recenzje filmów

The Accidental Gangster and the Mistaken Courtesan

Znane też jako: The Accidental Gangster, 1724 Hero, 1724 Gibang Nandong Sageon,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia, sztuki walki, historyczny

Reżyseria: Yeo Gyun Dong

Premiera: 2008

Obsada: Lee Jung Jae, Kim Ok Bin, Kim Seok Hun, Lee Won Jong

 

Wydaje mi się, że „The Accidental Gangster and the Mistaken Courtesan” niemal natychmiast zostało wyrzucone z pamięci widzów, stając się filmem, który nawet nie zbiera jakiejś wielkiej krytyki, bo ludzie go po prostu nie obejrzeli… Zapamiętałam sobie jednak, że w kilku wywiadach Lee Jung Jae wskazywał, że rola w tym filmie jest jedną z jego ulubionych, gdyż mógł całkowicie sobie odpuścić i przełamać wizerunek w tej komedii, która odpowiednio dla czasów, w których powstała, obejmuje w pełni pojęcie fusion sageuk, będąc nie tyle filmem historycznym z uwspółcześnionymi elementami i cechami różnych gatunków, ale prawdziwym miksem historycznego tła oraz komiksowej fabuły.

To nie pierwsza komedia na koncie Lee Jung Jae ani nie pierwsza slapstickowa rola, ale Chun Doong jest dla niego z pewnością pierwszym bohaterem, w którego wcielenie się wymaga i humoru, i tarzania się w scenach akcji, i odrobiny romansu… Jest to uliczny rozrabiaka, który w wyniku serii niespodziewanych sytuacji staje się nowym bossem gangu, pokonując w przypadkowym pojedynku starego. Zakochuje się przy okazji w gisaeng Seol Ji (Kim Ok Bin), która na chwilę została dostarczona do niewłaściwego baru i zabrana z powrotem, więc kiedy cierpi z powodu jej zniknięcia z jego życia, para znowu się spotyka… na ogólnokrajowym kongresie gangsterów. Okazuje się, że „właścicielem” Seol Ji jest Man Deok (Kim Seok Hun), który w życiu jej nie odstąpi, dlatego główny bohater będzie musiał się wdać w jeszcze kilka bójek więcej wraz ze swoją prawą ręką Chil Gaba (Lee Won Jong), aby zdobyć serce panny.

Często używam określenia „komiksowy” jako eufemizmu na niezbyt realistyczny, ale „The Accidental Gangster and the Mistaken Courtesan” wchłonęło komiksową stylistykę do tego stopnia, że poza bardzo mocno renderowanymi CGI scenami bijatyk, niczym w „300” Franka Millera, dosłownie w każdym momencie można się spodziewać dymka nad głowami bohaterów lub słownych onomatopei. Fabuła jest banalna. Myślę jednak, że paradoksalnie chyba trzeba będzie docenić „historyczny” film, który nie próbuje pisać jakiś alternatywnych kronik lub wykorzystywać historycznych postaci, gdyż tutaj nawet nie znajdzie się króla czy pałacowej świty. Są za to historyczne dekoracje i trochę mniej historyczne kostiumy, szczególnie w przypadku charakteryzacji głównego bohatera, który wygląda, jakby go przeniosło w czasie ze współczesności, ale to wszystko składa się na oryginalne kierownictwo artystyczne oraz wizję reżyserską.

Nie ukrywam, że z wielką chęcią obejrzałabym doskonałą parę Lee Jung Jae i Kim Ok Bin jeszcze w jakimś innym filmie, bo slapstickowa komedia to trochę nie moja bajka, niemniej jednak główni bohaterowie wykrzesują między sobą wiele iskier, natomiast Kim Seok Hun jako śmieszny czarny charakter przełamał moim zdaniem wizerunek cierpiącego, przedramatyzowanego herosa z sensacyjnego „Tube” lub również kostiumowego „The Legend of Gingko”. Aktorzy to główna siła „The Accidental Gangster and the Mistaken Courtesan”, gdyż w innym przypadku pozostaje tylko symplistyczna fabuła i trochę nietrafionych żartów, ale oni naprawdę to sprzedają… Chociaż wciąż jest to film tylko dla fanów Lee Jung Jae i/lub Kim Ok Bin.

0 komentarzy dotyczących “The Accidental Gangster and the Mistaken Courtesan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: