Plum Blossom

Znane też jako: Youth, Cheongchun, 청춘, 靑春

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: coming-of-age, erotyczny

Reżyseria: Kwak Ji Gyun

Premiera: 2000

Obsada: Kim Rae Won, Kim Jung Hyun, Bae Doo Na, Jin Hee Kyung, Yoon Ji Hye

 

Wydaje się, jakby „Plum Blossom” było filmem, który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy… Coming-of-age, ale z zaskakująco graficznymi scenami erotycznymi z udziałem młodych aktorów, z których po tylu latach jest chyba najbardziej znany. Z drugiej strony to nie jest film pokroju „Sex is Zero”, aby przekuć niedoświadczenie i pragnienia bohaterów na komedię. „Plum Blossom” jest jednocześnie lekkie, jak przystało na film o odkrywających siebie dwudziestolatkach (jego dosłowny tytuł brzmi „Youth”), ale posiada też swoją dozę ciężkiego dramatu.

Głównych bohaterów, Ja Hyo (Kim Rae Won) i Soo Ina (Kim Jung Hyun) poznajemy najpierw jako licealistów. Ten pierwszy zostaje uwiedziony przez koleżankę z klasy Ha Rę (Yoon Ji Hye), z którą przeżywa swój pierwszy raz, ale potem jej unika, a ona z powodu odrzucenia popełnia samobójstwo. W tym samym czasie Soo In zakochuje się w ich nauczycielce Yoon Jung Hye (Jin Hee Kyung), ale jakikolwiek bliższy kontakt z kobietą powoduje u niego tak gwałtowne reakcje, że mdleje.

Kiedy przyjaciele rozpoczynają studia, postanawiają pogrzebać w pamięci te wspomnienia oraz zebrać jak najwięcej doświadczenia. Ja Hyo zaczyna sypiać z podrywającą go pielęgniarką Nam Ok (Bae Doo Na), ale kiedy podobnie nie czuje do niej większego przywiązania, ona nie zamierza go tak łatwo puścić. Soo In wypisuje listy do Jung Hye i nie może o niej zapomnieć, nawet kiedy inna dziewczyna wręcz narzuca się mu…

Widać zatem pewien dysonans między pozornie odważnymi, beztroskimi rozmowami kumpli na temat seksu i związków, a ich rzeczywistymi czynami oraz ambicjami. W tym filmie to kobiety częściej wykonują pierwszy krok, nawet jeśli są dziewicami, chociaż z drugiej strony więcej widać gołych męskich pośladków niż kobiecych piersi. Dlatego właśnie można naprawdę daleko zajść w interpretacjach „Plum Blossom”… Jedna z nich zakłada nawet homoerotyczny podtekst, którego metaforą są niespełnione miłości pokazane na ekranie, chociaż ja wolę patrzeć na ten film bezpośrednio jak na historię o niezręcznych pierwszych kontaktach seksualnych dwóch chłopaków, które oderwane są od wielkich romantycznych uczuć, będąc chłodnym zbieraniem doświadczenia i dopiero później odkrywania, czego tak naprawdę pragną w życiu.

Zdobyte nagrody

2000 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Rae Won

2000 Director’s Cut Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Bae Doo Na

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.