2019 MBC Drama Awards

Jak co roku, dzień przed Sylwestrem rozdawane są MBC Drama Awards, które już od jakiegoś czasu paradoksalnie ekscytują mnie najbardziej… Może to kwestia tego, że jest to pierwsza gala i jeszcze nie jestem zmęczona pisaniem kilku relacji pod rząd? Jednak kiedy od lat stacja ta nie ma w danym roku bonafide hitów oglądalnościowych, nagrody zostają rozdane niszowym i kultowym ulubieńcom. W innym przypadku czy „Extraordinary You” mogłoby marzyć o tytule Dramy Roku, gdyby to była zasługa głosowania zagorzałych nastoletnich fanów na TikToku?

Jako że żadna z tegorocznych dram MBC z tygodniowego prime-time’u nie przekroczyła 10% oglądalności, nie było sztucznych peanów na cześć świetności tych seriali, a skupiono się bardziej na ich „pięknie” oraz „powracających” do stacji aktorach, którzy właśnie na antenie MBC grali swoje pierwsze większe role, takich jak Shin Se Kyung, Han Ji Min, Oh Man Seok lub Kim Dong Wook.

Pierwsze nagrody powędrowały tradcyjnie do nowych aktorów z rąk zeszłorocznych zwycięzców czyli Lee Jun Younga i Lee Seol. W tej kategorii zwycięstwo miały zagwarantowane jakiekolwiek nazwiska z dramy „Extraordinary You”, gdyż cała główna obsada została nominowana, co było tematem nagłówków w mediach już na kilka dni przed galą.

Lim Ji Yeon wręczyła swojej dramowej córce nagrodę dla najlepszej aktorki dziecięcej. Tym razem ta kategoria nie miała nominacji ani tym bardziej wielokrotnych zwycięzców w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy cała gromada dzieci została nagrodzona jako aktorska przyszłość kraju.

Kang Ki Young i Kim Jae Kyung wręczyli nagrody dla aktorów drugoplanowych. Ponownie nie obowiązywał podział na płcie, a dodatkowo zamiast Golden Acting Award, które z reguły zdobywali weterani grający właśnie drugi plan, ustanowiono nową nagrodę pod nazwą Scene Stealer Award, które według opisów w mediach miało honorować jedną, niezapomnianą rolę, bez względu na jej czas antenowy. Zwycięzcą tego premierowego trofeum okazał się być No Min Woo, któremu szczerze wróżyłam jakieś Excellence… Może nie oglądałam jeszcze żadnego z dwóch sezonów „Investigation Couple”, ale doszły mnie słuchy o jego rosnącej popularności dzięki występie w tej dramie. Była to jego pierwsza nagroda od czasów New Star Award od SBSu za „My Girlfriend is a Gumiho” (2010). Podobnie pierwsze takie wyróżnienie w swojej karierze zdobyła roztrzęsiona Jung Shi Ah.

Park Ji Hyun i Kim Kyung Nam, para wschodzących aktorów, których wymieniłam dosłownie wczoraj w swojej liście nazwisk, które zainteresowały mnie w tym roku, zaprezentowali nagrodę za najlepszy scenariusz. „Special Labor Inspector Jo” to doskonały wybór, a przy okazji rozwiało to moje wątpliwości – scenarzystą ukrywającym się za męskim przydomkiem Kim Ban Di okazała się być kobieta!

Po przerwie pierwsze Excellence w kategorii dram weekendowych i codziennych wręczyli zeszłoroczny zwycięzca Jung Sang Hun i nominowana w tym roku do miana najlepszej nowej aktorki Kang Seung Hyun. Jako że mało mnie to obchodzi, bo nie oglądam familijnych telenowel, od razu przełączyłam do Excellence za mini-serie. Kim Dong Wook i Moon Ga Young z nadchodzącej dramy „Memoir of the Man” wręczyli nagrody za dramy poniedziałkowo-wtorkowe, do których został przyczepiony na siłę nieudany blockbuster „Different Dream”, który nie pasuje do profilu innych dram weekendowych, gdzie był emitowany. Jang Ki Yong i Jo Bo Ah byli ostatnimi prezenterami w tej kategorii. Jeśli mam skomentować zwycięzców, zadecydowała popularność, co nie? Przynajmniej jeśli chodzi o środowo-czwartkowe mini-serie… Szkoda mi tylko, że Kim Kyung Nam wyszedł z niczym.

Ryu Soo Young i Lee Yuri, którzy grali dwa lata temu w dramie weekendowej KBSu „Father is Strange”, wręczyli pierwsze Top Excellence w kategorii dram długich. Zabrakło nominacji dla Park Han Byul, ale chyba została skreślona po skandalu swojego męża z początku roku. Trofeum przynajmniej powędrowało do Ye Ji Won (która w panice zaciągnęła Oh Ji Ho na scenę), a nie przereklamowanej Han Ji Hye, ale nigdy nie pojmę, dlaczego Lee Sang Woo wciąż się łapie na nagrody… Sztywny z niego aktor i jeszcze sztywniejszy mówca na scenie.

Taecyeon i Lee Yeon Hee z nadchodzącego „The Game” wręczyli Top Excellence w kategorii dram poniedziałkowo-wtorkowych (chociaż ich drama będzie emitowana w tym drugim slocie, środowo-czwartkowym). Zabrakło mi nominacji chociażby z uprzejmości dla Kim Kang Woo za „Item”, ale jest to jedna dram, które paradoksalnie już w skróconym z powodu cięć budżetowych katalogu MBC zostały zapomniane przed końcem roku – tak jak „Spring Turns Into Spring”, „The Banker” lub „Different Dream”… Nagroda dla Lim Ji Yeon była dla mnie poniekąd zaskakująca, ale potem przypomniałam sobie, że właściwie nie było komu innemu jej dać – Jung Yumi dostała już swoje Top Excellence za pierwszy sezon „Investigation Couple” na zeszłorocznej gali MBC Drama Awards.

Ostatnie Top Excellence wręczyli Kim Sun Ah i aktor musicalowy Michael Lee. Wybór przewidywalny, bo co innego można nazwać „hitami” MBC – odtwórcy głównych ról z „One Spring Night” i Shin Se Kyung za „Rookie Historian Goo Hae Ryung”, która naprawdę w rzadki dla siebie sposób poniosła tę dramę na własnych barkach. Nie narzekam.

Dopiero na sam koniec wyjawiono nominowanych do głównej nagrody czyli Daesanga. Przez ostatnie lata MBC urządzało teległosowanie, robiło szeroką listę największych gwiazd lub po prostu wybierało spośród laureatów Top Excellence i tym razem ponownie posłużyło się tą trzecią metodą, co niestety eliminowało Jung Jae Younga, który był wymieniany wcześniej przez media jako główny pretendent. To chyba największa „kontrwersja” tej gali (obok jakiejkolwiek nagrody „aktorskiej” dla Cha Eun Woo). Cóż, nie było go nawet na miejscu w porównaniu do Jung Yumi. Wygrał zatem Kim Dong Wook, którego już przy okazji pisania o nominacjach wskazywałam na czarnego konia. Choć raz moje fanowskie marzenia się spełniły, a historia o underdogs ujrzała najszczęśliwsze zakończenie…

Czy jestem zadowolona z takiej listy zwycięzców? Raczej nie ma czego krytykować, kiedy nominowane do tytułu Dramy Roku pięć tytułów było z góry decydujących o większości wyróżnień… Jestem ciekawa czy w przyszłym roku Kim Dong Wook, który będzie wręczał Daesanga kolejnej osobie, sam też coś dostanie za swoją następną dramę?


Lista zwycięzców:

Daesang:

KIM DONG WOOK (Special Labor Inspector Jo)

Scenarzysta roku:

KIM BAN DI (Special Labor Inspector Jo)

Drama roku:

EXTRAORDINARY YOU
Investigation Couple 2
One Spring Night
Rookie Historian Goo Hae Ryung
Special Labor Inspector Jo

Top Excellence:

Aktor w dramie poniedziałkowo-wtorkowej/produkcji specjalnej:
Joo Ji Hun (Item)
Jung Jae Young (Investigation Couple 2)
KIM DONG WOOK (Special Labor Inspector Jo)
Rain (Welcome 2 Life)
Yoo Ji Tae (Different Dream)

Aktorka w dramie poniedziałkowo-wtorkowej/produkcji specjalnej:
Jin Se Yeon (Item)
Jung Yumi (Investigation Couple 2)
Lee Yo Won (Different Dream)
LIM JI YEON (Welcome 2 Life)

Aktor w dramie środowo-czwartkowej:
Ahn Jae Hyun (Love With Flaws)
JUNG HAE IN (One Spring Night)
Kim Sang Joong (The Banker)
Lee Jong Hyuk (Spring Turns Into Spring)

Aktorka w dramie środowo-czwartkowej:
Chae Shi Ra (The Banker)
HAN JI MIN (One Spring Night)
Lee Yuri (Spring Turns Into Spring)
Oh Yeon Seo (Love With Flaws)
SHIN SE KYUNG (Rookie Historian Goo Hae Ryung)
Uhm Ji Won (Spring Turns Into Spring)

Aktor w dramie weekendowej/codziennej:
Jae Hee (Blessing of the Sea)
Ji Hyun Woo (Love in Sadness)
Kim Ho Jin (Everybody Say Kungdari)
LEE SANG WOO (Golden Garden)
Oh Ji Ho (Never Twice)

Aktorka w dramie weekendowej/codziennej:
Han Ji Hye (Golden Garden)
Lee So Yeon (Blessing of the Sea)
Park Shi Eun (Everybody Say Kungdari)
YE JI WON (Never Twice)

Excellence:

Aktor w dramie poniedziałkowo-wtorkowej/produkcji specjalnej:
Kim Kyung Nam (Special Labor Inspector Jo)
Kwak Shi Yang (Welcome 2 Life)
Lim Joo Hwan (Different Dream)
OH MAN SEOK (Investigation Couple 2)
Park Won Sang (Item / Welcome 2 Life)

Aktorka w dramie poniedziałkowo-wtorkowej/produkcji specjalnej:
Jang So Yeon (Welcome 2 Life)
Kim Yoo Ri (Item)
Nam Gyu Ri (Different Dream)
PARK SE YOUNG (Special Labor Inspector Jo)

Aktor w dramie środowo-czwartkowej:
CHA EUN WOO z Astro (Rookie Historian Goo Hae Ryung)
Kim Jun Han (One Spring Night)
Kim Tae Woo (The Banker)
Park Ki Woong (Rookie Historian Goo Hae Ryung)

Aktorka w dramie środowo-czwartkowej:
KIM HYE YOON (Extraordinary You)
Kim Seul Ki (Love With Flaws)
Park Ji Hyun (Rookie Historian Goo Hae Ryung)
Seo Yi Sook (The Banker)

Aktor w dramie weekendowej/codziennej:
Kang Seok Jung (Everybody Say Kungdari)
Kim Hyung Min (Blessing of the Sea)
Kwak Dong Yeon (Never Twice)
Lee Tae Sung (Golden Garden)
RYU SOO YOUNG (Love in Sadness)

Aktorka w dramie weekendowej/codziennej:
Jo Ahn (Blessing of the Sea)
Lee Bo Hee (Everybody Say Kungdari)
Oh Ji Eun (Golden Garden)
PARK SE WAN (Never Twice)

Scene Stealer Award:

Jung Young Joo (Golden Garden)
Kim Kwang Kyu (Spring Turns Into Spring)
NO MIN WOO (Investigation Couple 2)
Song Ok Sook (Special Labor Inspector Jo)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor(ka) w dramie poniedziałkowo-wtorkowej/produkcji specjalnej:
Go Kyu Pil (Investigation Couple 2)
Lee Hae Young (Different Dream)
OH DAE HWAN (Special Labor Inspector Jo)
Seol In Ah (Special Labor Inspector Jo)
Son Byung Ho (Welcome 2 Life)

Aktor(ka) w dramie środowo-czwartkowej:
LEE JI HUN (Rookie Historian Goo Hae Ryung)
Lee Sang Hee (One Spring Night)
Lee Tae Ri (Extraordinary You)
Mi Ram (Spring Turns Into Spring)
Shin Do Hyun (The Banker / Love With Flaws)

Aktor(ka) w dramie weekendowej/codziennej:
Ahn Nae Sang (Blessing of the Sea)
Han Jin Hee (Never Twice)
JUNG SHI AH (Golden Garden)
Wang Bit Na (Love in Sadness)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
Jung Gun Joo (Extraordinary You)
Kim Young Dae (Extraordinary You)
LEE JAE WOOK (Extraordinary You)
ROWOON z SF9
(Extraordinary You)

Aktorka:
Kang Seung Hyun (Investigation Couple 2)
KIM HYE YOON (Extraordinary You)
Naeun z April (Extraordinary You)
Park Shin Ah (Welcome 2 Life)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

LEE SOO AH (Welcome 2 Life)

Najlepsza para:

Han Ji Min & Jung Hae In (One Spring Night)
Jung Jae Young & No Min Woo (Investigation Couple 2)
Kim Dong Wook & Kim Kyung Nam (Special Labor Inspector Jo)
Lim Ji Yeon & Rain (Welcome 2 Life)
Rowoon & Kim Hye Yoon & Lee Jae Wook (Extraordinary You)
SHIN SE KYUNG ♥ CHA EUN WOO (Rookie Historian Goo Hae Ryung)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje MBC DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | ogólny spis podsumowań

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.