An Affair

Znane też jako: Jeongsa, 정사

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: melodramat

Reżyseria: E J-yong

Premiera: 1998

Obsada: Lee Mi Sook, Lee Jung Jae, Song Young Chang, Kim Min, Yeom Hye Ran

 

Reżyser E J-yong zadebiutował właśnie tym filmem. Znany jest szerszej publiczności chyba w największej mierze dzięki koreańskiej adaptacji „Niebezpiecznych związków”, „Untold Scandal” (2003), ale ja go osobiście postrzegam jako, żeby nie powiedzieć ekscentrycznego, autora dwóch mockumentary „The Actresses” i „Behind The Camera” oraz osobliwych „Asako in Ruby Shoes” i „Dasepo Naughty Girls”. Obecnie zdaje się powracać do klasycznych gatunków dramatycznych, zupełnie jakby to był początek jego kariery.

„An Affair” nie można jednak w subiektywnym odczuciu zakwalifikować do filmów takich jak wszystkie inne, pomimo odwiecznego, nieoryginalnego motywu zdrady. Sprawia to, że E J-yong już od samego początku swojej kariery pokazuje się jako niezwykle zdolny twórca, który ma „to coś” – przede wszystkim talent do przedstawiania cielesności.

Fabuła tego filmu może się wydawać niczym żywcem wyjęta z opery mydlanej, ale w tym właśnie tkwi kunszt reżysera, że nie podkreśla histerii w spodziewanych momentach ani nie przeciąga swoich bohaterów przez piekło wyrzutów sumienia. Lee Mi Sook w swoim pierwszym filmie od lat 80. wciela się w elegancką gospodynię domową Seo Hyun, która prowadzi bardzo regularne, nudne życie, nie myśląc dłużej nad własnymi przyjemnościami. Jej mąż (Song Young Chang) jest zapracowanym biznesmenem, a ojciec leży prawie na łożu śmierci, tak więc w tej sytuacji to ona musi się zająć przygotowaniami do ślubu jej młodszej siostry Ji Hyun (Kim Min). Spędza zatem mnóstwo czasu z jej narzeczonym Woo Inem (Lee Jung Jae), szukając mieszkania dla młodej pary i załatwiając inne sprawy, a w międzyczasie rośnie między nimi napięcie seksualne…

Jakby nie patrzeć, romans starszej kobiety, zaniedbanej przez męża kury domowej z młodszym, niezwykle atrakcyjnym mężczyzną, to gatunkowa sztampa. Jeszcze gorszym stereotypem jest zaaranżowanie domniemanego przeznaczenia bohaterów, którzy w pierwszych scenach stoją koło siebie na lotnisku, ale jeszcze się nie znają… Chociaż im dalej, tym bardziej minimalistyczny staje się ten film, ujmując po prostu w kadry swoich głównych bohaterów, którzy nie potrafią się oprzeć tej chemii między nimi, aż w końcu rzucają się w wir bardzo seksualnego związku. Ogląda się to wręcz z wojerystyczną przyjemnością.

Tylko Seo Hyun odczuwa później większe wyrzuty sumienia z powodu swojej rodziny, ale doceniam fakt, iż „An Affair” nie jest nacechowane emocjonalnością koreańskich dram, dzięki czemu film ten może się stać w gruncie rzeczy chłodny i okrutny w kontraście do gorących scen erotycznych. Prawie czterdziestoletnia bohaterka doświadcza wreszcie pierwszego zakochania w życiu i choć można kwestionować faktyczną głębię tych uczuć, postanawia być samolubna według porady ojca. Czy rzeczywiście rzuca wszystko, aby być z jakimś mężczyzną, pozostaje już kwestią do interpretacji…

Zdobyte nagrody

35th Baeksang Arts Awards:

  • nagroda popularności dla Lee Mi Sook

1999 Fukuoka Asian Film Festival:

  • Grand Prix dla najlepszego filmu

1999 Golden Cinematography Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – E J-yong
  • Cinematography Rookie Award

1999 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepsza aktorka – Lee Mi Sook

1999 Chunsa Film Awards:

  • najlepsza aktorka – Lee Mi Sook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.