artykuły o dramach

Rozsypujące się niegdysiejsze „królestwo dram” – najgorszy kryzys MBC i koniec dram pon-wt

Bańka już dawno pękła. Od kilku lat wielokrotnie przekazywałam newsy o tym, jak w ramach cięcia kosztów koreańskie stacje telewizyjne rezygnowały z wcześniejszych slotów, chociaż do tej pory zamieszanie było głównie pośród dram weekendowych i codziennych, w których wręcz nie idzie konkurować z KBSem. Natomiast 25 kwietnia światło dziennie ujrzał news, który wydał mi się być największym od lat w tej kwestii – MBC rezygnuje w tym roku z produkcji dram w swoim slocie poniedziałkowo-wtorkowym.

Powodem jest oczywiście od lat niska oglądalność przekładająca się na niskie zyski przy rosnących kosztach produkcji. SBS już dawno zrezygnował z jednego slotu codziennych oper mydlanych i przy różnych zawirowaniach obecnie nie emituje wcale „tradycyjnych” dram weekendowych, debiutując niedawno wynaleziony przez tvN slot piątkowo-sobotni (paradoksalnie ta stacja z kolei porzuciła go po jego sukcesie, aby z ambicją konkurować z weekendowymi kobyłami…).

MBC również obcięło połowę dram codziennych, a na początku tego roku ogłosiło zaprzestanie produkcji weekendowych tasiemców po zakończeniu emisji „My Healing Love”. Jednakże rezygnacja z prime time’owego slotu w tygodniowych mini-seriach to pierwsza taka sytuacja w historii koreańskich dram, odkąd tylko to właśnie MBC zorganizowało poniedziałkowo-wtorkowy slot prawie czterdzieści lat temu w 1980 roku… Po obecnie emitowanym „Special Labor Inspector Jo” pojawi się jeszcze zapowiadany drugi sezon „Investigation Couple” z Jung Jae Youngiem i Jung Yumi, chociaż pora jego emisji zostanie przesunięta na godzinę wcześniej czyli 21:00, a nie 22:00, aby uniknąć bezpośredniej konkurencji z SBSem i KBSem – do tej pory było to zakazane przez „koleżeńską umowę” między tymi stacjami… Na ostatnią poniedziałkowo-wtorkową dramę przygotowywane jest „You Only Live Twice Anyway”, drama prawnicza z motywem podróży w czasie, w której ofertę zagrania dostał Rain, natomiast od września jego slot przejmą programy edukacyjne lub rozrywkowe, tego jeszcze nie zdecydowano.

Jak widać, znajdujemy się w interesującym okresie przejściowym, kiedy po tylu latach hegemonii koreańskiej telewizji publicznej, nie wytrzymuje ona już konkurencji ze świetnie prosperującymi tvNem i jTBC… Jednak odnoszę przy tym wrażenie, że wystarczy trochę czasu i być może jeden lub dwa hity, na którym MBC coś zarobi, aby ich prime time’owy slot powrócił, chociażby w imię tradycji… Tak czy siak, trochę mi szkoda w tym momencie. Wiem, że trudno wierzyć w artystyczne ideały, kiedy pieniądze uciekają ze wszystkich kieszeni, ale szczerze mówiąc, w tym momencie ramówka MBC wydaje mi się najciekawsza w porównaniu do KBSu i SBSu…

Źródło:
‚드라마왕국’ MBC의 몰락?… ‚월화드라마’ 40년만에 전격 폐지 (@Chosun.com)

0 komentarzy dotyczących “Rozsypujące się niegdysiejsze „królestwo dram” – najgorszy kryzys MBC i koniec dram pon-wt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: