2019 KBS Drama Awards

W porównaniu do zeszłego roku los wreszcie się odwrócił i KBS miał tyle komercyjnych hitów w 2019 w porównaniu do konkurencyjnych SBSu i MBC, że patrząc na zdjęcia z czerwonego dywanu jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznej gali, nie wiedziałam kompletnie czy po prostu wszyscy zostaną nagrodzeni, czy to taka wysoka frekwencja gwiazd. W każdym przypadku byłabym zadowolona. Lepiej dawać wszystkim oczekiwanym aktorom wyróżnienia zamiast paru niezrozumiałym nazwiskom, co nie?

Intrygująco nie pojawili się na nim główni pretendenci do głównej nagrody, ale podczas pierwszego występu muzycznego otwierającego tegoroczną galę KBS Drama Awards można było zobaczyć na widowni m.in. Gong Hyo Jin lub Yoo Jun Sanga. Naprawdę żywiłam w tym roku wielką nadzieję, że KBS przestanie wreszcie dzielić Daesanga na dwoje i ona zdobędzie pierwszą taką w swojej karierze statuetkę za największy hit KBSu, „When The Camellia Blooms”. Jej największą rywalką w zakładach zdawała się być weteranka Kim Hae Sook za dramę weekendową „Mother of Mine”.

Jak zwykle nagrody prezentowali przeważnie zeszłoroczni zwycięzcy, dlatego czerwony dywan był całkiem przepełniony. Kiedy zazwyczaj na innych galach zaczyna się od nagród dla nowych aktorów, tutaj tradycją jest rozpoczęcie od dzieciaków, które niezmiennie są doceniane od lat na KBS Drama Awards w porównaniu do innych, szczególnie że stacja ta emituje najwięcej dram familijnych. Kim Kang Hun, który zagrał syna Gong Hyo Jin w „When The Camellia Blooms”, miał swoją nagrodę jak w banku, ale też wykazał się dużo lepszym, głębszym aktorstwem niż swoi rówieśnicy.

Zresztą od samego początku było widać, że „When The Camellia Blooms” będzie największym zwycięzcą wieczoru, skoro już od pierwszych kategorii zgarniało nagrody. Jednak nazwanie Son Dam Bi najlepszą nową aktorką jest dla mnie trochę na siłę… Liczyłam może na nagrodę dla niej za rolę drugoplanową, bo przecież ma ona już na swoim koncie New Star Award od SBSu sprzed dziesięciu lat (!). Jakby tego było mało, w 2014 była nominowana przez sam KBS za rolę drugoplanową w dramie weekendowej „What’s Wrong With This Family?”, tak więc czy to nie cofanie się? Natomiast trzyczęściowy remis w kategorii męskiej ostatnio był widziany w 2011, kiedy jednocześnie nagrodzono Kim Soo Hyuna (za „Dream High”), Joo Wona („Ojakgyo Brothers”) i Lee Jang Woo („Man of Honor”).

W tym roku nie byłam wcale obeznana z antologią Drama Special, ale z tych całych dwóch odcinków, które widziałam, liczyłam na zwycięstwo Shin Do Hyun za emocjonujące „Understanding of Social Dance”, choć statuetkę zdobyła Lee Joo Young, którą osobiście uwielbiam, ale za nieco krytykowane przeze mnie „House of the Universe”. W sumie po cichu przeczuwałam jej zwycięstwo, gdy tylko zobaczyłam tego dnia na Instagramie, że bierze udział w gali i nawołuje do wspólnego zamawiania żarcia na wynos… Ha.

W kategorii nagród dla aktorów drugoplanowych również był spory remis, aby popieścić jak najwięcej osób, bo inaczej trwałaby hegemonia „When The Camellia Blooms”, a tak przynajmniej z rąk In Kyo Jina i Yoon Jin Yi na nagrody załapali się jeszcze genialny Kim Byung Chul oraz Jung Woong In z obecnie emitowanego „Woman of 9.9 Billion Won” – obaj specjaliści od czarnych charakterów. KBS wprowadził jednak zamieszanie, najwyraźniej nie chcąc sprawiać wrażenie, że nagradza więcej niż dwie osoby na raz – niby zrobiono podział na zwycięzców w kategorii dram średnich (Oh Jung Se) i mini-serii (Kim Byung Chul i Jung Woong In właśnie) z pominięciem dram weekendowych i codziennych, ale wszystkie nominacje były ogłaszane razem jako ogólna kategoria aktorów drugoplanowych… Tak samo u kobiet. Sami prezenterzy nie wiedzieli, co robią, kiedy materiały filmowe na ekranie pokazywały jedno, a oni mieli na kartach jakiś podział, tak więc pewnie KBS zadecydował o tym na ostatnią chwilę. A kiedy są tylko dwie kategorie, co z nominacją Na Hye Mi za dramę codzienną?! Brak sensu i logiki.

Widać, że w tym roku potraktowano dramy weekendowe i codzienne nieco po macoszemu, nie mogąc się nacieszyć z rzadkich dla KBSu sukcesów ich mini-serii, tak więc pierwsze Excellence rozdano jeszcze przed zakończeniem pierwszej połowy gali – Park Yoon Jae i Park Hana prezentowali dramy codzienne, a UEE i Lee Jang Woo dramy długie. Dla Cha Ye Ryun to była pierwsza nagroda w karierze, zresztą za pierwszą główną rolę, bo dotąd grała second lead w mini-seriach przez ponad dekadę. Podobnie w przypadku Ki Tae Younga. Z kolei Kim So Yeon, w której zakochałam się lata temu dzięki „Iris”, ale teraz niestety to wystygło z powodu jej skręcenia w dramy familijne, których nie oglądam, zdobyła trzecią nagrodę z rzędu za trzecią dramę weekendową. Kiedy powrót do jakiś thrillerów?

Północ w Korei wybiła w momencie, kiedy na scenie stało sześć najlepszych par, tak więc Nowy Rok powitano zawstydzającymi ich scenami pocałunków z dram.

Seo Kang Jun i Ra Mi Ran wręczyli Excellence w kategorii dram średniej długości. Zabrakło mi wśród nominacji Kim Min Jung („Dear Citizens”) i Jeon Hye Bin („What’s Wrong, Poong Sang?”), jednak kiedy Lee Jung Eun zdobywa Excellence czyli nagrodę wyższej rangi niż dla aktorów drugoplanowych, to jednak wiadomo, że jest jedną z ikon roku 2019… Choi Daniel i Baek Jin Hee z zeszłorocznej dramy „Jugglers” wręczyli pozostałe Excellence w kategorii mini-serii, która była aż przepełniona nominacjami. W życiu nie widziałam aż ośmiu nazwisk. Mogło się obyć bez L’a, skoro dostał już dwie inne nagrody…

Weteran Choi Soo Jong w pojedynkę rozdawał Top Excellence, zupełnie jakby to już były Daesangi. Bardzo cieszy nagroda dla Jo Yeo Jung, jednakże skoro jej drama wciąż jest jeszcze emitowana, nie jest to tylko takie uhonorowanie wspaniałego dla niej roku, m.in. dzięki roli w filmie „Parasite”, ale dalsza promocja „Woman of 9.9 Billion Won”.

Daesanga z rąk zeszłorocznego laureata, Yoo Dong Geuna, odebrała Gong Hyo Jin, a KBS po raz pierwszy od 2015 nie podzielił tego na dwoje zwycięzców. Jestem bardzo zadowolona z tego wyboru, a recenzje dram i filmów z jej udziałem są chyba najczęstsze na moim blogu, zaraz obok Ha Jung Woo. Wspomniała zresztą o nim w wywiadzie w trakcie gali, odmawiając składania jakichkolwiek obietnic, co zrobi, jeśli wygra – on się nieźle wkopał, obiecując wycieczkę pieszą wzdłuż Korei, ale zrobił z tego film dokumentalny „577 Project”, w którym Gong Hyo Jin również wystąpiła. W każdym razie jedyna gorzka myśl, jaka pozostaje, to brak nagród dla Namgoong Mina, ale pewnie był zbyt zajęty na planie emitowanego właśnie „Stove League”, żeby się pojawić.


Lista zwycięzców:

Daesang:

GONG HYO JIN (When The Camellia Blooms)

Top Excellence:

Aktor:
KANG HA NEUL (When The Camellia Blooms)
Namgoong Min (Doctor Prisoner)
Park Shin Yang (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho 2)
Son Hyun Joo (Justice)
YOO JUN SANG (What’s Wrong, Poong Sang?)

Aktorka:
Go Doo Shim (When The Camellia Blooms)
Go Hyun Jung (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho 2)
Gong Hyo Jin (When The Camellia Blooms)
JO YEO JUNG (Woman of 9.9 Billion Won)
Kim Hae Sook (Mother of Mine)
SHIN HYE SUN (Dan, My Only Love)

Excellence:

Aktor w mini-serii:
Choi Jin Hyuk (Justice)
CHOI WON YOUNG (Doctor Prisoner)
JANG DONG YOON (The Tale of Nokdu)
Kim Kang Woo (Woman of 9.9 Billion Won)
L z Infinite (Dan, My Only Love)
Namgoong Min (Doctor Prisoner)
Shin Sung Rok (Perfume)
Son Hyun Joo (Justice)

Aktorka w mini-serii:
Go Won Hee (Perfume)
Jo Yeo Jung (Woman of 9.9 Billion Won)
Kim Sejeong z gugudan (I Wanna Hear Your Song)
KIM SO HYUN (The Tale of Nokdu)
Kwon Nara (Doctor Prisoner)
NANA z After School (Justice)
Shin Hye Sun (Dan, My Only Love)

Aktor w średniej dramie:
Kang Ha Neul (When The Camellia Blooms)
KIM JI SEOK (When The Camellia Blooms)
Park Shin Yang (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho 2)
SIWON z Super Junior (Dear Citizens)
Yoo Jun Sang (What’s Wrong, Poong Sang?)

Aktorka w średniej dramie:
Go Doo Shim (When The Camellia Blooms)
Go Hyun Jung (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho 2)
Gong Hyo Jin (When The Camellia Blooms)
LEE JUNG EUN (When The Camellia Blooms)
LEE SHI YOUNG (What’s Wrong, Poong Sang?)
Lee Yoo Young (Dear Citizens)

Aktor w długiej dramie:
Hong Jong Hyun (Mother of Mine)
KI TAE YOUNG (Mother of Mine)
OH MIN SEOK (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
Yoon Park (Love is Beautiful, Life is Wonderful)

Aktorka w długiej dramie:
Jo Yoon Hee (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
Kim Hae Sook (Mother of Mine)
Kim Mi Sook (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
KIM SO YEON (Mother of Mine)
SEOL IN AH (Love is Beautiful, Life is Wonderful)

Aktor w dramie codziennej:
Kim Heung Soo (Gracious Revenge)
KIM JIN WOO (Left-Handed Wife)
Oh Chang Seok (A Place in the Sun)
SEOL JUNG HWAN (Unasked Family)
Yoon Sun Woo (Home For Summer)

Aktorka w dramie codziennej:
CHA YE RYUN (Gracious Revenge)
Choi Yoon So (Unasked Family)
Lee Soo Kyung (Left-Handed Wife)
LEE YOUNG EUN (Home For Summer)
Yoon So Yi (A Place in the Sun)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor:
Choi Dae Chul (What’s Wrong, Poong Sang?)
Jang Hyun Sung (Doctor Prisoner)
Jeon Bae Soo (When The Camellia Blooms)
Jung Joon Ho (The Tale of Nokdu)
JUNG WOONG IN (Woman of 9.9 Billion Won)
KIM BYUNG CHUL (Doctor Prisoner)
OH JUNG SE
(When The Camellia Blooms)

Aktorka:
HA JAE SOOK (Perfume)
KIM JUNG NAN (Doctor Prisoner)
Kim Sun Young (When The Camellia Blooms)
Na Hye Mi (Home For Summer)
SHIN DONG MI (What’s Wrong, Poong Sang?)
YEOM HYE RAN (When The Camellia Blooms)

One-Act Special Award:

Aktor:
Choi Won Young (Scouting Report)
JUNG DONG HWAN (Live Like That)
LEE DO HYUN (Scouting Report)
Lee Tae Sun (Wreck Car)
Park Eun Seok (Clean and Polish)
Song Gun Hee (Birthday Letter)
Tae Hang Ho (Rural Outcasts)

Aktorka:
JO SOO MIN (Birthday Letter)
Kim Ga Eun (Goodbye B1)
LEE JOO YOUNG (House of the Universe)
Na Hye Mi (Clean and Polish)
Ryu Hyun Kyung (Hidden)
Shin Do Hyun (Understanding of Social Dance)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
Cha Seo Won (What’s Wrong, Poong Sang?)
Jung Jun Won (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho 2)
KANG TAE OH (The Tale of Nokdu)
KIM JAE YOUNG (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
L z Infinite (Dan, My Only Love)
Park Eun Seok (Doctor Prisoner)

Aktorka:
Jo Woo Ri (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
Jung Yoo Min (Unasked Family)
Kim Ha Kyung (Mother of Mine)
KWON NARA (Doctor Prisoner)
Lee Yoo Young (Dear Citizens)
Nana z After School (Justice)
SON DAM BI (When The Camellia Blooms)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

Aktor:
Choi Seung Hun (A Place in the Sun)
Go Woo Rim (Dan, My Only Love)
Kim Ji Hun (Unasked Family)
KIM KANG HUN (When The Camellia Blooms)
Song Min Jae (Home For Summer)

Aktorka:
JOO YE RIM (Mother of Mine)
Kim Dan Woo (When The Camellia Blooms)
Kim Soo In (Drama Special Rural Outcasts)
PARK DA YEON (The Tale of Nokdu)
Seo Yi Soo (When The Camellia Blooms)

Nagroda internautów:

KANG HA NEUL (When The Camellia Blooms)

Najlepsza para:

Choi Jin Hyuk & Nana (Justice)
Jang Dong Yoon & Kang Tae Oh (The Tale of Nokdu)
JANG DONG YOON ♥ KIM SO HYUN (The Tale of Nokdu)
Jo Yoon Hee & Yoon Park (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
KANG HA NEUL ♥ GONG HYO JIN (When The Camellia Blooms)
Kim Ji Seok & Kim Kang Hun (When The Camellia Blooms)
KIM JUNG NAN ♥ JANG HYUN SUNG (Doctor Prisoner)
L z Infinite ♥ SHIN HYE SUN
(Dan, My Only Love)
Lee Shi Young & Jeon Hye Bin (What’s Wrong, Poong Sang?)
Lee Shi Young & Choi Dae Chul (What’s Wrong, Poong Sang?)
Na Hye Mi & Kim San Ho (House For Summer)
OH JUNG SE ♥ YEOM HYE RAN (When The Camellia Blooms)
Park Jung Soo & Joo Hyun (Mother of Mine)
Park Shin Yang & Go Hyun Jung (Neighborhood Lawyer Jo Deul Ho 2)
Seol In Ah & Kim Jae Young (Love is Beautiful, Life is Wonderful)
Seol Jung Hwan & Choi Yoon So (Unasked Family)
Shin Sung Rok & Go Won Hee (Perfume)
Siwon & Lee Yoo Young (Dear Citizens)
Yeon Woo Jin & Kim Sejeong (I Wanna Hear Your Song)
YOO JUN SANG ♥ SHIN DONG MI (What’s Wrong, Poong Sang?)

Najlepszy scenariusz:

LIM SANG CHOON (When The Camellia Blooms)

Hallyu Star Award:

KIM SEJEONG z gugudan (I Wanna Hear Your Song)
L z Infinite (Dan, My Only Love)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje KBS DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | ogólny spis podsumowań

1 Comment

  1. Z wymienionych widziałam jedynie „Justice”. Serial w mrocznym tonie, bez grama komedii, ciężki. Nana miała główną kobieca rolę, ale na dobrą sprawę prawie drugoplanową. Na gali nie było ani odtwórców czarnych charakterów, ani głównego bohatera. Jeden gra obecnie w serialu tVN, drugi kreci dla OCN, więc może to się gryzie z bywaniem na galach konkurencji ?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.