Extraordinary You

Znane też jako: Extra-ordinary You, A Day Found by Chance, Haru Found by Chance, July Found by Chance, Suddenly July, Find July, How I Found It in July, Eojjeoda Balgyeonhan Haru, 어쩌다 발견한 하루

Na podstawie: manhwy „July Found by Chance” autorstwa Moo Ryu

Gatunek: komedia romantyczna, fantasy, szkolny

Ilość odcinków: 32 x 35 min.

Premiera: 2019

Obsada: Kim Hye Yoon, Rowoon (SF9), Lee Jae Wook, Jung Gun Joo, Kim Young Dae, Naeun (April), Lee Tae Ri

 

Na początku 2009 roku na antenie KBSu pojawiło się „Boys Over Flowers”. Równo dziesięć lat później (i w moim przypadku jakieś sześćset dram później…) mamy do czynienia z „Extraordinary You”, które przy wielu okazjach przypomniało mi o tamtym oldskulowym już mega-hicie, sprawiając raz wrażenie parodii, a kiedy indziej nasuwało wnioski, że jednak pewne rzeczy się nie zmieniają…

Esencja high teen

Od kilku lat regularnie pojawiają się szumne zapowiedzi przedstawicieli koreańskich stacji telewizyjnych, że oto właśnie szykują nowe media na miarę nowej ery, ale zazwyczaj wychodzi na to, że po prostu decydują się emitować webdramas lub wypuszczać nowe seriale jednocześnie na antenie telewizji i platformach internetowych. W czasach, kiedy oglądalność koreańskich dram nieodwracalnie spadła, a lepszą miarą ich rzeczywistego sukcesu jest wskaźnik szumu medialnego w internecie, „Extraordinary You” wydaje mi się być chyba najlepszym przykładem na to, co właściwie oznacza to reprezentowanie nowych czasów w świecie koreańskich dram…

Ta może miała dziesięciokrotnie mniejszą oglądalność niż „Boys Over Flowers” lub „The Heirs” (SBS 2013), a mimo to będzie po nich trzecim najpopularniejszym przedstawicielem high teen romance, gatunku dosłownie tłumaczonego z hangeula będącego pseudoanglicyzmem, który mniej więcej wyznacza te kompletnie odrealnione romansidła dla nastolatków z bohaterami w wieku licealnym. „Extraordinary You” z kolei rzeczywiście posiada elementy fantasy jako drama, która dzieje się w świecie komiksu, zupełnie jak „W” (MBC 2016), dlatego też o wiele łatwiej byłoby mi przełknąć w innym wypadku kompletnie nieoryginalną fabułę, która balansuje na granicy sztampowości koreańskiej dramy romantycznej i autoparodii gatunku.

To, czym jest w rzeczywistości, zależy od widza i jego interpretacji… Śledziłam na bieżąco gorące reakcje internautów na nią i przy okazji nieuchronnie poznawałam wszystkie zwroty akcji zanim jeszcze rzeczywiście nie przysiadłam i nie obejrzałam tej dramy po zakończeniu jej emisji, ale po latach zaczęłam preferować ten sposób. Kiedy dobrze wiedziałam, czego się spodziewać, mogłam skupić się innej stronie na „Extraordinary You” niż narzekać, że jestem za stara na taki rodzaj dram… Czułam się tak już przy „The Heirs”, a teraz przecież mam jeszcze więcej lat, choć właśnie dzięki temu nabrałam dystansu, dzięki któremu mogę rozpatrywać tę dramę pod kątem bycia szkolnym romansidłem dla nastolatek z interesującym konceptem aniżeli czymś, co godzi w moją inteligencję widza lub nie. W końcu nie należę do docelowej grupy odbiorców, więc po co się unosić?

Nieoczekiwane załamanie świata

Eun Dan Oh (Kim Hye Yoon) jest bogatą dziedziczką, która cierpi na chorobę serca mogącą w każdym momencie odebrać jej życie. Jest zaręczona z Baek Kyungiem (Lee Jae Wook) dzięki porozumieniu ich rodzin, ale ten nią jawnie gardzi, a biedna dziewczyna od lat okazuje mu wciąż swoją nieodwzajemnioną miłość i jest spławiana.

Baek Kyung należy do grupy najpopularniejszych uczniów A3 (to jakaś parodia F4 z „Boys Over Flowers”…?) razem z Oh Nam Joo (Kim Young Dae) i Lee Do Hwa (Jung Gun Joo). Pewnego dnia Dan Oh zaczyna zauważać, że często przeskakuje z miejsca na miejsca bez pamiętania, jak się tam znalazła. Na początku wiąże braki w pamięci ze swoją chorobą, ale wkrótce odkrywa, iż jest fikcyjną bohaterką, a świat, w którym się znajduje, jest światem komiksu pt. „Secret” będącego typowym szkolnym romansem. Co gorsza, wkrótce przekonuje się z rozczarowaniem, że świat wcale się nie kręci wokół niej – Eun Dan Oh jest zaledwie jedną z bohaterek drugoplanowych, która pełni funkcję mimowolnej swatki lidera A3, Nam Joo i biednej uczennicy Yeo Joo Da (Naeun), nad którą znęcają się jej koleżanki z klasy (kolejne nawiązanie do stereotypów rodem z „Boys Over Flowers”…?). Bohaterka próbuje odmienić swój los, ale kiedy odgrywane są kolejne sceny z komiksu, jej ciało porusza się nieuchronnie w kierunku wytoczonym przez fabułę, a z jej ust wydobywają się kwestie, których wcale nie chciałaby wypowiadać. Tajemniczy pracownik stołówki przezywany Dried Squid Fairy (Lee Tae Ri) ostrzega Dan Oh przed jakimkolwiek buntem przeciwko woli autora „Secret”, ale wkrótce nie tylko ona, ale również Lee Do Hwa zaczyna być świadomy swojego bycia postacią z komiksu, będąc uwikłany w trójkąt miłosny z Nam Joo i Joo Dą.

Eun Dan Oh w porównaniu do niego nie zaprzestaje jednak swoich prób wyrwania się z roli melodramatycznej narzeczonej Baek Kyunga, zachowując się kompletnie kontrastowo podczas kiedy dzieje się fabuła komiksu (tzw. stage) i poza tymi scenami, kiedy odzyskuje swoją wolę (tzw. shadow czyli co się dzieje w domyśle poza kadrem). Przypadkowo odkrywa trzecioplanową postać nazwaną później przez nią Haru (Rowoon) – bohatera przewijającego się gdzieś w tle, który nawet nie ma swojego wątku, dlatego jest całkowicie wolny od toru fabuły „Secret”. Postanawia, że to on zmieni jej przeznaczenie, ale z początku trudno jej zbliżyć się do niego, ponieważ nieświadome swojej egzystencji postacie nie pamiętają tego, co się dzieje poza kadrem. Jednak co jeśli pozorna wolność Haru jako bohatera w tle jest związana z jego poprzednim wcieleniem w poprzednim komiksie tego samego autora, w którym występują również Dan Oh i Kyung?

Zbiór ładnych twarzy, nowi idole, wyznacznik pewnej ery…

W porównaniu do wspomnianego wcześniej „W” nie ma w „Extraordinary You” podziału na świat prawdziwy i literacki, tylko wszystko dzieje się wewnątrz żyjącego własnym życiem komiksu, który czytają uświadomione postacie i dzięki temu mogą podejrzeć przyszłe wydarzenia. Drama jednocześnie podąża każdym możliwym stereotypem komiksu dla dziewcząt i wyśmiewa je dzięki Eun Dan Oh, która zdaje sobie sprawę z tego absurdu, niemniej odgrywa go poruszana wolą anonimowego autora. W którym momencie kończy się sztampa, a zaczyna geniusz? Czy może geniusz ten jest tylko udawany przez duet scenarzystek, które nie potrafiły się wznieść ponad swoje dzieło i zwróciły się w stronę tych samych od zawsze rozwiązań, maskując je jako fabułę „Secret” rozgrywanego wewnątrz „Extraordinary You”? Do tej pory nie jestem w stanie zdecydować, chociaż samo to wahanie działa raczej na korzyść dramy, prawda? Czasem wydaje się po prostu inteligentniejsza niż jest w rzeczywistości albo to ja ją postrzegam jako w pełni świadomy produkt dla nastoletnich odbiorców, którym nie potrzeba więcej niż przystojnych (i wysokich!) bohaterów oraz „zwykłych” bohaterek, z którymi można się utożsamiać.

Cała obsada poza odgrywającą główną rolę Kim Hye Yoon była dla mnie całkowicie nowym doświadczeniem, chociaż w jej przypadku można właściwie mówić o tym samym, skoro wybiła się niedawno na roli ogarniętą obsesją wyników Ye Seo z satyrycznego „SKY Castle” (jTBC 2018-2019). Nie mogło być większego kontrastu między nią, a Eun Dan Oh, która paradoksalnie jest takim drugim rodzajem głównej bohaterki koreańskiego romansu poza Yeo Joo Dą będącą klasycznym Kopciuszkiem – to głośna, energiczna dziewczyna, która ma swoje zdanie, ale jednocześnie mięknie przy głównych bohaterze. To wszystko jest pełne takiego meta wymiaru, skoro aktorka znana z jednej strony drugoplanowej i będącą przez lata statystką zagrała wreszcie pierwszą swoją główną rolę…

Baek Kyung jest równie klasycznym, apodyktycznym bad boyem, który odpycha Dan Oh, ale ukrywa swoje prawdziwe uczucia wobec niej – byłby idealnym przykładem dramowego bohatera sprzed dekady. Widać jednak, że czasy się nieco zmieniły i kobiety wolą tych milszych mężczyzn… Haru lub Uczeń Numer 13, de facto główny bohater „Extraordinary You”, nie jest w żadnym wypadku tak chamski jak Kyung, lecz w ogóle nie posiada jakiejkolwiek konkretnej osobowości… To jest właśnie wielka zagadka tej dramy, że właściwie nic nie można powiedzieć o jej głównym bohaterze poza tym, że jest przystojny… Czy przeszkadzało mi to? Raczej nie, przynajmniej w trakcie oglądania, bo doskonale zdawałam sobie sprawę  z tego, w czym może tkwić fenomen zarówno Rowoona z boysbandu SF9 (to taki lepiej grający Cha Eun Woo z Astro), jak i Lee Jae Wooka. Dodam, że zamierzam nadrobić kilka tytułów z tym drugim.

Uważam, że właściwie wszyscy z sześciorga aktorów składających się na główną obsadę „Extraordinary You” zapadli w pamięć w tym lub innym względzie… Nawet bez jakiegokolwiek popisu umiejętności aktorskich, bo też sztampowy świat tej dramy nie pozwalał na to, sprytnie przedstawiali swoje postacie z dwóch stron na zasadzie kontrastu tego, co dzieje na stage, a co w shadow. Drama posiada również elementy historyczne, gdyż fabuła drugiego komiksu wewnątrz jej, „Trumpet Creeper”, jest romansem w czasach Goguryeo, ale jak bardzo nie brzmiałoby to jak przepis na potencjalną katastrofę (patrz: „Orange Marmalade”, KBS 2015), twórcy oraz aktorzy wybrnęli z tego, po prostu nieźle mieszając w tym, kto jest first, a kto second leadem, co jest komiksem, a co światem „rzeczywistym”, gdzie kończy się sztampowa rola, a zaczyna własne myślenie i bunt przeciwko z góry narzuconym rolom… ale czy nie są one bazowane na własnych osobowościach?

Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, jak najbardziej polecam oglądać „Extraordinary You” w całości, na raz. Wielu słusznie zauważyło, że „prawdziwej fabuły” starcza tej dramie na pierwszych dwanaście epizodów (czyli sześć odcinków), a reszta zatacza wciąż te same koła zazdrości w trójkątach miłosnych, walki z własnym przeznaczeniem i prób zmienienia czegokolwiek w nadziei, że Eun Dan Oh nie skończy jako umierającą na serce postać drugoplanowa. Pomimo tego był to dla mnie wciągający seans, w trakcie którego poznałam nowych aktorów młodszego pokolenia i na chwilę zapomniałam o ocenianiu rzeczywistej wartości, bo dałam się porwać typowemu, szkolnemu romansowi o chaebolach. Raz na jakiś czas się zdarza. Albo powtórzę, że pewne rzeczy się nie zmieniają – wciąż są popularne historyjki a’la „Boys Over Flowers”, ważne tylko, jak to ubrać.

Zdobyte nagrody

2019 MBC Drama Awards:

 • Drama Roku
 • Excellence dla Kim Hye Yoon
 • najlepsza nowa aktorka – Kim Hye Yoon
 • najlepszy nowy aktor – Rowoon
 • najlepszy nowy aktor – Lee Jae Wook

2019 Grimae Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Rowoon

2020 Seoul International Drama Awards:

 • Hallyu Drama Excellence Awards

2020 Asia Artist Awards:

 • Rookie of the Year Award dla Lee Jae Wooka

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 6,75/10

3 Comments

 1. Słodka, urocza, momentami zaskakująca… ale niestety pomysłu starczyło na mniej więcej 13 odcinków – ostatnie 2/3 odcinki bardzo psują wydźwięk. No i właściwie mogłoby się obyć bez tego happy endu, ponieważ były – no cóż – dziwny. Ale i tak się świetnie bawiłam + miło było obejrzeć nowe twarze.

  Polubienie

 2. bardzo dobra historia, dawno nic mną tak nie potrząsnęło. oparta na July Found By Chance webowej mandze, ale chyba z dużymi zmianami + manga się nie skończyła

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.