recenzje filmów

The Odd Family: Zombie On Sale

Znane też jako: Sztos rodzina: Zombie do usług, The Strange Family, Gimyohan Gajok,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: czarna komedia

Reżyseria: Lee Min Jae

Premiera: 2019

Obsada: Jung Jae Young, Uhm Ji Won, Kim Nam Gil, Lee Soo Kyung, Jung Ga Ram, Park In Hwan

 

W krótkim czasie od wielkiego sukcesu filmu „Train to Busan” (2016) Koreę ogarnęła gorączka tego niszowego motywu, jakim są zombie. Pojawił się on w wersji kostiumowej w filmie „Rampant” (2018), a także w serialu Netfliksa „Kingdom” (2019), natomiast „The Odd Family” to dużo skromniejsza w skali ekscentryczna komedia, która równie dobrze mogła powstać dekadę temu. Spotyka się z tego powodu raczej z chłodnym przyjęciem, jednakże ja byłam oczarowana obróceniem stereotypu zombie do góry nogami, ale przede wszystkim niemą rolą Jung Ga Rama, który coraz bardziej skrada moją uwagę po ostatnich małych rólkach m.in. w „Believer” lub „Jo Pil Ho: The Dawning Rage”. Całkowicie zapomniałam przy nim, że przecież mamy tu jeszcze Jung Jae Younga, Kim Nam Gila i Uhm Ji Won!

Jest on pacjentem-zero – trafia przypadkowo do małej mieściny, w której mieszkają główni bohaterowie, rodzina Parków i sieje postrach swoim niepohamowanym łaknieniem ludzkiego mięsa… dopóki nie zostaje przegoniony przez psy i miejscową ludność, która bierze go za zwykłą łajzę. Jjong Bi, jak później zostaje nazwany, atakuje głowę rodu Park Man Deoka (Park In Hwan). Jego młodszy syn Min Geol (Kim Nam Gil), który wrócił do domu po wielu latach z większego miasta, jako jedyny kojarzy, czym są zombie, dlatego próbuje ostrzec swoją rodzinę, żeby stanęli do walki, ale okazuje się, że ugryzienie powoduje, że jego ojciec staje się żywszy i sprawniejszy. Postanawia zatem na tym zarobić – znajomi Man Deoka również chcą skorzystać z tej fontanny młodości, więc starszy syn Jun Geol (Jung Jae Young) z żoną Nam Joo (Uhm Ji Won) znajdują Jjong Bi miejsce w garażu ich stacji benzynowej. Dopatruje go natomiast najmłodsza córka Hae Geol (Lee Soo Kyung), która próbuje go uczłowieczyć, dając do jedzenia kapustę zamiast mięsa, maskując wizualne oznaki bycia żywym trupem i po prostu go trenując. Wkrótce jednak pogryzieni również stają się zombie i miasteczko pogrąża się w apokalipsie…

W „The Odd Family” wszystko jest na opak – to ludzie straszą zombiaka, a on zamiast siać śmierć i zniszczenie, dodaje wigoru starszyźnie, gryząc ich taśmowo w ramach małego biznesu rodziny Parków. Do tego Hae Geol wcale nie przeszkadza, że ma trochę niezdrowy koloryt skóry i wydaje z siebie tylko charczenie, ponieważ łączy ich ekscentryczny wątek romantyczny. To mnie akurat najbardziej bawiło w tym filmie i z chęcią obejrzałabym pełnoprawną komedię romantyczną z Lee Soo Kyung i Jung Ga Ramem…

Największy problem (jak i powód letniego przyjęcia filmu) być może tkwi w tym, że „The Odd Family” nie bawi do łez. Parsknęłam śmiechem dosłownie raz, kiedy Kim Nam Gil prezentuje ekranowej rodzinie swoją wersję zombiaka, ale wcale nie uważam przez to, że film jest nudny, wręcz przeciwnie. Kwestia w tym, że jest to z pewnością kreatywna, ale po prostu ekscentryczna produkcja o równie ekscentrycznej rodzinie, która przygarnia umarlaka jako trzeciego syna – coś, co można obejrzeć z zaintrygowaniem i podniesieniem brwi. Żałuję trochę, że nie posunięto się dalej w dosłowny horror komediowy na miarę stylu reżysera Shin Jung Wona („Sisily 2km”, „Chaw”, „Ghost Sweepers”), ale taki sympatyczny, choć dziwaczny film familijny też może być. Jest to całkowicie subiektywne odczucie spowodowane podziwem wobec fizycznych poświęceń Jung Ga Rama w bardzo teatralnej roli. Trudno mówić w innym wypadku, że można znaleźć w „The Odd Family” jakiś rozwój postaci, gdyż o dziwo taki aktor jak Jung Jae Young kompletnie zlewa się z tłem, grając po prostu męża leżącego pod kapciem swojej żony. Fabularnie absurd goni absurd, a doświadczeni z obchodzeniem się z zombie Parkowie tworzą coś na wzór Ghostbusters. Ciekawe, nie?

0 komentarzy dotyczących “The Odd Family: Zombie On Sale

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

<span>%d</span> blogerów lubi to: