Kick The Moon

Znane też jako: Sinraui Dalbam,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia gangsterska

Reżyseria: Kim Sang Jin

Premiera: 2001

Obsada: Cha Seung Won, Lee Sung Jae, Kim Hye Soo, Lee Jong Soo, Lee Won Jong, Sung Ji Roo, Yoo Hae Jin

 

Wspomniałam o tym już w recenzji „Hi! Dharma” – dwadzieścia lat temu panował złoty okres dla koreańskich komedii gangsterskich, a w samym tylko 2001 roku kinowy box office ciekawie zdominowało kilka filmów reprezentujących ten sam niszowy gatunek. Z nich wszystkich „Kick the Moon” uplasowało się właśnie najwyżej w sprzedaży biletów jako długo wyczekiwany powrót reżysera Kim Sang Jina po kultowym „Attack the Gas Station!” (1999). Jest to jego największy hit w karierze, niemniej z perspektywy czasu nie doczekał się tego statusu, co wyżej wymieniony tytuł, gdyż nie posiada tak naprawdę nie posiada tego czynnika ponadczasowości – można natomiast powiedzieć o „Kick the Moon”, że jest to idealne zwierciadło tego, co wówczas było popularne…

Mamy nauczyciela, gangstera, uczniów, którzy aspirują do zostania zabijakami, ale przede wszystkim trójkąt miłosny ze starszą siostrą jednego z dzieciaków, przyziemną właścicielką knajpy, której zabawnie daleko do wizerunku mimozy lub romantycznego ideału. W porównaniu do „Attack the Gas Station!” scenarzysta ukrócił listę bohaterów na ekranie, zapewne w celu lepszego skupienia się na tych głównych, ale przez to właśnie „Kick the Moon” traci na werwie. Film nie jest tak energiczny, jak poprzedni tego samego reżysera, bo posiada nudnawe przestoje, jednakże trzeba zauważyć, że reprezentuje inny rodzaj komedii, bo polega na przełamywaniu oczekiwań i odwracaniu stereotypów ogonem.

Nauczyciela Choi Ki Donga gra Cha Seung Won w swojej de facto pierwszej takiej głównej roli, która umożliwiła mu granie w wielu innych komediach przez następne lata, natomiast gangsterem Park Young Junem jest Lee Sung Jae. Już na poziomie castingu widać zagranie przeciwko wizerunkom aktorów, ale ma to uzasadnienie w fabule – główni bohaterowie chodzili razem do szkoły, ale wówczas Ki Dong był największym rozrabiaką i legendarnym street fighterem, a Young Jun zastraszanym kujonem. Wyrośli w zupełnie odwrotnym kierunku, chociaż wciąż można odczuć satysfakcję, kiedy „doświadczony” Ki Dong ustawia do pionu swoich uczniów, którzy myślą, że są jakimiś grubymi rybami.

Kiedy na scenę wkracza Min Joo Ran (Kim Hye Soo), piękna starsza siostra nastoletniego Jin Seoba (Lee Jong Soo), który śmieszne planuje zemstę przeciwko znienawidzonemu nauczycielowi, obaj bohaterowie zaczynają rywalizować o jej serce… ale czy tak naprawdę chodzi tu o szczere uczucia wobec tej kobiety, czy jest to może kolejny element starej i długiej rywalizacji między nimi? Wywołują mimochodem wojnę gangów w swoim mieście, dzięki czemu można odszukać na ekranie szereg znanych twarzy w rolach drugo- i trzecioplanowych.

Podsumowałabym „Kick the Moon” w ten sposób – wiele rzeczy dzieje się w tym filmie przypadkowo i również przypadkowo się rozwiązuje, co jak rozumiem, ma być komiczne w teorii, ale to nie jest ta sama magia absurdu, co w przypadku „Attack the Gas Station!”. Nie wiem, może zgubiły mnie wysokie oczekiwania wobec największego hitu Kim Sang Jina, który jest jednym z koreańskich mistrzów w gatunku, jednak faktem jest, iż „Kick the Moon” zbiera więcej mieszanych opinii. Mimo to wydaje mi się, że warto znać ten oldskulowy film chociażby ze względu na obsadę oraz jego miejsce w fenomenie koreańskiej komedii gangsterskiej.

Zdobyte nagrody

2002 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Lee Jong Soo

2002 Golden Cinematography Awards:

  • nagroda popularności dla Cha Seung Wona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.