Just Dance

Znane też jako: Dance Sport Girls, Ttaenppo Girls,

Na podstawie: koreańskiego filmu dokumentalnego „Dance Sport Girls” (2017) w reżyserii Lee Seung Moona

Gatunek: dramat obyczajowy, szkolny, coming-of-age, taneczny

Ilość odcinków: 16 x 35 min.

Premiera: 2018

Obsada: Park Se Wan, Jang Dong Yoon, Lee Joo Young, Joo Hae Eun, Shin Do Hyun, Lee Yoo Mi, Kim Soo Hyun, Kim Gab Soo, Jang Sung Bum, Kim Sun Young, Song Ji In, Jang Hyun Sung

 

W 2017 roku wydawało mi się, że ramówka KBSu została po prostu zapchana ośmioodcinkowym „Girls’ Generation 1979″, bez względu na to, jak wspaniała okazała się być ta drama, ale teraz dochodzę do wniosku, że być może będzie można liczyć na podobne mini-serie w przyszłości, zaliczane przez samą stację do krótkiego metrażu obok antologii Drama Special. O ile tylko niska oglądalność nie zniechęci KBSu… Chociaż w sumie ich dramy z prime time’u często nie mogą się pochwalić lepszą, dlatego czemu by nie wykorzystać tej okazji do oddania jednego cyklu w telewizyjnym slocie na taką skromniejszą, krótszą dramę z mało znanymi aktorami, co tym bardziej uwypukla ich talenty, jak i samych scenarzystów i reżyserów?

Potencjał krótkiego metrażu rozciągnięty do kilku aktów

„Just Dance” w swojej stylistyce ma wiele wspólnego z Drama Special. Wydaje się, jakby PD Park Hyun Seok powziął sobie za cel stworzenie takiego nieco rozmazanego obrazu przemijającej młodości w instagramowym filtrze, ale oczywiście nie narzekam – wręcz przeciwnie, doceniam artystyczne starania. Te ładne obrazki świetne kontrastują z wcale nie tak ładną historią, która jest trochę bardziej dramatyczna niż można było się spodziewać po szkolnym coming-of-age, pomimo bardzo „filmowego” motywu tańca towarzyskiego… Takie przełamywanie przedpremierowych oczekiwań stało się specjalnością scenarzystki.

Zastanawiałam się kiedyś w recenzji odcinka Drama Special „Walzting Alone”, jak mogłaby wypaść scenarzystka Kwon Hye Ji, znana też z „The Red Teacher” i „Individualist Ms. Ji Young”, w dłuższym metrażu i oto właśnie jest okazja, aby się przekonać. Jak na swoje szesnaście półgodzinnych odcinków (czyli osiem niegdysiejszych), „Just Dance” jest niezwykle bogate fabularnie, zupełnie jakby zawiązano na jednej nitce kolejne epizody i etapy życia bohaterów, które same w sobie mogłyby być osobnymi odcinkami Drama Special – tyle doświadczyłam „fałszywych” finałów lub przynajmniej fabularnych kulminacji, na których w innych dramach historia mogłaby się skończyć. Był to seans, który emocjonalnie opróżnił mnie do cna.

Taniec jako atut na resume lub nowa pasja

„Just Dance” jest udramatyzowaną, serialową adaptacją filmu dokumentalnego o klubie tanecznym uczennic żeńskiego liceum na wyspie Geoje, zaraz przy wybrzeżach Busanu, będącej niegdyś miejscem obozu pracy w czasie Wojny Koreańskiej, a obecnie żyjącej z przemysłu stoczniowego. Została zachowana kluczowa postać nauczyciela Lee Kyu Ho (Kim Gab Soo), który prowadzi zajęcia taneczne, natomiast wydaje mi się, że reszta bohaterek jest fikcyjna.

W każdym razie tą główną jest Kim Shi Eun (Park Se Wan), która ucieka wszelkim dramowym opisom oraz archetypom. Niby jedna z najlepszych uczennic w szkole, ale niezbyt popularna, skryta, cierpiąca na bardzo niską samoocenę i wstydząca się swojej rodziny. Jej ojciec popełnił kilka lat temu samobójstwo i od tamtej pory matka (Kim Sun Young) wydaje pieniądze na kolejne rozprawy, aby firma, dla której pracuje, przyznała się do wypadku na budowie. Jej starsza siostra Shi Ra (Song Ji In) pomimo ukończenia studiów w Seulu wróciła do domu i pracuje w barze, tak więc nikt w domu nie wspiera Shi Eun w jej marzeniu zostania reżyserem filmowym – jest jej wpajane, aby nie marnowała pieniędzy na studia i poszła od razu do pracy po skończeniu szkoły.

Bohaterka liczy jednak na specjalne przyjęcie na studia, musi tylko napisać interesujący esej o sobie… W trakcie szukania inspiracji postanawia zapisać się do kółka tanecznego, aby później napisać popartą faktami historyjkę o jej staraniach. Nakłania do tego również koleżanki z klasy, które mimo że nie są specjalnie dobre w tańczeniu, wkrótce zacieśniają więzy między sobą, przygotowując się razem do występu na konkursie.

Pogoń za marzeniami… ale jakimi?

Wśród bohaterek wzorowanych w jakimś stopniu na dziewczynach przedstawionych w filmie dokumentalnym, kompletnie nowym dodatkiem jest postać męska, aby zachować pewną taką równowagę. Kwon Seung Chan (Jang Dong Yoon) ma talent i pasję do tańca, ale chowa ją przed wszystkimi, bo to nie jest „męskie”. Miesza się jednak nieoczekiwanie w żeński klub taneczny, kiedy zostaje przyłapany na podglądaniu ich. Staje w samym centrum najbardziej „dramowego” epizodu w fabule „Just Dance”, kiedy dziewczyny zmuszają go do przywdziania sukienki i wystąpienia razem z nimi, zastępując sprawiającą problemy Hye Jin (Lee Joo Young), której grozi poprawczak.

Wiecie, znajdzie się w „Just Dance” cała garść dramowych stereotypów… Seung Chan i Shi Eun są przyjaciółmi z dzieciństwa, z czego on żywił do niej nieodwzajemnione uczucia właściwie przez całe życie. Na drodze miłości nastolatków stoi jednak należenie do różnych warstw społecznych oraz konflikt między ich rodzicami – jej strajkującą matką i jego ojcem, który jest jednym z dyrektorów firmy. Przez to wątek romantyczny w „Just Dance” wydał mi się trochę zbyt dramatyczny jak na nastoletnią, szkolną dramę, szczególnie kiedy pierwsze łzy i poważne konflikty pojawiły się już przed przyznaniem się do uczuć… Potem przekonałam się, że całe „Just Dance” jest zaskakująco dramatyczne, wcale niecukierkowe, a jako że pokazuje wąskie perspektywy dziewczyn z głębokiej prowincji, drama okazuje się być w ogólnym rozrachunku bardzo mocno osadzona w (często smutnym) realizmie.

Czy nie brzmi to trochę zbyt przygnębiająco jak na młodzieńcze coming-of-age…? Cóż, drama ta nie jest o tańcu w tym sensie, co inne seriale o spełnianiu artystycznych marzeń pokroju „Dream High”, ale o dziewczynach, które akurat tańczą, aby choć na chwilę oderwać się od otaczającej ich szarej, przemysłowej rzeczywistości. Dlatego właśnie w tej kwestii bliżej jej do nagradzanego japońskiego filmu „Hula Girls” (2004, reż. Lee Sang Il)… Wspólne występy pozostają cennymi wspomnieniami głównych bohaterek, natomiast kiedy zbliżają się matury, stają przed różnymi dylematami – marzyć o studiach czy dać sobie od razu spokój i pójść do pracy? Jeśli pójść do pracy, to do jakiej, co mogą robić w takim miejscu, jak Geoje? Słuchać rodziców czy próbować spełniać jakieś mało realistyczne dla nich marzenia?

To był prawdziwy emocjonalny rollercoaster patrzeć, jak zmienne i kapryśne jest nastawienie bohaterek na skraju dojrzałości, jak Kim Shi Eun w jednej chwili rezygnowała z marzeń o studiach, aby w drugiej ostatnim rzutem załapywać się na rozmowę kwalifikacyjną, a potem znowu tonąć w przygnębieniu, bo jej nie poszło i to wszystko nie ma sensu… Jej relacja z Seung Chanem była podobnie zmienna i uzależniona od wpływu innych oraz wielu niedopowiedzeń. Z kolei każdej innej bohaterce został poświęcony dosłownie fragment, który odkrywając lekko ich chowane przed innymi lub przemilczane sytuacje rodzinne, pozostawiał w gestii widzów ich interpretację, tworząc głębszy obraz postaci poza kadrem. Aby nadać dramie więcej ciężaru, z wyjątkiem głównej bohaterki skupiono się bardziej tylko na jej tanecznej partnerce Hye Jin, która nie mogła by być bardziej różna od niej, ale taka niespodziewana przyjaźń z pewnością ocieplała serce. Lee Joo Young wciela się w postać takiej czarnej owcy, jaką można znaleźć w wielu youth dramas – ofiary znęcania się nad nią w różnoraki sposób i porzucenia, która się poddała i reaguje agresją na agresję.

Podsumowując, „Just Dance” okazało się być dużo bardziej gorzkie niż można się było spodziewać po szkolnej dramie o kółku tańca towarzyskiego… Jednakże nawet kiedy perspektywy na Geoje nie wydają się być zbyt kolorowe, mimo wszystko dramie udało się znaleźć w tym wszystkim coś pocieszającego, kiedy jej bohaterki odnajdują własną drogę.

Zdobyte nagrody

2018 KBS Drama Awards:

  • One-Act Special Award dla Jang Dong Yoona
  • najlepsza nowa aktorka – Park Se Wan

Ocena:

Fabuła – 8/10

Kwestie techniczne – 10/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.