55th Baeksang Arts Awards

W porównaniu z zeszłym rokiem poczułam się o wiele bardziej zaangażowana w galę Baeksang Arts Awards, gdyż miałam większe pojęcie o nominowanych dramach i filmach. Zresztą, szczególnie jeśli chodzi o nominacje telewizyjne, takie tytuły jak „Mr. Sunshine”, „SKY Castle”, „The Light in Your Eyes” lub „My Ahjussi” były murowanymi kandydatami do nagród i nawet jeśli wszystkie na nie zasługiwały w równym stopniu i trudno było przewidzieć, kto dokładnie dostanie jaką, to moje podekscytowanie brało się głównie z nadziei na nieprzewidywalne… Może jakieś Top Excellence dla Kim Nam Gila, a nie Lee Byung Huna, który zaliczył największą oglądalność…?

Pierwsze nagrody powędrowały tradycyjnie do nowych aktorów, a ich prezenterami byli zeszłoroczni laureaci, Yang Se Jong i Heo Yool. Jang Ki Yong był najmocniejszym kandydatem i chyba sam to przeczuwał, gdyż jako jedyny wyglądał na bardzo spiętego, natomiast reszta nominowanych uśmiechała się nonszalancko, jakby nie liczyli na wiele. Kim Hye Yoon też była moim zdaniem takim oczywistym wyborem, choć sercem stałam za Lee Seol. Mogłoby być to moim zdaniem takim pocieszeniem dla MBC, które siedzi w głębokim kryzysie, a mimo to zdaje się produkować lepsze dramy niż dotychczas…

Te same nagrody w kategorii filmowej wręczali Goo Gyo Hwan i Choi Hee Seo, tak na marginesie para, którą z wielką chęcią obejrzałabym w jakimkolwiek filmie, ale chyba najbardziej jakimś niezależnym romansie… Może sam jakiś taki stworzy, skoro jest producentem? Wracając jednak do laureatów, szybko pojawiła się pierwsza niespodzianka, tak jak chciałam, gdyż Kim Young Kwang był całkiem niespodziewanym wyborem w otoczeniu Nam Joo Hyuka, który przez cały rok zdobywał wyróżnienia za „The Great Battle” lub Gong Myunga, który zagrał w największym hicie „Extreme Job”. Chociaż trzeba przyznać, że w porównaniu do nich miał największą, bo główną rolę w komedii romantycznej „On Your Wedding Day”. To jego pierwsze wyróżnienie za ten film, wcześniej dostał tylko nagrodę popularności na Blue Dragon Film Awards.

Z kolei odnoszę takie wrażenie, że to dopiero początek dla Lee Jae In. Od kilku lat każdy cykl galowy dominowany jest przez jedną aktorkę, która gra jakąś „szokującą” rolę, a ta wystąpiła w okultystycznym thrillerze… Czy przejmie pałeczkę po Kim Da Mi? Bo chyba nie zostało więcej okazji dla Jeon Jong Seo, która pojawiła się znikąd z hukiem w „Burning”, ale jakoś tak kompletnie nie miała szczęścia na żadnej gali, mimo że nominowali ją wszędzie…

Choi Jin Hyuk i Nana z nadchodzącej dramy KBSu „Justice” wręczyli nagrody dla scenarzystów. Miałam malutką nadzieję, że docenią „Red Moon, Blue Sun”, gdyż spotkałam się wcześniej z przedgalowymi zakładami, iż jest to jeden z czarnych koni, ale najwidoczniej nominacje dla tej dramy pozostaną po prostu uprzejmym ukłonem w jej stronę, kiedy na piedestale mimo wszystko będą stać komercyjnie najbardziej hitowe dramy… Wciąż jednak nagroda dla Park Hae Young za „My Ahjussi” wydaje się ponad wszystko docenieniem artystycznym.

Park Ho San i Ye Ji Won wręczyli nagrody dla aktorów drugoplanowych. Ona zażartowała sobie, że podobno on był niepocieszony w poczekalni, że w tym roku nie udało mu się zostać nominowanym za „My Ahjussi” (w zeszłym roku wygrał występem w „Prison Playbook”), a ja sobie pomyślałam, że ostatnio jest tyle znakomitych ról drugoplanowych, już nie tylko ograniczających się do najlepszych przyjaciół głównych bohaterów lub rodziców/teściów, że można by zrobić kilkunastoosobową listę nominowanych… Kim Byung Chul był jednak najmocniejszym kandydatem – „szokująca” postać w „szokującej” dramie i do tego trochę bardziej ambiwalentna niż „zwykły” czarny charakter…

Do kolejnych niespodzianek można zaliczyć nagrodę dla Lee Jung Eun, która zwyciężyła nad paniami ze „SKY Castle”, chociaż najpoważniejszą konkurencję stanowiłaby Kim Seo Hyung, która jednak została wyniesiona do rangi pierwszoplanowej.

Park Hee Sun i Lee Soo Kyung wręczyli nagrody dla aktorów drugoplanowych w filmach. Kolejne pośmiertne wyróżnienie powędrowało do znakomitego Kim Joo Hyuka, ale jego ekranowa partnerka Jin Seo Yeon tym razem obeszła się ze smakiem na rzecz równie przerażającej na ekranie Kwon So Hyun. Na każdej z takich gal wypada, aby przynajmniej jedna osoba efektownie się rozkleiła, chociaż ona przynajmniej nie udawała zbyt skromnej – była zaskoczona, przedstawiła się zresztą jako „wciąż nieco nieznana Kwon So Hyun”, ale potem przyznała mimo wszystko, że chciała dostać tę nagrodę.

Junho z 2PM i Jung So Min, którzy zagrali razem w nadchodzącym filmie „Gibang Bachelor” wręczyli nagrody techniczne, które dopiero od zeszłego roku są w repertuarze Baeksang Arts Awards. W sumie trochę mi tego brakuje, aby ktoś oceniał zdjęcia, montaż lub efekty specjalne w dramach, bo być może byłoby to motywacją, aby nie robić roboty po łebkach…?

Seo Jang Hun i Song Eun Yi, między którymi jest komiczna różnica wzrostu, zajęli się nagrodami dla „wykonawców” (jak to musiałam eufemistyczne nazwać) z variety shows, których nominacje są co roku mniej więcej podobne, dlatego można sobie odhaczać, kto już coś dostał w przeszłości, a kto jeszcze nie. Lub ewentualnie ile lat minęło… Jeon Hyun Moo zdobył tę samą nagrodę, na tej samej gali, za ten sam program cztery lata temu. To chyba wyróżnienie za wytrwałość, chociaż osobiście bardzo sobie cenię, że mimo tylu wzlotów i upadków „I Live Alone” wciąż trwa. Nawet jeśli Jeon Hyun Moo wypadł z programu po publicznym rozstaniu z Han Hye Jin… Dlatego całe zasługi przypisał Park Na Rae, bez żadnej udawanej skromności, która wciąż trzyma to w ryzach. Może dostanie ona pod koniec tego roku wreszcie Daesanga na MBC Entertainment Awards?

Bardzo ładna para, której nie wiedziałam, że potrzebuję w życiu, czyli Park Hyung Shik i Won Jin Ah, których w tym roku będzie można obejrzeć w nadchodzących filmach „The Jurors” i „Long Live The King” wręczyli nagrody popularności. Decydowało o nich głosowanie użytkowników V App i już przed rozpoczęciem gali ogłoszono zwycięzców – idoli oczywiście, tak więc IU i D.O, dla którego to trzecia taka nagroda na gali Baeksang Arts Awards, stając się „męską wersją” Park Shin Hye w kwestii zgarniania nagród popularności za dosłownie jakiekolwiek role. Nie ujmuję mu przy tym umiejętności aktorskich, co to, to nie.

Choi Kwang Il i Jang Young Nam wręczyli nagrody w kategorii teatralnej, o której nie było ani słowa przy ogłaszaniu nominacji, tak więc jest to ze wszystkich rzeczy akurat największa niespodzianka na tegorocznej gali Baeksang Arts Awards. Jest to powrót po osiemnastu latach, bo dokładnie w 2001 roku ostatnim razem rozdawano laury w tej trzeciej kategorii, chociaż skończyło się na jednej nagrodzie.

Choi Woo Shik i Park So Dam, którzy grają rodzeństwo w nadchodzącym filmie „Parasite” znajdującym się w konkursie głównym w Cannes, prezentowali nagrody za reżyserię. Kang Hyung Chul to mało spodziewane nazwisko, ale tylko dlatego, że „Swing Kids” było dużo mniejszym hitem niż reszta nominowanych filmów, ale z pewnością jest to świetny spektakl…

Ze wszystkim kategorii akurat w tej nie liczyłam na zwycięstwo „SKY Castle”, bo mimo że wyreżyserowana była znakomicie, aby zachować jakąś równowagę, zakładałam, że zdobędzie Daesanga lub zostanie ogłoszona najlepszą dramą, natomiast w kwestii reżyserii stawiałabym na „Mr. Sunshine”. Czy zatem oznacza to, że „SKY Castle” zmiecie wszystko, czy może ustąpi w najważniejszych wyróżnieniach dramie, która do czasu pojawienia się jej była murowanym kandydatem ze względu na hitową oglądalność…?

Pojawienie się Jo Seung Woo i Kim Nam Joo, prawdziwego power couple, oznaczało, że wreszcie nadszedł czas głównej atrakcji czyli nagród dla najlepszych aktorów w rolach pierwszoplanowych. Powiem tak, wciąż nie obejrzałam „Mr. Sunshine”, lecz prędzej czy później to nastąpi, zważywszy na to, jakim echem odbiła się ta drama. Obserwując jednak przez cały rok, jak Lee Byung Hun zdobywa największe wyróżnienia na wielu innych galach nagród, po cichu liczyłam, że może ktoś inny zdobędzie tę w każdym razie bardzo oczywistą nagrodę. Nie wiem, nie widziałam dramy, więc nie oceniać mi jego rolę, niemniej jednak zawsze gdzieś tam w głębi liczę na tzw. underdogs… Kategoria żeńska była przynajmniej mniej oczywista, chociaż rywalizacja dotyczyła głównie Kim Hye Ja i Yeom Jung Ah. W sumie można było zrobić wyjątek i nagrodzić wraz z tą drugą również Kim Seo Hyung… W 2015 roku na przykład Lee Sun Gyun i Jo Jin Woong dostali wspólnie nagrodę na Baeksang Arts Awards dla najlepszego aktora za role w filmie „A Hard Day”…

Kim Yoon Seok ogłosił Lee Sung Mina najlepszym aktorem, co zostawia „Extreme Job” bez żadnej nagrody, bo raczej nie liczyłam, że Ryu Seung Ryong dostanie ze wszystkich Daesanga. Zakładam jednak, że w nadchodzących miesiącach ten film dostanie cały worek innych nagród za te rekordy w box office, chyba że organizatorzy takich rozdań mają uprzedzenia wobec gatunku komedii. A nie powinni… Dobre filmy to nie tylko dramaty i thrillery.

W tym roku również kategoria żeńska była zacięta, ale Han Ji Min trzyma nieprzerwanie dobrą passę od kilku miesięcy. Już miałam w głowie, jaki obrazek powinien zakończyć tę galę – jej wspólne zdjęcie z Kim Hye Ją, z którą zagrała w dramie „The Light in Your Eyes”.

Uhm Tae Goo i Esom z nadchodzącej dramy „Save Me 2” wręczyli nagrody dla najlepszych dram i filmów – przyznam, że to trochę zaskakujący wybór prezenterów, zważywszy na wagę tej kategorii. Kolejne zwycięstwo „My Ahjussi”, obok nagrody za scenariusz, w sumie cieszy, gdyż ile jest takich dram obyczajowych? Pozostałe nominacje były bardziej „oryginalne” gatunkowo, nie mówiąc już o tym, że „Mr. Sunshine”, „SKY Castle” i „The Light in Your Eyes” miały większą oglądalność… Laureat wśród filmów był już dla kontrastu super-przewidywalny.

W momencie tuż przed wręczeniem Daesangów, głównych nagród w obu kategoriach, moje przewidywania bardzo się zawężyły. Jedyna niewiadoma polegała właściwie na tym, czy powędrują one do produkcji, czy do konkretnych osób? W każdym razie w obu przypadkach miałam swoje typy. Nagrodę telewizyjną wręczyli Yoon Kye Sang i Ha Ji Won z nadchodzącej dramy jTBC „Chocolate” i muszę przyznać, że jej sukienka kompletnie skradła show w morzu czerni i bieli.

Moje marzenia o wspólnym obrazku Kim Hye Ja i Han Ji Min z nagrodami w rękach spełniły się. Weteranka uczciła swoje wielkie zwycięstwo, recytując z wymiętej kartki wyrwanej ze scenariusza swoją własną narrację z „The Light in Your Eyes”, doprowadzając wszystkich do płaczu.

Z kolei Daesanga filmowego zaprezentowała Moon Sori wraz z przedstawicielem jTBC emitującego tę galę. Co zabawne, reżyser Jang Jun Hwan, który nakręcił zeszłoroczny zwycięski film „1987: When The Day Comes” był niedostępny, tak więc zaproszono jego własną żonę, Moon Sori właśnie, która ogłosiła bardzo zaskoczonemu Jung Woo Sungowi, że zdobył nagrodę życia. Nie miałam jeszcze okazji obejrzeć „Innocent Witness”, bo miało dopiero niedawno premierę w koreańskich kinach, dlatego właśnie nie poświęcałam mu większej uwagi. Jednak przez to właśnie narobiłam sobie ogromnych oczekiwań wobec tego filmu, szczególnie że sam aktor podczas dawania swojej przemowy zwrócił się bezpośrednio do partnerującej mu nastoletniej Kim Hyang Ki, chwaląc ją za bycie perfekcyjną aktorką.


Lista zwycięzców:

SEKCJA FILMOWA:

Daesang:

JUNG WOO SUNG (Innocent Witness)

Najlepszy film:

Burning
Dark Figure of Crime
Miss Baek
THE SPY GONE NORTH
Svaha: The Sixth Finger

Najlepsza reżyseria:

Jang Jae Hyun (Svaha: The Sixth Finger)
KANG HYUNG CHUL (Swing Kids)
Lee Chang Dong (Burning)
Lee Hae Young (Believer)
Yoon Jong Bin (The Spy Gone North)

Najlepszy nowy reżyser:

Kim Ui Seok (After My Death)
LEE JI WON (Miss Baek)
Lee Jong Eon (Birthday)
Lee Seok Geun (On Your Wedding Day)
Shin Dong Seok (Last Child)

Najlepszy aktor:

Joo Ji Hun (Dark Figure of Crime)
Jung Woo Sung (Innocent Witness)
LEE SUNG MIN (The Spy Gone North)
Ryu Seung Ryong (Extreme Job)
Yoo Ah In (Burning)

Najlepsza aktorka:

Go Ah Sung (A Resistance)
HAN JI MIN (Miss Baek)
Kim Hee Ae (Herstory)
Kim Hyang Ki (Innocent Witness)
Kim Hye Soo (Default)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Jin Sun Kyu (Extreme Job)
Jo Woo Jin (The Drug King)
KIM JOO HYUK (Believer)
Park Hae Jun (Believer)
Steven Yeun (Burning)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Honey Lee (Extreme Job)
Jin Seo Yeon (Believer)
Jo Min Soo (The Witch: Part 1. The Subversion)
KWON SO HYUN (Miss Baek)
Yeom Hye Ran (Innocent Witness)

Najlepszy nowy aktor:

Gong Myung (Extreme Job)
Kim Min Ho (Swing Kids)
KIM YOUNG KWANG (On Your Wedding Day)
Nam Joo Hyuk (The Great Battle)
Son Seok Goo (Hit-and-Run Squad)

Najlepsza nowa aktorka:

Jeon Jong Seo (Burning)
Jeon Yeo Bin (After My Death)
Kim Da Mi (The Witch: Part 1. The Subversion)
LEE JAE IN (Svaha: The Sixth Finger)
Lee Joo Young (Believer)

Najlepszy scenariusz:

DARK FIGURE OF CRIME
Extreme Job
Innocent Witness
Miss Baek
The Spy Gone North

Nagroda techniczna:

Along With The Gods: The Last 49 Days (za efekty specjalne)
Believer (za montaż)
BURNING (za zdjęcia)
The Spy Gone North (za scenografię)
Swing Kids (za muzykę)

SEKCJA TELEWIZYJNA:

Daesang:

KIM HYE JA (The Light in Your Eyes, jTBC)

Najlepsza drama:

The Light in Your Eyes (jTBC)
Mr. Sunshine (tvN)
MY AHJUSSI (tvN)
Red Moon, Blue Sun (MBC)
SKY Castle (jTBC)

Najlepszy program rozrywkowy:

Baek Jong-won’s Alley Restaurant (SBS)
Comedy Big League (tvN)
I Live Alone (MBC)
OMNISCIENT INTERFERING VIEW (MBC)
Welcome, First Time in Korea? (MBCevery1)

Najlepszy program edukacyjny:

Feast on the Road (KBS)
JOURNALISM TALK SHOW J (KBS)
PD Notebook – The Late Jang Ja Yeon (MBC)
Seoul Olympics 30-Year Anniversary Special Documentary 88/18 (KBS)
Spotlight – 5.18 Secret Agent (jTBC)

Najlepsza reżyseria:

Ahn Gil Ho (Memories of the Alhambra, tvN)
JO HYUN TAK (SKY Castle, jTBC)
Kim Seok Yoon (The Light in Your Eyes, jTBC)
Kim Won Seok (My Ahjussi, tvN)
Lee Eung Bok (Mr. Sunshine, tvN)

Najlepszy aktor:

Hyun Bin (Memories of the Alhambra, tvN)
Kim Nam Gil (The Fiery Priest, SBS)
LEE BYUNG HUN (Mr. Sunshine, tvN)
Lee Sun Gyun (My Ahjussi, tvN)
Yeo Jin Goo (The Man Who Became King, tvN)

Najlepsza aktorka:

IU (My Ahjussi, tvN)
Kim Hye Ja (The Light in Your Eyes, jTBC)
Kim Seo Hyung (SKY Castle, jTBC)
Kim Tae Ri (Mr. Sunshine, tvN)
YEOM JUNG AH (SKY Castle, jTBC)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Bae Sung Woo (Live, tvN)
KIM BYUNG CHUL (SKY Castle, jTBC)
Kim Sang Kyung (The Man Who Became King, tvN)
Son Ho Jun (The Light in Your Eyes, jTBC)
Yoo Yeon Seok (Mr. Sunshine, tvN)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Kim Min Jung (Mr. Sunshine, tvN)
Lee Da Hee (The Beauty Inside, jTBC)
LEE JUNG EUN (The Light in Your Eyes, jTBC)
Oh Nara (My Ahjussi, tvN)
Yoon Se Ah (SKY Castle, jTBC)

Najlepszy nowy aktor:

JANG KI YONG (Come and Hug Me, MBC)
Park Hun (Memories of the Alhambra, tvN)
Park Sung Hun (My Only One, KBS)
Son Seok Goo (Matrimonial Chaos, KBS)
Wi Ha Joon (Romance is a Bonus Book, tvN)

Najlepsza nowa aktorka:

KIM HYE YOON (SKY Castle, jTBC)
Lee Seol (Bad Detective, MBC)
Nara z Hello Venus (My Ahjussi, tvN)
Park Se Wan (Just Dance, KBS)
Seol In Ah (Sunny Again Tomorrow, KBS)

Najlepszy wykonawca w programie rozrywkowym:

JEON HYUN MOO (I Live Alone, MBC)
Moon Se Yoon (Delicious Guys, Comedy TV)
Shin Dong Yeob (My Ugly Duckling, SBS)
Yang Se Hyung (Master in the House, SBS)
Yoo Byung Jae (Omniscient Interfering View, MBC)

Najlepsza wykonawczyni w programie rozrywkowym:

Jang Do Yeon (Comedy Big League, tvN)
Kim Min Kyung (Delicious Guys, Comedy TV)
Kim Sook (Food Bless You, tvN)
LEE YOUNG JA (Omniscient Interfering View, MBC)
Park Na Rae (I Live Alone, MBC)

Najlepszy scenariusz:

Do Hyun Jung (Red Moon, Blue Sun, MBC)
Kim Eun Sook (Mr. Sunshine, tvN)
Lee Nam Kyu & Kim Soo Jin (The Light in Your Eyes, jTBC)
PARK HAE YOUNG (My Ahjussi, tvN)
Yoo Hyun Mi (SKY Castle, jTBC)

Nagroda techniczna:

5원소, 문명의 기원 (EBS) (za zdjęcia)
MEMORIES OF THE ALHAMBRA (tvN) (za efekty specjalne)
Mr. Sunshine (tvN) (za efekty specjalne)
Mr. Sunshine (tvN) (za scenografię)
SKY Castle (jTBC) (za zdjęcia)

***

Best Short Play:

SUNG SOO YEON (Actress-1: National Robot Actress 1)

Bazaar Icon Award:

KIM HYE SOO (Default)

Nagroda popularności:

IU (My Ahjussi, tvN)
D.O z EXO (100 Days My Prince, tvN)

***

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

Prowadzący gali Shin Dong Yeob, Bae Suzy i Park Bo Geom:

 

Nominowani do nagród aktorskich w kategorii filmowej:

 

Nominowani do nagród aktorskich w kategorii dramowej:

 

Nominowani za variety shows:

 

Pozostali prezenterzy nagród:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.