The Great Battle

Znane też jako: Ansi Fortress, Ansiseong, 안시성

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat historyczny, wojenny

Reżyseria: Kim Kwang Shik

Premiera: 2018

Obsada: Jo In Sung, Nam Joo Hyuk, Park Sung Woong, Bae Sung Woo, Oh Dae Hwan, Park Byung Eun, Uhm Tae Goo, Seolhyun (AOA), Jung Eun Chae, Sung Dong Il, Yoo Oh Sung, Stephanie Lee, Yeo Hoe Hyun

 

Jo In Sung w historycznym kostiumie kojarzy się tylko i wyłącznie z jego jedynym wypadem w sageuk, jakim był film „A Frozen Flower”, ale w jego drugiej kostiumowej roli po upływie całej dekady stara się pozbyć wizerunku pięknego mężczyzny, wcielając się w inspirującego generała dowodzącego obroną twierdzy. Nie jest tak charyzmatyczny jak Choi Min Shik w roli Yi Sun Shina w filmie „Roaring Currents”, niemniej żyjący w starożytnych czasach królestwa Goguryeo Yang Man Chun jest dużo bardziej zagadkową postacią, o której wspominki w kronikach nie są spójne, dlatego dużo więcej pozostawiono filmowej fantazji.

„The Great Battle” jest przede wszystkim filmem o kilkumiesięcznym oblężeniu fortecy, dlatego bliżej mu do „Dwóch wież” niż historycznej inscenizacji, kiedy tak naprawdę wzięto tylko kilka wątków i zrobiono z tego cały film wojenny, o dziwo pozbawiony patriotyzmu i inspirujących przemów, które miałyby poruszyć nawet współczesnego widza… Jest to po prostu kawał znakomitego kina akcji w kostiumach.

Młody dowódca Sa Mul (Nam Joo Hyuk) jest jednym z nielicznych ocalałych po ostatniej potyczce armii Goguryeo z armią dynastii Tang dowodzoną przez okrutnego Taizonga (Park Sung Woong), który stopniowo podbija sąsiadujące państwo. Generał Yeon Gaesomun (Yoo Oh Sung) uważa, że brak wsparcia ze strony Yang Man Chuna (Jo In Sung) i jego wojska jest zbrodnią, dlatego wysyła Sa Mula do jego rodzinnej fortecy Ansi, aby zabił zdrajcę. Ten zostaje jednak szybko przejrzany przez Yang Man Chuna i pod jego wpływem dołącza do obrony twierdzy przed nadchodzącym Taizongiem. Szykuje się nierówna walka kilku tysięcy żołnierzy z chińską armią liczącą sobie kilkaset tysięcy…

Reżyser Kim Kwang Shik („My Dear Desperado”, „Tabloid Truth”) totalnie niespodziewanie, zważywszy na jego wcześniejszy dorobek, konstruuje świetnie techniczne film kostiumowy, który dzięki swojej wartkiej akcji nie pozwala się nudzić. Ma doskonałe wyczucie w stosowaniu slow motion, które podkreśla sceny, a nie sztucznie je „przystraja”. Zdecydowanie odrobił lekcje z seansu „Władcy pierścieni”, szczególnie modelowego oblężenia Helmowego Jaru, bo wiele elementów „The Great Battle” przypomina o nim, a najbardziej droczący się ze sobą Hwal Bo (Oh Dae Hwan) i Poong (Park Byung Eun) będący niczym Gimli i Legolas. Jednakże jest to wykonane w taki sposób, że trudno mówić o bezmyślnym naśladowaniu tamtego filmu.

„The Great Battle” to po prostu uniwersalna historia na wzór tej o Dawidzie i Goliacie… Zbyt dumny Taizong z przebrzmiałym ego jest pewny swego zwycięstwa, głównie z powodu przewagi liczebnej, natomiast dużo mniejsze wojsko Yang Man Chuna musi się uciekać do sprytu, aby odpierać ataki wymyślnych broni. Co najlepsze, bardzo łatwo przywiązać się emocjonalnie do tej grupy wyrzutków, która wcale nie walczy z honorem Goguryeo na ustach, tylko o własne przetrwanie oraz bezpieczeństwo mieszkańców Ansi. To właśnie odróżnia „The Great Battle” od często przytaczanego „Roaring Currents” – liczni bohaterowie nie istnieją w tym filmie tylko po to, żeby być pionkami swojego generała lub narzędziami w osiągnięciu zwycięstwa, ale swoimi osobistymi wątkami sprowadzają ten film na ziemię. Gdybym miała się czegoś przyczepić, to wcale nie sądzę, aby Nam Joo Hyuk był wart tych nagród dla najlepszego nowego aktora lub żeby idolka Seolhyun z girlsbandu AOA była przekonująca jako dowodząca kobiecego oddziału kuszniczek, ale i tak ostatecznie wypadają lepiej niż miałam (nie)przyjemność zobaczyć ich w koreańskich dramach.

Zdobyte nagrody

2018 Marie Claire Asia Star Awards:

  • Star Award dla Nam Joo Hyuka

2018 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Nam Joo Hyuk
  • Critics’ Top 11

2018 The Seoul Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Nam Joo Hyuk

2018 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Nam Joo Hyuk

2018 Korean Film Producers Association Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Bae Sung Woo

2019 Chunsa Film Arts Awards:

  • nagroda popularności dla Uhm Tae Goo

2020 Grand Bell Awards:

  • najlepsze kostiumy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.