Znane też jako: Run Away, Reoneowei, 런어웨이

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: sensacyjny

Reżyseria: Kim Sung Soo

Premiera: 1995

Obsada: Lee Byung Hun, Kim Eun Jung, Lee Kyung Young, Jang Se Jin

 

Chciałabym trochę postawić „Runaway” w kontraście do zrecenzowanego wcześniej „The Moon Is… the Sun’s Dream”. Jest to również debiut reżyserski znanego twórcy i choć Kim Sung Soo w żadnym wypadku nie można porównywać obecnie z Park Chan Wookiem, obaj są niezwykłymi „stylistami” w swoich gatunkach – pierwszy w kinie sensacyjnym i gangsterskim (dla przykładu: „Beat”, „City of the Rising Sun”, najnowsze „Asura: The City of Madness”), a drugi oczywiście w thrillerach zemsty. „Runaway” pojawiło się trzy lata po premierze „The Moon Is… the Sun’s Dream”, ale oba filmy zdaje się dzielić cała dekada, w trakcie której technologia poszła niezwykle do przodu. Sięgnęłam po tej film tylko ze względu na reżysera i Lee Byung Huna w jednej z pierwszych dla niego ról filmowych – kompletnie nie spodziewałam się tak ekscytującego filmu sensacyjnego, który nie odbiega ówczesnemu Hollywoodowi.

Lee Dong Hee (Lee Byung Hun) jest projektantem gier komputerowych, który spędza noc z artystką i freelancerką Choi Mi Ran (Kim Eun Jung). Na tym skończyłaby się ta przygoda, gdyby nie wychodząc w środku nocy nie stał się świadkiem morderstwa przed budynkiem, w którym mieszka bohaterka. Następnego dnia zostaje zgarnięty w celu podania zeznań świadka przez kogoś, kto podaje się za policjanta, ale udaje mu się uciec, natomiast inni włamują się do mieszkania Mi Ran, też pragnąc ją uciszyć. Bohaterom udaje się zbiec komiksowo wyglądającemu napastnikowi, ale od tego momentu zdają się być cały czas śledzeni – na komisariacie, w szpitalu, w każdej kryjówce. Detektywowi Jang (Lee Kyung Young) początkowo trudno uwierzyć w ich niewiarygodną historię spiskową, dlatego są zdani na siebie.

„Runaway” jest niezwykle kinetycznym, „hollywoodzkim” filmem akcji, w którym napięcie nie opada poprzez wielką niewiadomą, kto tak bardzo się uparł zabić głównych bohaterów, z czym wiązało się morderstwo, których byli świadkami oraz ich prawie namacalną desperację. Fabuła rozgrywa się w krótkim czasie, dlatego mamy pozory rzeczywistości, w której Dong Hee i Mi Ran uciekają do utraty tchu w coraz bardziej obszarpanych ubraniach. Nie są żadnymi mistrzami sztuk walki, dlatego największa porcja tego filmu polega po prostu na bieganiu i ukrywaniu się oraz ich pogłębiającej się relacji – przecież na początku nie chcieli widzieć siebie już więcej, ale wkrótce przekonują się, że mogą liczyć tylko na siebie.

Lee Byung Hun i Kim Eun Jung mają razem niezłą chemię. Wcielają się w dwoje pięknych, młodych ludzi sukcesu, na których detektyw Jang patrzy krzywym okiem. Choć Kim Eun Jung z początku wydawała mi się bardzo sztywną aktorką, co ciekawe, rozgrzewa się w trakcie filmu, aż zaczęłam się zastanawiać czy to aby nie było zamierzone działanie, aby oddać obojętność Mi Ran wobec Dong Hee jako jej przygody na jedną noc, o której chciałaby zapomnieć. Niestety jest to pierwszy i ostatni film w jej karierze, a na latach 90. zakończyło się jej granie w dramach, więc pozostaje pewne takie wrażenie niespełnionej obietnicy…

„Runaway” było niespodziewanie bardzo przyjemnym seansem dla fanów kina akcji oraz kompetentnym technicznie filmem, który nie odstaje od późniejszych tego reżysera. Czego chcieć więcej od obrazu spoconego, młodego Lee Byung Huna?

Zdobyte nagrody

32nd Baeksang Arts Awards:

  • Top Excellence dla Lee Kyung Younga

1996 Grand Bell Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Lee Byung Hun

1996 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Gold Award
  • najlepszy nowy aktor – Lee Byung Hun
  • najlepsza nowa aktorka – Kim Eun Jung

0 komentarzy dotyczących “Runaway

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: