Old Miss Diary

Znane też jako: Old Miss Diary – Movie, Oldeu Miseu Daieori, 올드 미스 다이어리, 올드 미스 다이어리 극장판

Na podstawie: koreańskiej dramy „Old Miss Diary” (KBS 2004-2005)

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Kim Seok Yoon

Premiera: 2006

Obsada: Ye Ji Won, Ji Hyun Woo, Kim Young Ok, Seo Seung Hyun, Kim Hye Ok, Lim Hyun Shik, Woo Hyun, Jo Yeon Woo, Oh Yoon Ah, Kim Ji Young

 

„Old Miss Diary” jest filmowym spin-offem hitowego sitcomu KBSu, który przez długi czas był w pierwszej kolejności kojarzony z nazwiskiem Ye Ji Won, póki nie dała się poznać młodszemu pokoleniu widzów jako ekscentryczna aktorka drugoplanowa z kilku hitowych w ostatnich latach dram. Nie trzeba znać tej dramy, aby móc obejrzeć film – sama przecież jej nie oglądałam poza fragmentami na YouTubie dla ogólnego pojęcia. Jest to po prostu odświeżenie ponad dwustuodcinkowego sitcomu, streszczając go do formy komedii romantycznej i zarazem debiut filmowy PD Kim Seok Yoona, który prawdziwy komercyjny osiągnął parę lat później w serii filmów „Detective K”, a następnie dramach jTBC. Jednocześnie „Old Miss Diary” jest prawdziwą perełką – to chyba niespotykane, aby filmowa wersja istniejącego wcześniej sitcomu zdobywała nagrodę na Busan Film Critics Awards, ze wszystkich gal nagród, co nie?

Warto jednak poznać nazwiska stojące za tą raczej nieznaną zachodnim widzom legendą koreańskiej komedii. Za film odpowiada cały sztab scenarzystów, ale głównie Park Hae Young (dramy „Oh Hae Young Again” i „My Ahjussi”) oraz Kim Soo Jin, która do tej pory jest stałą współpracownicą PD Kim Seok Yoona i pisze do pary z Lee Nam Kyu (razem stoją za dramami „Awl”, „My Wife’s Having an Affair This Week” i najnowszą „The Light in Your Eyes”). Mam nadzieję, że daje to wam obraz, czego można się spodziewać – „Old Miss Diary” jest miejscami naprawdę szaloną komedią, ale nie przekracza granicy dobrego smaku w slapsticku i paradoksalnie osadzona jest też mocno w rzeczywistości, tak jak wszystkie wymienione tytuły powyżej. Z łatwością potrafi w jednej chwili zamiast bawić do łez, zwyczajnie wzruszać.

Łatwo jest powiedzieć, że główna bohaterka „Old Miss Diary”, Choi Mi Ja (Ye Ji Won) jest taką koreańską Bridget Jones, ale chyba nikt nie stworzył bardziej ikonicznej postaci, może poza Kim Sun Ah w „My Name is Kim Sam Soon”. Główna bohaterka pomimo „zaledwie” 32 lat jest uznawana za starą pannę bez przyszłości, ponieważ nie wiedzie jej się ani w pracy, ani w życiu uczuciowym. Jest aktorką podkładającą głos, ale cierpi na brak zleceń. Przypadkiem spada na nią rola Sadako, czym jest wniebowzięta, ale to zaledwie dwie linijki tekstu na cały film. Rozsierdza swoim brakiem profesjonalizmu nowego reżysera dubbingu, PD Ji Hyun Woo (Ji Hyun Woo)… Wkrótce jednak zmienia całkowicie swoje nastawienie do przerażającego ją przełożonego, kiedy wmawia sobie, że jest między nimi jakaś iskra…

Choi Mi Ja to rodzaj bohaterki, która ma głowę w chmurach, dlatego często staje się publicznym pośmiewiskiem, kiedy daje się za bardzo ponieść swojej bujnej wyobraźni. Ma niewinne serce i nigdy nikomu nie życzy źle, ale po prostu nie wiedzie jej się w życiu, czym chyba właśnie zaskarbia sobie sympatię widzów. Cała komedia romantyczna „Old Miss Diary” polega na tym, do jak fałszywych wniosków dochodzi Mi Ja, nadinterpretując jej relację z Ji Hyun Woo, co zresztą jest jej przypadłością nie od dziś – mamy na horyzoncie również „rywala”, jej „byłego chłopaka” PD Parka (Jo Yeon Woo). To wszystko wsadzam w cudzysłów, ponieważ cały ten trójkąt romantyczny jest tak naprawdę urojony przez główną bohaterkę, co jest komiczne, niemniej pośrodku największego zażenowania odnajduje maleńką nadzieję.

„Old Miss Diary” ma strukturę kolażu różnych wątków, jak na streszczenie sitcomu przestało. Oprócz perypetii miłosnych Mi Ja w jej miejscu pracy, jest jeszcze jej niemniej ekscentryczna rodzina – babcia Kim Young Ok i jej dwie młodsze siostry Seung Hyun i Hye Ok, które marzą o romansie w tym wieku, samotny ojciec będący cichym obserwatorem (Lim Hyun Shik) i wujek Woo Hyun, który jest starym kawalerem i do tego myśli o napadzie na bank. Wszystkie te nieprawdopodobnie brzmiące wątki składają się jednak w rzeczywistości na spójną całość, podobnie zresztą jak w każdej z ostatnich dram PD Kim Seok Yoona. „Old Miss Diary” to po prostu najwcześniejsza próbka jego komediowego stylu w krótkiej filmowej formie, który często zbliża się do granicy deadpan humoru.

Zdobyte nagrody

2007 Busan Film Critics Awards:

  • najlepsza aktorka – Ye Ji Won

2006 올드미스 다이어리 (Old Miss Diary) 예고편 from SIDUS on Vimeo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.