recenzje filmów

The Poet and The Boy

Znane też jako: A Poet’s Love, Siinui Sarang, 시인의 사랑

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komediodramat

Reżyseria: Kim Yang Hee

Premiera: 2017

Obsada: Yang Ik Joon, Jeon Hye Jin, Jung Ga Ram, Kim Sung Kyun

 

Jako niezależna produkcja debiut Kim Yang Hee posiada wszelkie elementy, aby zasiać trochę zamętu na festiwalach – przede wszystkim poetyckie rozważania i ich przełożenie na rzeczywistość otaczającą głównego bohatera, a także element homoerotyczny, który jednak wykonany jest ze smakiem. Również reżyserujący aktor Yang Ik Joon, znany przede wszystkim z przeszywających ról gangsterów i innych mężczyzn na społecznym dnie, Jeon Hye Jin święcąca w ostatnich latach komercyjne sukcesy w drugoplanowych rolach silnych kobiet oraz świeża twarz Jung Ga Ram to niezwykle obiecująca obsada, ale o sile „The Poet and The Boy” nie stanowią wcale jego dramatyczne części… lecz komediowe!

Hyun Taek Ki (Yang Ik Joon) jest biednym poetą, który prowadzi zajęcia w szkole podstawowej. Ma szczęśliwe małżeństwo z Kang Soon (Jeon Hye Jin), chociaż jest ono bez pasji. Jego żona od dawna pragnie dziecka, ale okazuje się, że jej mąż jest prawie bezpłodny, posiadając mniejszą ilość plemników niż normalnie. Do tego jego wiersze są uprzejmie krytykowane w klubie poetyckim, do którego uczęszcza, jako piękne, ale puste – słyszy wręcz, że mimo wszystko żyje za bardzo jak pączek w maśle, aby dostrzec piękno w tragedii… Wkrótce jednak główny bohater odzyskuje wenę pisarską… dzięki pysznym pączkom właśnie, ale przede wszystkim przystojnemu, młodemu Se Yoonowi (Jung Ga Ram), który pracuje w nowo otwartej pączkarni. Taek Ki zaczyna go darzyć prawdziwym uczuciem, przez co wikła się w jego trudną sytuację rodzinną, natomiast młody buntownik chyba nie zauważa dwuznaczności tej relacji.

„The Poet and The Boy” nazwane jest w języku koreańskim „A Poet’s Love”, co jest o wiele bardziej wieloznacznym tytułem, który wskazuje nie tylko na relację dwóch bohaterów, ale również zawiera w sobie miłość małżeńską, jak i artystyczną inspirację poety. Cierpiący na pisarską blokadę Taek Ki jest z góry skazany na smutek z powodu swojej nieodwzajemnionej miłości do chłopca, jednakże jego platoniczne uczucia ujęte są w dość ambiwalentny sposób. On sam do końca nie wie czy Se Yoon pociąga go seksualnie i czy sam jest biseksualny. Wiadomo natomiast, że staje się on jego pisarską muzą, której piękno idealizuje, co stoi w kontraście do rzeczywistości, w której Se Yoon jest sfrustrowanym wyrzutkiem społeczeństwa, który zajmuje się ojcem na łożu śmierci, a jego matka pojawia się i znika, jak jej się żywnie podoba.

Prawdziwym MVP tego filmu jest jednak Jeon Hye Jin w roli Kang Soon… Żona głównego bohatera, którego okazuje się bardziej pociągać młodszy chłopak, w każdym innym filmie byłaby raczej niewdzięczną, melodramatyczną rolą skrzywdzonej kobiety, która nic nie zawiniła, ale też nie może nic poradzić. Tutaj jednak zaradna i pragmatyczna Kang Soon jest głównym źródłem humoru, kiedy układa swojego męża-nieudacznika. Od samego początku jest jasnym punktem filmu, który rozbawia swoją bezpardonowością… i to dokładnie jest wielką zaletą „The Poet and The Boy” – momentalna lekkość materiału, po którym można się było spodziewać wielkiego melodramatu. Trzeci, najbardziej dramatyczny akt jest co prawda poprowadzony nieco chwiejnie, niemniej jednak film pozostawia po sobie wspomnienia przede wszystkim świetnych występów trojga głównych aktorów, ironii wobec górnolotnej twórczości poetyckiej i apetycznych pączków.

Zdobyte nagrody

2017 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy scenariusz

2017 Women in Film Korea Awards:

  • najlepszy scenariusz

0 komentarzy dotyczących “The Poet and The Boy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: