artykuły o dramach

Przypominając sobie stare czasy i początki OCNu…

Jedna myśl nie opuściła mnie po zrecenzowaniu „Trap” – jak gwałtownie na przestrzeni kilku lat zmieniły się koreańskie dramy oraz moja perspektywa… Patrząc tylko na produkcje emitowane na kanale OCN, kiedyś przeze mnie wręcz gloryfikowane, można zaobserwować ciekawy tor rozwoju wyspecjalizowanej stacji telewizyjnej, która może nie cieszy się obecnie aż tak wielkimi sukcesami komercyjnymi jak siostrzany tvN (w końcu kryminalny gatunek, a nie przeznaczona sobie miłość…), ale jestem rozbawiona i może trochę wzruszona, kiedy pomyślę sobie o jej początkach, które obserwowałam w sumie na bieżąco.

Koreańskie dramy zaczęłam oglądać mniej więcej w momencie, kiedy swoją hitową emisję kończyło „Chuno”, które jeszcze czasem wyłapywałam na KBS World, a „God of Study” było pierwszą dramą, którą oglądałam na bieżąco. Co śmieszne, wcale nie w internecie, a polując na popołudniowe powtórki odcinków na wspomnianym kanale, kiedy akurat wracałam ze szkoły.

Rok później, w 2011 wydawało mi się, że jestem już znawcą koreańskich dram, bo ogarniałam, które mniej więcej są transmitowane w danym czasie. Dlatego właśnie wyczekiwałam „Vampire Prosecutor” od momentu obejrzenia jego zwiastuna, który dosłownie włączałam codziennie, nie mogąc się doczekać premiery dramy, która wydawała się inna niż wszystkie, które do tej pory widziałam…

Przecież w tamtym czasie szczytem dramy „gatunkowej” było dla mnie „Sign” SBSu, notabene pierwsza taka drama kryminalna w koreańskiej telewizji publicznej (pomijając ogólnie „Iris”, które było wtedy dla mnie niedoścignionym ideałem)! A tu OCN wyskakuje z czymś takim… po prostu cool? Od razu chciałam więcej!

Podobnie nie mogłam się doczekać „Special Affairs Team TEN”, puszczając w kółko jego zwiastun…

…a także „Hero”, o którym wręcz pisałam osobno na blogu wieki temu i próbowałam zrozumieć jego zapowiedź, jeszcze wtedy moim kompletnie raczkującym koreańskim z pierwszego roku studiów…

Aż boję się w tym momencie powrócić do tej dramy, bo zdaję sobie sprawę, że nawet recenzując ją siedem lat temu, wystawiłam jej ocenę trochę na wyrost… Jednakże to właśnie robiły ze mną dramy OCNu – sprawiały, że wszystko inne rzucałam, póki nie poczułam pierwszych rozczarowań przy „The Virus” i „Cheoyong”. Z „God’s Quiz” to już w ogóle jakaś parodia, bo tak się zafiksowałam po „Vampire Prosecutor” i „Special Affairs Team TEN”, że MUSZĘ obejrzeć ten serial, że wręcz zmieniałam swoje ustawienia IP, aby tylko dostać się do niego na Viki, gdzie był dostępny tylko dla amerykańskich widzów, bo na żadnej innej stronie nie było go z napisami.

Z początku chciałam do tego wszystkiego podejść metodycznie – opisać historię kanału, wspomnieć o starych czasach, kiedy wyznacznikiem wielkiego sukcesu było osiągnięcie przez pierwszy sezon „God’s Quiz” 1% oglądalności, a przekroczenie trzech przez „Special Affairs Team TEN” już w ogóle wydawało mi się być czymś historycznym, i tak dalej… Ale emocje wzięły górę. Ja wciąż myśląc o OCN, pamiętam głównie o wielkiej trójce „God’s Quiz”, wampirka i „…TEN”, ale gdzie te czasy, kiedy historycznymi osiągnięciami bijącymi rekordy były dramy „Bad Guys” lub „38 Task Force”? Mają zaledwie kilka lat, a już wydają się być z odległych czasów… Kto w ogóle pamięta dramy sprzed roku?

Teraz to wszystko tak się dynamicznie zmienia, a rekordy oglądalności telewizji kablowej bite są co kilka miesięcy, że aż można się przerazić, jaka się zrobiła z tego telewizyjna machina. Zresztą w którym momencie minęły czasy czekania po kilka miesięcy na wysokiej jakości napisy z d-addicts lub od grupy WithS2, skoro obecnie oglądamy najnowsze odcinki dram dosłownie tego samego dnia, kiedy mają premierę?

0 komentarzy dotyczących “Przypominając sobie stare czasy i początki OCNu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: