Changing Partners

Znane też jako: Love Now, Are You Living With The Person You Love Right Now?, Jigeum Saranghaneun Saramgwa Salgo Itseupnikka?,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: romans

Reżyseria: Jung Yoon Soo

Premiera: 2007

Obsada: Uhm Jung Hwa, Han Chae Young, Park Yong Woo, Lee Dong Gun

 

Niewierność małżeńska jest nieodzownym elementem koreańskiego melodramatu, chociaż odnoszę wrażenie, że wraz z nastaniem nowej ery i pewną taką zmianą pokolenia widzów, którzy dobrze już znają hollywoodzkie blockbustery i zasmakowali, jak takie mogą wyglądać w rodzimym wydaniu, lata dwutysięczne upłynęły pod znakiem wyzwolenia seksualnego. Można na to patrzeć w ten sposób, że film pokroju „The Classic” (2003) jest jednym z łabędzich śpiewów tak niewinnego podejścia do gatunku melodramatu, natomiast femme fatale stały się nowymi pożądanymi bohaterkami kinowymi. Jedną z najbardziej ikonicznych jest z pewnością Uhm Jung Hwa.

„Changing Partners” sprawia wrażenie bardzo seksownego filmu – dokładnie takiego, jakiego spodziewałabym się właśnie po tym okresie koreańskiego kina. Okazuje się, że Uhm Jung Hwa nie wykorzystała jeszcze całego swojego potencjału w komedii romantycznej „Seducing Mr. Perfect” (2006), podobnie jak scenarzystka. W swojej drugiej kolaboracji powtórzyły archetyp karierowiczki, której jedynie życie uczuciowe nie jest perfekcyjne na ten moment, chociaż „Changing Partners” zdecydowanie poszerza obraz, przedstawiając dwie pary ze średniej i wyższej sfery. Tytuł mówi wszystko – w wyniku różnych okoliczności bohaterowie dojdą do wniosku, że pociągają ich bardziej inni małżonkowie.

Seo Yoo Na (Uhm Jung Hwa) jest stylistką o głośnej, barwnej osobowości, która zdaje się trzymać pod pantoflem swojego bardziej nieśmiałego męża, menadżera hotelu Jung Min Jae (Park Yong Woo). Ich życie miłosne jest udane, chociaż już dawno wygasła pasja między nimi. Kimś „godnym” jej, z którym jej osobowość się mocno zderza, jest jej nowy klient, prezes firmy konstrukcyjnej Park Young Jun (Lee Dong Gun). Posiada perfekcyjny, choć chłodny wizerunek i z takim samym dystansem, jak innych ludzi, traktuje swoją żonę, projektantkę oświetlenia Han Seo Yeo (Han Chae Young). A teraz wymieszajmy te pary… Min Jae i Seo Yeo zbliżają się do siebie podczas podróży służbowej w Hongkongu, trafiając wreszcie na bratnią duszę, natomiast między Yoo Ną a Young Junem nawiązuje się rywalizacja, kto kogo uwiedzie, aby dowieść swojej racji.

Wielkomiejski blichtr, piękni ludzie i miłosne gierki były już tematami wcześniejszych komedii romantycznych „The Art of Seduction” (2005) i wspomnianego „Seducing Mr. Perfect” (2006), natomiast „Changing Partners” stara się podejść do tematu o wiele poważniej, początkowo przyciągając widza kuszącą obietnicą gorących scen miłosnych, aby później postawić pytania o sens i wagę takich związków. Niemniej jednak pod koniec nie domyśliłam się wcale, co twórcy próbowali przekazać… Może że są różne rodzaje miłości i nie zawsze bierzemy ślub ze swoją bratnią duszą, tylko z kimś „funkcjonalnym”…? Brak zdecydowanej puenty sprawia, że „Changing Partners” staje się jedynie śliczną wydmuszką. Film jest pięknie oświetlony i nakręcony, doceniam też kinowe kontrasty między dwiema parami (Park Yong Woo i Han Chae Young zostają umieszczeni w tej pocztówkowej, sentymentalnej otoczce Hongkongu, a tak naprawdę to oni odgrywają odważniejsze sceny…), jednakże im dalej, tym bardziej traciłam nim zainteresowanie. Z pewnością nie jest tak odważny, na jaki wygląda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.