Znane też jako: Number 3, Neombeo 3, 넘버3

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: czarna komedia, gangsterski

Reżyseria: Song Neung Han

Premiera: 1997

Obsada: Han Seok Kyu, Choi Min Shik, Lee Mi Yeon, Park Kwang Jung, Song Kang Ho, Park Sang Myun, Bang Eun Hee, Ahn Seok Hwan

 

Jeśli poszukać kultowych koreańskich filmów z lat 90., „No. 3” plasuje się w ścisłej czołówce, choć nie jest to tytuł, który odbił się szerszym echem poza granicami swojej ojczyzny… Można powiedzieć, że to prototyp koreańskich komedii gangsterskich, który nastąpił prawdziwy wysyp kilka lat później, chociaż nie przypomina mi żadnego obejrzanego wcześniej tytułu. Wręcz trudno w nim dostrzec tradycyjną komedię, kiedy wiele sensu gubi się w tłumaczeniu lub nie może przeskoczyć bariery kulturowej, niemniej jednak chyba każdy będzie w stanie odczuć, że „No. 3” jest nieco innym filmem gangsterskim – lżejszym, nieco bardziej ekscentrycznym…

Najbardziej intrygująca jest sama forma wielokrotnie nagradzanego scenariusza napisanego przez debiutującego reżysera Song Neung Hana – nie spotka się tutaj tradycyjnego, linearnego sposobu prowadzenia historii, a podzielona na trzy rozdziały fabuła jest bardziej sytuacyjna, przypadkowa niczym kolejne dygresje w felietonie. Zamiast nakreślić jakąkolwiek intrygę dużo łatwiej będzie po prostu przedstawić głównych bohaterów.

Tytułowym „numerem 3” jest Tae Joo (Han Seok Kyu w fryzurze na czeskiego piłkarza), który cierpi na kompleks niższości i próbuje przekonać innych, że przecież jest „numerem 2”, zaraz po bossie Do Shiku (Ahn Seok Hwan). Mamy w jego gangu człowieka od brudnej roboty, Popielniczkę (Park Sang Myun), którego rozpoznawalną bronią jest nic innego jak kryształowa popielniczka właśnie, która doczekuje się w tym filmie kilku artystycznych ujęć. Żona Tae Joo, Hyun Ji (Lee Mi Yeon), jest aspirującą pisarką, która wdaje się w romans z poetą Rimbaudem (Park Kwang Jung) i osiąga literacki sukces, którego później zazdrości żona bossa Ji Na (Bang Eun Hee), choć chyba bardziej samego kochanka. Sąsiadem Tae Joo i Hyun Ji staje się prokurator Dong Pal (Choi Min Shik), który jest bardziej bezwzględny niż niejeden gangster, natomiast całkiem osobnym wątkiem jest filozofujący zabójca Jo Pil (Song Kang Ho), który zawsze coś maści w kluczowej chwili. Jego monologi są właśnie tym, co rozpoczęło wielką karierę filmową Song Kang Ho, oscarowy materiał!

„No. 3” jest bogatym materiałem do interpretacji, choć myślę, że z najbardziej powierzchownego punktu widzenia rzuci się w oczy to, że tak naprawdę nie przystaje do typowego obrazu koreańskiego kina gangsterskiego. Nie jest żadną epicką sagą ani nie posiada melodramatycznych elementów, zawiera natomiast sporo satyry oraz zaskakująco seksu, sprawiając, że postacie żeńskie też są pokazane jako posiadające jakieś pragnienia, nie będąc relegowanymi tylko do ról żon i dekoracji u boku. Trudno powiedzieć, żeby był to spójny film, ale jego eklektyzm oraz przekładanie przemocy przeintelektualizowanymi, poetyckimi cytatami mogą się kojarzyć z dorobkiem Tarantino z lat 90. Daleko mu do późniejszych komedii gangsterskich, które polegają głównie na swoich bohaterach-idiotach.

Co tu więcej mówić, obecnie „No. 3” może się stać gratką dla fanów koreańskiego kina z powodu jego trzech gigantów w jednym filmie – Han Seok Kyu, Choi Min Shika i Song Kang Ho. Poza tym to ówczesny film dla młodej widowni – pełen technicznych trików dla urozmaicenia obrazu.

Zdobyte nagrody

1997 Grand Bell Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Song Kang Ho
  • nagroda popularności dla Han Seok Kyu

1997 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Song Kang Ho
  • najlepszy nowy reżyser – Song Neung Han
  • najlepszy scenariusz
  • nagroda popularności dla Han Seok Kyu

34th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy scenariusz

1998 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy aktor – Song Kang Ho
  • najlepszy scenariusz

1998 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Silver Award

0 komentarzy dotyczących “No. 3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: