MBC recenzje dram

Bad Detective

Znane też jako: Less Than Evil, Bad Cop, Luther, Nabbeun Hyeongsa, 나쁜 형사

Na podstawie: brytyjskiego serialu „Luther” (BBC 2010-?)

Gatunek: thriller, kryminalny, psychologiczny

Ilość odcinków: 32 x 35 min.

Premiera: 2018-2019

Obsada: Shin Ha Kyun, Lee Seol, Park Ho San, Kim Gun Woo, Cha Sun Woo, Bae Da Bin, Bae Yoo Ram, Yang Jae Young, Yoon Hee Seok, Ryu Tae Ho, Kim Na Yoon, Hong Eun Hee, Bae Yoon Kyung, Jo Yi Hyun

 

Koreańska sentymentalność w zachodnim kryminale

Wydaje się, że koreańscy producenci kompletnie otworzyli się na pomysł adaptowania zachodnich seriali, co wprowadza trochę więcej zróżnicowania gatunkowego w świecie dram, skoro raczej nie będą to remake’i melodramatów, które wystarczająco dominują w koreańskich produkcjach. Niemniej jednak trudno nie opierać się chociażby w najmniejszym stopniu na cechach tego gatunku, tak bliskiego koreańskim widzom, jeśli tworzy się adaptację pod ich gusta. Nie mogę nic powiedzieć na temat brytyjskiego „Luther”, na podstawie którego powstało „Bad Detective”, ponieważ nie widziałam tego serialu, jednak we wszystkich wywiadach twórcy koreańskiej dramy podkreślali, że zapożyczyli z oryginału ogólne koncepty postaci oraz sprawy kryminalne, natomiast wstrzyknęli w to wszystko zupełnie koreańską emocjonalność. Łatwo mi to potwierdzić – detektyw Woo Tae Seok wcale nie jest takim anty-bohaterem, na jakiego go malują.

Zły detektyw i jeszcze gorsi przestępcy wokół niego

W głównego bohatera wciela się Shin Ha Kyun, który jest największą gwiazdą tego serialu oraz takim guru aktorstwa dla reszty nieopierzonej obsady, która wypadła z różnym skutkiem. Wciela się we wspomnianego Woo Tae Seoka mogącego się poszczyć największą ilością aresztowań, ale też nie cieszy się zbyt dobrą opinią jako policjant, który ucieka się nawet do nielegalnych rozwiązań, takie jak podkładanie dowodów, byleby tylko aresztować przestępców, o których winie jest przekonany.

Posiada zatem aż kilkoro nemezis w tej dramie – pierwszy z nich to inny detektyw, skorumpowany Jeon Chun Man (Park Ho San), który przed laty umożliwił ucieczkę seryjnemu mordercy Jang Sun Ho (Kim Gun Woo). Ten odcisnął na Woo Tae Seoku piętno na całe życie – kilkanaście lat temu był głównym podejrzanym o morderstwo nastolatki, którego wskazała jej koleżanka Bae Yeo Wool (Jo Yi Hyun). Woo Tae Seok obiecał ją chronić w zamian za informacje, ale nie zdołał dotrzymać obietnicy, gdyż morderca spotkał ją na komisariacie i obrał sobie za cel. Od tamtej pory główny bohater żywi chęć osobistej zemsty na Jang Sun Ho, który niespodziewanie wypływa tyle lat później jako prokurator Jang Hyung Min, wciąż z tym samym hobby zabijania.

Kolejną niejednoznaczną osobą w pobliżu Woo Tae Seoka jest dziennikarka Eun Sun Jae (Lee Seol). Staje się główną podejrzaną o morderstwo swoich adopcyjnych rodziców, ale brakuje na to dowodów, główny bohater po prostu wyczuwa coś niepokojącego w jej psychopatycznym zachowaniu i jest przekonany o dokonaniu przez nią perfekcyjnego zabójstwa. Kiedy udaje mu się odgadnąć, gdzie mogło się podziać narzędzie zbrodni, niespodziewanie znajduje tabliczkę z imieniem Bae Yeo Wool. Czy Eun Sun Jae naprawdę jest zaginioną nastolatką, która rzekomo straciła pamięć w wyniku wypadku i przeszła operację plastyczną całej twarzy? Czy może tylko udaje dla własnej zabawy?

Codzienna praca, szansa na odkupienie win i pojedynek psychopatów

„Bad Detective” może się poszczycić wielowarstwową fabułą składającą się z większych i mniejszych wątków. Pogoń za sprawą starą sprawą z przeszłości jest jednym z większych i głównym motywatorem Woo Tae Seoka, chociaż w teraźniejszości musi sobie poradzić z kolejnymi morderstwami Jang Hyung Mina, który już nie udaje prokuratora i normalnego obywatela, ale jest szaleńcem na wolności gnębiącym detektywa. Wykorzystuje przy tym w każdej trudnej sytuacji pomoc Jeon Chun Mana, który prezentuje zupełnie inny rodzaj czarnego charakteru – policjanta pozbawionego romantycznych ideałów, który trzyma tylko i wyłącznie „swoją stronę”. Jednocześnie prowadzone są pomniejsze śledztwa.

Przy nich Eun Sun Jae jest nie mniejszą psychopatką, która pokazuje Woo Tae Seokowi inne punkty widzenia i zawsze pojawia się na miejscach zbrodni. Nigdy jeszcze nie widziałam takiego rodzaju głównej bohaterki w koreańskiej dramie i choć trochę czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do kompletnie nieznanej mi Lee Seol, która odgrywała ją w inny sposób niż sobie wyobrażałam, to jednak dawała duże poczucie świeżości jako kompletnie niejednoznaczna postać, którą trudno było podsumować jako po prostu ofiarę lub zwyrodnialczynię, pomimo rzucania tych wszystkich spojrzeń a’la klasyczna femme fatale. Być może zabrakło większego napięcia seksualnego pomiędzy głównymi bohaterami, ale Woo Tae Seok i Eun Sun Jae stali się w tej dramie bardziej takimi niecodziennymi partnerami (z zamiłowaniem do młotków) aniżeli kochankami.

Odważna próba gatunkowa w popularnym slocie

Pamiętam, że czytałam pierwsze wzmianki o koreańskim remake’u „Luther” prawie rok przed premierą tej dramy… To bardzo dużo czasu na przygotowania serialu, który pewnie miał być najważniejszym w zeszłorocznej ramówce MBC. Trochę szkoda, że nie spotkał się z większym sukcesem komercyjnym, ale też nie należy do najłatwiejszych w śledzeniu fabuły, a psychologicznie konfrontacje bohaterów mogą być tak samo intrygujące, jak i frustrujące. Przyznaję, że trochę brakuje „Bad Detective” do perfekcyjnego serialu – dominujący wątek Jang Hyung Mina, który napędza fabułę, kończy się w dwudziestym odcinku, a przecież pozostaje jeszcze dwanaście do końca… Również nie powiedziałabym, żeby wcielający się w niego relatywnie nowy aktor Kim Gun Woo przejawiał jakiś wyjątkowy talent aktorski – jego interpretacja psychopatycznego seryjnego mordercy była bardzo sztampowa…

Mimo wszystko „Bad Detective” należy moim zdaniem do jednych z najlepiej nakręconych dram MBC, a powiem szczerze, że w ogóle nie oczekiwałam żadnego polotu po reżyserze, który do tej pory miał głównie na koncie dramy codzienne i weekendowe! Jest to drama z naprawdę zdefiniowaną tożsamością, która nie ulega nagłemu humorowi, wątkom romantycznym czy nachalnemu product placement. Po prostu kawał porządnego kryminału, który oczywiście mógłby być jeszcze lepszy. Warto na końcu wspomnieć, że większość odcinków „Bad Detective” dostało znaczek „od lat 19”, co jest niespotykane w dramowym prime time – nie wstydzono się tutaj pokazywać przemoc na ekranie…

Zdobyte nagrody

2018 MBC Drama Awards:

  • Top Excellence dla Shin Ha Kyuna
  • najlepsza nowa aktorka – Lee Seol

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 9/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 8/10

0 komentarzy dotyczących “Bad Detective

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: