recenzje filmów

4th Place

Znane też jako: Fourth Place, 4deung, 4등

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat sportowy

Reżyseria: Jung Ji Woo

Premiera: 2016

Obsada: Park Hae Jun, Yoo Jae Sang, Lee Hang Na, Choi Moo Sung, Jung Ga Ram, Yoo Jae Myung

 

W wielu filmach sportowych pojawiają się postacie trenerów lub ogólnie weteranów, którzy sukcesy mają już dawno za sobą i obecnie ich ostatnią szansą na blichtr jest wyszkolenie godnego podopiecznego… Jednakże w „4th Place” nie ma tej pięknej, ostatniej nadziei. Film częściej jest porównywany z „Whiplash” w kwestii tego, jak bardzo chęć sukcesu może wywierać psychiczną i fizyczną krzywdę, chociaż jest to równocześnie bardzo typowe dla azjatyckiej kultury. „4th Place” to nie pierwszy koreański film sportowy, w którym rodzic zdaje się manipulować własne dziecko (patrz: „Marathon” z 2005), ale jest to również poruszający dramat o tym, jak mimowolnie stajemy się dokładnie tacy, jak ludzie, których krytykujemy…

Pierwszy kwadrans filmu jest całkowicie czarno-białym prologiem, który dzieje się w 1998 roku. Kim Kwang Soo (Jung Ga Ram) jest bijącym rekordy pływakiem przygotowującym się do startu w Igrzyskach Azjatyckich, jednak w arogancki sposób całkowicie zaprzepaszcza swój potencjał, oddając się piciu i hazardowi. Kiedy spóźnia się na trening kilkanaście dni, jego trener bezlitośnie okłada go kijem, aż w końcu coś w nim pęka i ucieka z ośrodka, kończąc swoją karierę pływacką. Kontaktuje się z dziennikarzem Kim Young Hunem (Choi Moo Sung), aby napisał artykuł o tej przemocy, ale zostaje spławiony.

Szesnaście lat później Kwang Soo (Park Hae Jun) jest cieniem dawnego siebie. Zostaje wynajęty przez nadgorliwą matkę (Lee Hang Na), aby trenował jej syna Jun Ho (Yoo Jae Sang), który według niej ma talent, ale zawsze zdobywa tylko czwarte miejsce w zawodach, ocierając się o podium. Początkowo ignoruje dziecko i symuluje treningi, ale kiedy wreszcie biorą się naprawdę do roboty, jego podejście kija i marchewki szybko zmienia się w prawdziwe znęcanie się nad dzieciakiem, który regularnie jest bity za brak koncentracji, a później pocieszany. Daje to jakiś rezultat – Jun Ho wskakuje na podium, ale zaczyna tracić chęci do pływania. Kiedy jego ojciec dowiaduje się o nadużyciach trenera, popada w spór z nadgorliwą matką, która przymykała na to oko, ogarnięta obsesją zrobienia ze swojego syna sportowego mistrza.

Konflikty szyte są w „4th Place” grubymi nićmi, a film zdaje się być pozbawiony szczerego, sportowego ducha walki, co jest moim zdaniem interesującym podejściem, jak na ten gatunek. Postać matki jest głęboko niepokojąca i wręcz psychopatyczna w swojej obsesji posłania syna na dobry uniwersytet (co właśnie mają mu umożliwić wyniki sportowe), więc kiedy Jun Ho za pozwoleniem ojca rzuca pływanie, bo nie chce być bity, niemalże kompletnie go ignoruje w domu, przerzucając całą swoją uwagę i energię na młodszego syna. Kwang Soo, który doświadczył za młodu przemocy trenera na sobie, w tragiczny sposób powtarza ten błąd na własnym podopiecznym, starzejąc się z przeświadczeniem, że jednak starałby się bardziej, gdyby go zmuszono do tego kijem. Fakt, iż Jun Ho jest synem Kim Young Huna, jeszcze bardziej pogłębia paradoksalną pętlę nadużyć w imię wyników oraz gorzką ironię.

Zamiłowanie do pływania jest oczywiście stłamszone poprzez koreański wyścig szczurów, chociaż najpiękniejszą i najbardziej poetycką sceną filmu jest to, kiedy Jun Ho zakrada się w nocy na basen. Sportowy dramat i szorstkość relacji kontrastują w „4th Place” z pięknymi podwodnymi ujęciami, które reprezentują zupełnie inny świat, kiedy bohater nurkuje do woli i po prostu cieszy się swoją obecnością w wodzie. Ta bajka/koszmar ma jednak otwarte zakończenie, które pozostawia z kłębkiem myśli i każe samemu zinterpretować czy gra jest warta świeczki.

Zdobyte nagrody

2016 Busan Film Critics Awards:

  • Special Jury Award

2016 Grand Bell Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Jung Ga Ram

2017 KOFRA Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Jung Ga Ram

0 komentarzy dotyczących “4th Place

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: