recenzje filmów

A Matter of Interpretation

Znane też jako: Kkumboda Haemong, 꿈보다 해몽

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: obyczajowy, surrealistyczny

Reżyseria: Lee Kwang Guk

Premiera: 2015

Obsada: Shin Dong Mi, Kim Kang Hyun, Yoo Jun Sang

 

Gdybym miała namalować sobie przed oczami typowy obraz koreańskiego kina niezależnego, nic nie było by tak charakterystyczne jak idiosynkratyczny styl Hong Sang Soo, przez który, chcąc nie chcąc, widząc na ekranie rozmowy ludzi zakrapiane soju, od razu myślę o nim. Reżyser Lee Kwang Guk jest z nim bezpośrednio związany jako jego asystent w przeszłości, dlatego „A Matter of Interpretation” jest często określane jako inspirowane jego stylem, chociaż to, jak reżyser wychodzi od tego punktu i gdzie skręca, to już inna bajka…

Hong Sang Soo włącza do swoich filmów poczucie surrealizmu, szczególnie w niedawnych „Right Now, Wrong Then” lub „Yourself and Yours”, ale pozostaje na tyle ambiwalentny w tym względzie, że tak właściwie pozostawia widzom wolną rękę w interpretacji, czy to, co widzą, jest odrealnione, czy można to podsumować jako ciekawy zabieg techniczny i ćwiczenie realizatorskie. Lee Kwang Guk posuwa się o wiele dalej, czyniąc „kwestię interpretacji” motywem przewodnim.

Aktorka Young Shin (Shin Dong Mi) wybiega w złości z teatru, kiedy po raz kolejny nikt się nie pojawił na spektaklu. Siada na ławce w ulubionym parku i otwiera w biały dzień butelkę soju. Pojawia się jej wieloletni chłopak Woo Yeon (Kim Kang Hyun), z którym pod wpływem emocji zrywa po siedmiu latach. Następnie widzimy bohaterkę na tej samej ławce, ale już z innej perspektywy – tym razem siedzi z detektywem (Yoo Jun Sang), który chwali się, że jego ekspertyzą jest interpretacja snów. To, co potem następuje, to szereg scen, wśród których trudno jest odróżnić, które z nich są inscenizacjami snów, o których opowiada Young Shin, a które to „rzeczywistość”. Może wszystko jest wynikiem zestresowanego umysłu głównej bohaterki pochłoniętej niepopularnym spektaklem nazwanym nieprzypadkowo „Influence in Dreams”?

„A Matter of Interpretation” jest niezwykle inteligentnie skonstruowane, gdyż szczegóły wzięte z jednych scen są rozwinięciem kolejnych, tworząc trochę taki efekt motyla. Na najbardziej powierzchownym poziomie mamy kryzys artystycznej pary w ich związku oraz własnych karierach, a także policjanta, który zajmuje się swoją starszą siostrą, która traci pamięć, ale troje głównych aktorów wciela się w dużo więcej postaci, z których jedne są w bardzo oczywisty sposób wyjęte z ich snów, a w przypadku innych natomiast dopiero po pewnym czasie można zauważyć niepasujące szczegóły, które mogą świadczyć, że być może nie mamy wtedy do czynienia z rzeczywistością, tylko kolejną wizją…

Film przy tym zachowuje lekkość, a nawet jest miejscami zabawny, głównie dzięki Yoo Jun Sangowi. Znacznie to odciąża widza, który mógłby się zgubić w tej nieustannej chronologii snu, kiedy jedna rzecz nieświadomie prowadzi innej i nie wiadomo nawet, od czego to wszystko się zaczęło. Dodam przy tym, że jego oryginalny tytuł można dosłownie tłumaczyć „interpretacja ponad sen”, jednakże jest również częścią idiomu 꿈보다 해몽이 좋다, podobnie oznaczającego, że „interpretacja lepsza niż sam sen”, co jest wyrazem zbytniego optymizmu, patrzenia tylko na jasną stronę rzeczy. Czy w takiej perspektywie to nie ironia, że główna bohaterka przeżywa najpierw potworny dołek?

Zdobyte nagrody

2014 Busan International Film Festival:

  • CGV Movie Collage Award

2015 Seoul Independent Film Festival:

  • najlepszy film

2015 Vesoul International Film Festival of Asian Cinema:

  • Coup de Coeur Inalco Award

0 komentarzy dotyczących “A Matter of Interpretation

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: