recenzje filmów

Marriage Story

Znane też jako: The Marriage Life, Wedding Story, Story of a Married Couple, Gyeolhon Iyagi,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Kim Ui Seok

Premiera: 1992

Obsada: Shim Hye Jin, Choi Min Soo

 

„Marriage Story” jest pierwszym koreańskim filmem, który został częściowo sfinansowany przez konglomerat, konkretnie Samsung. Oznacza to początek nowego systemu produkcji filmowej, szczególnie tej mainstreamowej, dzięki czemu tytuł znalazł się na liście setce najważniejszych filmów w historii według Korean Film Archive. W porównaniu do „My Love, My Bride” (1990) oto wykalkulowany produkt, który co prawda również przedstawia świeżo upieczoną parę małżonków, ale dwa lata między tymi filmami to pewna przepaść…

Pierwszy charakteryzował się ciekawym, artystycznym podejściem wizjonerskiego reżysera do tak „prozaicznego” gatunku, jakim jest komedia romantyczna, z kolei „Marriage Story” sprawia wrażenie, jakby tak naprawdę nie było ważne, kto zasiadłby w reżyserskim fotelu, gdyż jak wspomniałam, jest to film obliczony na osiągnięcie sukcesu kasowego w konkretnej grupie odbiorców aniżeli jakieś bardziej personalne dzieło. Przez to na ekranie pojawia się o wiele więcej seksu niż mogłabym przypuszczać po koreańskim filmie… Aż można odnieść wrażenie, jakby chciał być „nowoczesny” za wszelką cenę.

Tae Kyu (Choi Min Soo) i Ji Hye (Shim Hye Jin) to zgoła inna para niż Young Min i Mi Young ze wspomnianego „My Love, My Bride”… Dwoje nowoczesnych ludzi z nietypową pracą w stacji telewizyjno-radiowej, którzy nie poddają się klasycznym archetypom męża i żony. Przede wszystkim przyciągają siebie nawzajem fizycznie. Główni bohaterowie biorą ślub impulsywnie, wbrew odradzającym im to rodzinie i przyjaciołom, dlatego prędzej czy później pojawiają się pierwsze rysy na ich pięknym obrazku, kiedy opada temperatura ich pożądania.

Przy takim scenariuszu, jak „Marriage Story”, sama kwestia małżeństwa nie wydaje mi się być koniecznie potrzebna, gdyż równie dobrze można było nakręcić film o parze, która poznaje się bliżej dopiero po zamieszkaniu ze sobą, chociaż zakładam, że pewnie nie było to możliwe w ówczesnych realiach bez ślubu… W każdym razie „Marriage Story” nie zgłębia ról obu płci w małżeństwie, lecz w bardziej uniwersalny sposób pokazuje historię związku dwojga ludzi, którzy po przejściu pierwszego etapu euforii związanej z zakochaniem, muszą iść na coraz większe kompromisy, aby dalej wytrzymać ze sobą pomimo różnic między nimi. Zaczyna się od tak prozaicznych kwestii, jak nawyki związane z korzystaniem z łazienki, ale mamy też dzielenie się swoimi preferencjami seksualnymi.

„Marriage Story” w swoim trzecim akcie staje się zaskakująco brutalne, kiedy pojawia się przemoc domowa i rozstanie. Film w żadnym wypadku nie posiada cech typowej ckliwości i emocjonalności koreańskich melodramatów, dlatego wszystko jest tu bardziej fizyczne. Co ciekawe, nazywany jest częściej „komedią społeczną” aniżeli romantyczną… Satyryzuje ogólne zachowania ludzkie zamiast po prostu kreślić romantyczną historyjkę, dlatego z początku może nie robić najlepszego wrażenia, posługując się niekoniecznie zdobywającymi sympatię widza bohaterami, niemniej jednak po przemyśleniu sprawy uważam, że „Marriage Story” ma dużo więcej substancji niż może się wydawać… Na pierwszy rzut oka to przepełniony seksem typowy obraz nowego pokolenia z lat 90., ale tacy świetni aktorzy jak Choi Min Soo i Shim Hye Jin wynoszą go ponad to.

Zdobyte nagrody

1992 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepszy scenariusz
 • nagroda popularności dla Shim Hye Jin
 • nagroda popularności dla Choi Min Soo
 • nagroda dla najpopularniejszego filmu

1992 Chunsa Film Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Kim Ui Seok
 • najlepszy scenariusz
 • najlepsze kostiumy
 • Jury’s Special Award

1993 Grand Bell Awards:

 • najlepsza aktorka – Shim Hye Jin
 • najlepszy nowy reżyser – Kim Ui Seok
 • nagroda popularności dla Choi Min Soo

1993 Korean Association of Film Critics Awards:

 • najlepsza aktorka – Shim Hye Jin

0 komentarzy dotyczących “Marriage Story

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: