recenzje filmów

After My Death

Znane też jako: Unrighteous Girl, Joe Manheun Sonyeo, 죄 많은 소녀

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat

Reżyseria: Kim Ui Seok

Premiera: 2018

Obsada: Jeon Yeo Bin, Jeon So Nee, Go Won Hee, Lee Tae Kyung, Seo Young Hwa, Yoo Jae Myung, Seo Hyun Woo

 

Dostrzegam pewną tendencję do nagradzania na festiwalu w Busanie dramatów, które wręcz przytłaczają swoją szorstkością i bezpardonowością (dla przykładu: chociażby „Set Me Free”), co kreuje bardzo depresyjny obraz koreańskiego społeczeństwa, ale przecież to właśnie stanowi o tym, że seans zachodzi za skórę i pozostawia z myślami… „After My Death” debiutującego w długim metrażu Kim Ui Seoka (nie mylić ze współreżyserem „Cold Eyes”) jest bardzo mrocznym filmem, który nie daje widzowi żadnej nadziei na lepsze i jest krytyczny wobec bullyingu w szkole i obojętności, czy też bagatelizowaniu go przez dorosłych.

Pewnego dnia licealistka Kyung Min (Jeon So Nee) znika, a z przesłuchania jej koleżanek wynika, że popełniła samobójstwo, skacząc z mostu. Zanim jej ciało zostaje rzeczywiście znalezione, Young Hee (Jeon Yeo Bin) zostaje naznaczona jako ostatnia, z którą rozmawiała i tym samym osoba, która popchnęła ją do tego czynu. Staje się ofiarą znęcania przez koleżanki z klasy, a także przez matkę Kyung Min (Seo Young Hwa), która nie może jej wybaczyć, mimo że nic nie jest udowodnione. Popycha to Young Hee do drastycznych czynów – okazuje się, że sama planowała już dawno popełnić samobójstwo, zanim Kyung Min nie „ukradła” jej pomysłu.

Jeon Yeo Bin słusznie lśni w trudnej roli Young Hee, która przez dłuższy czas trzyma ściśnięte usta, aż pod wpływem ciśnienia nie reaguje tą samą przemocą, co inni na nią. Bardzo przykro jest oglądać główną bohaterkę w sytuacji bez wyjścia, która niesie na barkach wszystkie grzechy świata i rzeczywiście desperacja jest w tym filmie przedstawiona w przygniatający sposób, kiedy wydaje się, że nie ma żadnego rozwiązania, tylko śmierć… Z jednej strony to trochę takie „nastoletnie”, szukanie zemsty we własnym odejściu, jednakże „After My Death” od samego początku reklamowane jest jako ostry film… Świat przedstawiony w nim jest bezlitosny. Śledztwo w sprawie początkowego zaginięcia Kyung Min wydaje się być umotywowane tylko interesem dyrekcji, bo była to najlepsza uczennica, detektywi są nieznośnie rutynowi, a wszystko zdaje się przebiegać według standardowych procedur dla zachowania porządku, czego najbardziej dobitnym przykładem jest pogrzeb zmarłej bohaterki, który inne uczennice dosłownie „odbębniają” według poleceń nauczycieli.

Pośród tego wszystkiego Young Hee jest idealnym kozłem ofiarnym jako dziewczyna uwikłana w niespodziewane konsekwencje czynów innych ludzi. „After My Death” posiada lesbijski wątek, ponieważ sygnalizuje, że Kyung Min popełniła samobójstwo, kiedy jej uczucia wobec Young Hee nie zostały odwzajemnione, lecz to nie jest motyw przewodni, co może zaskakiwać, zważywszy na „medialność” wątków LGBT. Film tworzy znacznie szerszy, czarny obraz współczesnego społeczeństwa i jego degradacji w przemoc psychiczną i fizyczną, który można przyłożyć nie tylko do kontekstu życia szkolnego, ale również wszędzie indziej, bo jest na tyle uniwersalny.

Zdobyte nagrody

2017 Busan International Film Festival:

 • New Currents Award
 • Actress of the Year Award dla Jeon Yeo Bin

2017 Seoul Independent Film Festival:

 • Independent Star Award dla Jeon Yeo Bin

2018 University Film Festival of Korea:

 • najlepszy film

2018 Fribourg International Film Festival:

 • Best Feature Films – Special Jury Prize

2018 Muju Film Festival:

 • New Vision Award dla Kim Ui Seoka

2018 Busan Film Critics Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Jeon Yeo Bin

2018 Director’s Cut Awards:

 • Best Vision Award dla Kim Ui Seoka

6th Wildflower Film Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Kim Ui Seok

2019 Buil Film Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Jeon Yeo Bin
 • najlepszy nowy reżyser – Kim Ui Seok

2019 Chunsa Film Art Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Jeon Yeo Bin

2020 Grand Bell Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Jeon Yeo Bin

0 komentarzy dotyczących “After My Death

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: