2019 Busan International Film Festival i Buil Film Awards

Właśnie jesteśmy w samym środku tegorocznej edycji Busan International Film Festival, która rozpoczęła się 3 października i potrwa do dziewiątego. Jak przez kilka lat obserwowałam newsy na portalach filmowych dotyczących całego tego zamieszania artystyczno-politycznego związanego z rządami niefunkcjonującej już pani prezydent Park Geun Hye, tak obecnie doszło do sytuacji, w której otwarcie kolejnej edycji festiwalu właściwie nie spotkało się już z większym szumem medialnym. Ot, prezentacja na plaży Haeundae się nie odbyła z powodu tajfunu. Poza tym od groma zdjęć celebrytów na czerwonym dywanie, którzy uczestniczyli nie w jednej, a aż trzech galach nagród przyznawanych przy okazji BIFF.

Zanim do tego dojdę, wypadałoby jednak napisać parę zdań o samym festiwalu, co nie? Tak więc dla przypomnienia, w 2016 impreza odbyła się w bez fanfar, w samym środku największych politycznych kontrowersji, natomiast w następnych latach starano się odbudować nadszarpniętą reputację – na początku poprzez pokaz „powrotu do normalności”, a później już od strony artystycznej, nie skupiając się na lokalnej sytuacji, a bardziej podkreślając Busan International Film Festival jako taki ogólnoazjatycki symbol kina.

Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia, zdaje się być nastawiona na prezentowanie filmów ze wszystkich zakątków wielkiego kontynentu, co jest podkreślane przede wszystkim w materiałach prasowych. Jest to dla mnie co najmniej intrygujące, szczególnie jeśli zważyć na to, że w tym roku mamy dokładnie setną rocznicę historii koreańskiej kinematografii, choć nie zabrakło specjalnych sekcji programowych z tej okazji – retrospektywę operatora Jung Il Sunga oraz selekcję dziesięciu klasyków, wśród których znajdą się te współczesne, takie jak „Oldboy” Park Chan Wooka lub „Memories of Murder” Bong Joon Ho (którego najnowszego filmu „Parasite” również nie mogło zabraknąć), dzieła Lim Kwon Taeka („Sopyonje”), Hong Sang Soo (jego debiutanckie „The Day a Pig Fell Into the Dwell”), po kilkudziesięcioletnie ikony jak np. „The Housemaid” lub „An Aimless Bullet”. Z drugiej strony organizatorzy festiwalu spoglądają w przyszłość, podkreślając przede wszystkim różnorodność oraz sekcję New Currents wyłaniającą początkujących twórców. Jej uczestnicy z poprzednich lat powracają z dumą do głównego programu festiwalu i tak zatacza się koło.

To, co najbardziej rzuca mi się oczy w przypadku tegorocznej edycji Busan International Film Festival, to jednak celebrycki blichtr na czerwonym dywanie. Na końcu postu znajdziecie listę zwycięzców dorocznych Buil Film Awards, które są rozdawane podczas festiwalu niezależnie od późniejszych Busan Film Critics Awards. Ta mieszanka kina komercyjnego i niskobudżetowego w nominacjach zawsze stanowi dla mnie przedsmak tego, czego będzie się można spodziewać na późniejszych galach nagród filmowych w sezonie jesiennym, chociaż w tym roku chyba nie ma wątpliwości, że największym zwycięzcą będzie Bong Joon Ho i jego „Parasite”?

Jeśli chodzi o czysto powierzchowne „doznania”, można się doszukać w internecie mnóstwo zdjęć z czerwonego dywanu samej gali otwierającej festiwal, jak i towarzyszącemu mu rozdaniu Asia Star Awards sponsorowanemu przez czasopismo Marie Claire i dom mody Chanel. Nie mam pojęcia, jakie jest kryterium tych nagród poza „wywieraniem wpływu”, ale jeśli chodzi o koreańskich laureatów, Asia Star Awards powędrowały do Chun Woo Hee i Jo Jung Seoka, Actor of the Year Award do Jung Woo Sunga, który zdobył na początku tego roku Daesanga na Baeksang Arts Awards za rolę w filmie „Innocent Witness”, Marie Claire Award do jak zwykle zjawiskowej Honey Lee, a Face of Asia została Yoona z SNSD, która może się cieszyć w tym roku z ogromnego komercyjnego sukcesu filmu „Exit”, w którym zagrała z Jo Jung Seokiem.

Ja osobiście chciałabym zwrócić uwagę na Lee Joo Young, która szybciutko wkradła się w szeregi jednych z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie aktorek. Została laureatką Rising Star Award na tej gali, odwiedzając Busan ze swoim nowym filmem „Baseball Girl”, kiedy przez cały rok podróżuje po festiwalach wraz z „Maggie”, które będzie można zobaczyć w listopadzie w Warszawie podczas Pięciu Smaków.

Dodatkowo po raz pierwszy zostały rozdane Asian Contents Awards honorujące produkcje telewizyjne, co mimo wszystko jest dla mnie trochę niepotrzebne na tak rozrośniętym już festiwalu filmowym… Niemniej informuję, że Kim Nam Gil został jednym z trzech laureatów nagrody dla najlepszego aktora za swoją rolę w dramie „The Fiery Priest” (SBS), a najlepszą scenarzystką została Park Hae Young za „My Ahjussi” (tvN). Natomiast jakimś nieporozumieniem jest dla mnie „Excellence Award” dla Kim Jae Joonga z niegdysiejszych boysbandów TVXQ i JYJ… bo za co? Za całokształt bycia gwiazdą Hallyu? Pełna lista laureatów pod tym linkiem, natomiast poniżej wspomniane wyniki Buil Film Awards:


2019 Buil Film Awards – lista zwycięzców:

Najlepszy film:

Dark Figure of Crime
Hotel by the River
Night and Fog in Zona
Ode to the Goose
PARASITE

Najlepsza reżyseria:

Bong Joon Ho (Parasite)
Hong Sang Soo (Hotel by the River)
Jung Sung Il (Night and Fog in Zona)
KIM TAE GYUN (Dark Figure of Crime)
Lee Byung Hun (Extreme Job)

Najlepszy nowy reżyser:

Kang Sang Woo (Kim Gun)
Lee Ji Won (Miss Baek)
Lee Jong Eon (Birthday)
KIM UI SEOK (After My Death)
Shin Dong Seok (Last Child)

Najlepszy aktor:

Choi Woo Shik (Parasite)
Han Seok Kyu (Idol)
Joo Ji Hun (Dark Figure of Crime)
KI JOO BONG (Hotel by the River)
Sol Kyung Goo (Birthday)

Najlepsza aktorka:

Chun Woo Hee (Idol)
Han Ji Min (Miss Baek)
JEON DO YEON (Birthday)
Jo Yeo Jung (Parasite)
Kim Hyang Ki (Innocent Witness)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Choi Moo Sung (Last Child)
Jin Sun Kyu (Extreme Job)
Kang Ki Young (Exit)
Kim Min Ho (Swing Kids)
PARK MYUNG HUN (Parasite)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Esom (Inseparable Bros)
Jang Hye Jin (Parasite)
Kim Sae Byuk (Grass)
Kwon So Hyun (Miss Baek)
LEE JUNG EUN (Parasite)

Najlepszy nowy aktor:

Gong Myung (Extreme Job)
Kim Min Ho (Swing Kids)
Kwak Min Kyu (Back From The Beat)
Nam Joo Hyuk (The Great Battle)
SUNG YOO BIN (Last Child)

Najlepsza nowa aktorka:

JEON YEO BIN (After My Death)
Jo Min Kyung (February)
Kim Hye Jun (Another Child)
Lee Jae In (Svaha: The Sixth Finger)
Park Hye Soo (Swing Kids)

Najlepszy scenariusz:

Dark Figure of Crime
Exit
Extreme Job
Last Child
PARASITE

Najlepsze zdjęcia:

Dark Figure of Crime
The Great Battle
Hotel by the River
PARASITE
Take Point

Najlepsza muzyka:

Hotel by the River
Idol
PARASITE
Svaha: The Sixth Finger
Swing Kids

Najlepsza scenografia:

The Great Battle
The King’s Letters
Parasite
SWING KIDS
Take Point

Nagroda popularności:

D.O z EXO (Swing Kids)
YOONA z SNSD (Exit)

Yoo Hyun Mok Film Arts Awards:

JUNG SUNG IL

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.