KBS recenzje dram recenzje Drama Special

House of the Universe

Znane też jako: Home Sweet Home, Space House, Jibu Jibju, 집우집주

Gatunek: obyczajowy

Premiera: 2019

Obsada: Lee Joo Young, Kim Jin Yeob, Han Jae Yi, Yoon Yoo Sun, Seo Hyun Chul, Ji Soo Won

 

„House of the Universe” jest drugim Drama Special po „Understanding of Social Dance”, które zdecydowałam się obejrzeć pod wpływem chwili. Z całej tegorocznej antologii wpadło mi w oko jedynie nazwisko Lee Joo Young, która gra tu właśnie główną rolę. Jest swego rodzaju „idolką” koreańskiego kina niezależnego, ale tym razem zaskakująco nie powaliła mnie swoim występem, chociaż jest to też wina po prostu niezbyt wymagającego scenariusza. Co zabawne, moje oczekiwania przed i wrażenia po kontrastują z odbiorem wspomnianego „Understanding of Social Dance”, a oba odcinki zostały napisane przez tą samą osobę… W życiu bym tego nie zgadła.

„House of the Universe” jest jednym z tych Drama Special, za którą stoi jakaś myśl, którą chce przekazać autor, jednakże zostało to zrobione w tak niecharakterystyczny, pozbawiony gatunkowości sposób, że w sumie wychodzi z tego godzinny film telewizyjny, który albo znudzi, albo wywoła poczucie empatii u widza. Szanse są na to całkiem spore, gdyż dotyka problemów młodych dorosłych – oczekiwań, ambicji i rzeczywistości. Kiepskiego rynku nieruchomości… i tego, jak wiele znaczeń niesie za sobą „dom”.

Soo Ah (Lee Joo Young) jest utalentowaną agentką nieruchomości i dekoratorką wnętrz, jednakże sama mieszka w ciasnej, studenckiej klitce urządzonej na budżecie. Otrzymuje niespodziewane oświadczyny od swojego chłopaka Yoo Chana (Kim Jin Yeob), ale kiedy zaczyna planować ich wspólną przyszłość, żadne z oglądanych mieszkań nie spełnia jej warunków albo nie jest na ich kieszeń. Kiedy poznaje swoich przyszłych teściów, dopiero wtedy odkrywa, że jej narzeczony pochodzi z bogatej rodziny. Nie stać jej ani jej rodziców na dopasowanie się do ich poziomu oraz wymagań finansowych przy przygotowaniach do ślubu, ale będąc pod presją społeczną, ukrywa, gdzie tak naprawdę mieszkają, wstydząc się swojego domu już od dzieciństwa. Jedna z jej klientek zostawia jej mieszkanie do urządzenia na tydzień, tak więc Soo Ah wykorzystuje tę szansę, udając przed rodzicami Yoo Chana i nim samym, że to jest właśnie jej rodzinny dom.

„House of the Universe” porusza stary jak świat temat kompleksów wobec wyższych sfer oraz rozpaczliwej próby dopasowania się do ideału wykreowanego przez społeczeństwo, ale uważam, że zamiast tego Drama Special można sięgnąć na przykład po „Because This Is My First Life” (tvN 2017)… Ktoś się chyba za bardzo inspirował filmem „Parasite”, ale motyw zawłaszczenia cudzego mieszkania kończy się w przewidywalny sposób pozbawiony silniejszych emocji, co prowadzi do równie oklepanej konkluzji, którą można streścić powiedzeniem „Tam dom twój, gdzie serce twoje”.

Szkoda tylko, że jakoś specjalnie nie zawiera to w sobie miejsca dla domniemanego chłopaka głównej bohaterki… Z przykrością stwierdzam, że dawno nie widziałam tak niepasujących do siebie, tak „zimnych” aktorów, którzy po prostu stoją koło siebie, jakimi jest para Lee Joo Young i Kim Jin Yeoba. W pewnym sensie pozwala to oderwać „House of the Universe” od tylko jednego wymiaru presji małżeńskich, gdyż Soo Ah zdaje się mieć te same kompleksy bez względu na to, czego wymaga od niej potencjalna teściowa i po prostu ogólnie szuka swojego miejsca w życiu, lecz mimo wszystko drama ta pozostaje nieznośnie lakoniczna.

Zdobyte nagrody

2019 KBS Drama Awards:

  • One-Act Special Award dla Lee Joo Young

0 komentarzy dotyczących “House of the Universe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: