusza tak ciężki temat, że trzeba mieć mocne nerwy, żeby to w ogóle oglądać. Aktorsko jest bez zarzutu i dorosłych, i dzieci, które dobrze zagrały trudne sceny. Naprawdę trudne sceny. Reżyser bardzo umiejętnie buduje mroczny klimat thrillera, ale nie dlatego jest to dobra drama, ale dzięki temu, że temat przemocy wobec dzieci jest przedstawiony bez zapośredniczenia przez dramowe konwencje i stereotypy. Po prostu drama siedzi w głowie i nie sposób się uwolnić od tego obrazu, bo wiemy, że ta historia jest prawdziwa i być może dzieje się za sąsiednimi drzwiami.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.