recenzje filmów

Miss Gold Digger

Okrągła recenzja filmu numer 700.

Znane też jako: Careful Miss Shin, Prudent Miss Shin, Yonguijudo Miseu Sin, 용의주도 미스 신

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Park Yong Jib

Premiera: 2007

Obsada: Han Ye Seul, Lee Jong Hyuk, Kwon Oh Joong, Kim In Kwon, Son Ho Young, Kang Rae Yeon

 

Cokolwiek można byłoby pomyśleć, widząc najpierw taki tytuł, jak „Miss Gold Digger”, film ten jest mniej satyrą, a bardziej komedią dokładnie o tym, o czym się wydaje, czyli szukaniu mężczyzny, mając przy tym ukryty cel. Debiutujący wówczas reżyser/scenarzysta Park Yong Jib rzekomo został odrzucony osiem razy przez inne aktorki, dopóki nie trafił na Han Ye Seul, która właśnie święciła największe triumfy w swojej karierze dzięki hitowej dramie „Fantasy Couple” (MBC 2006). Jej debiut filmowy ma wiele wspólnego z najsłynniejszą rolą telewizyjną – w obu przypadkach aktorka wciela się w irytującą bohaterkę, której mimo wszystko trudno nie polubić.

Shin Mi Soo (Han Ye Seul) jest kobietą, której wydaje się dokładnie, czego chce. Jest utalentowaną pracownicą agencji reklamowej, ale wychodzi z założenia, że do szczęścia brakuje jej mężczyzny – nawet nie miłości, ale konkretnie mężczyzny, który jeszcze bardziej wzbiłby ją w górę hierarchii społecznej. Dlatego spotyka się z dwoma na raz, których raczej nie darzy głębszymi uczuciami, ale tylko widzi w nich potencjał – bogaczem Jun Seo (Kwon Oh Joong), dla którego przyjmuje rolę cnotki i wolontariuszki na plebanii oraz sunbae z uczelni Yoon Chulem (Kim In Kwon), który wciąż jeszcze nie zdał egzaminu państwowego, a jej matka z pewnością chciałaby mieć prokuratora za zięcia… Mi Soo nie traci żadnej okazji, dlatego zaczyna utrzymywać kontakt także z poznanym w klubie młodszym od niej raperem Hyun Junem (Son Ho Young) tylko dlatego, że jest dla niej seksowny.

Cała ta maskarada i odgrywanie różnych postaci przy różnych partnerach sprawia, że bohaterka nie zauważa nawet najlepszej partii, która jest tuż pod jej nosem – swojego sąsiada Dong Mina (Lee Jong Hyuk), który okazuje się być również klientem jej firmy. Pod tym względem „Miss Gold Digger” pozuje na jedną z najbardziej klasycznych komedii romantycznych, której wynik jest oczywisty, gdyż tylko przy jednym mężczyźnie z czterech pokazała swoje najgorsze strony i nie rozpatrywała go od początku jako kolejny cel… ale to byłoby zbyt proste, zakończyć film pocałunkiem na lotnisku z wirującą dookoła aktorów kamerą.

„Miss Gold Digger” posiada intrygujący potencjał… Komedia o pewnej siebie, samolubnej kobiecie, która traktuje mężczyzn bardzo powierzchownie, naturalnie musi się odbić na niej samej, kiedy prawda wyjdzie na jaw lub pozna głębiej ich wady, jednakże film nie jest w żadnym wypadku uszczypliwy. Myślę, że z pełnym namysłem zapożyczono formę przypominającą sitcom, aby uczynić główną bohaterkę bardziej sympatyczną aniżeli brać ją na kompletnie poważnie i nie daj boże, nie polubić jej, gdyż wszystko opiera się na barkach Han Ye Seul – nie ma ani jednej sceny w filmie, w której nie występuje!

Jest to ciekawe ryzyko, tak stawiać wszystko na jedną kartę i przynajmniej w moim odczuciu udało się to, gdyż Shin Mi Soo z „Miss Gold Digger” jest dla mnie w tym momencie najbardziej zaskakującym sekretem w karierze Han Ye Seul – rolą, która odchodzi od stereotypu Candy, na którym wiele już zdążyła ugrać, skoro kontrastuje z jej zjawiskowym wizerunkiem. Tutaj właśnie wcale nie tłamsi swojej zjawiskowości, grając postać, która jest jej świadoma, ale też posiada wiele ludzkich wad. Chyba najbardziej problematyczny może być sam główny motyw filmu, który szczególnie dekadę temu był niezwykle feministyczny na pierwszy rzut oka, po czym przy głębszym przypatrzeniu się można machnąć ręką na filozofię bohaterki, która uważa, że koniecznie potrzebuje do szczęścia określonego, odnoszącego sukcesy mężczyznę. Nie zapominajmy jednak, że to „tylko” komedia romantyczna… Krętactwo Shin Mi Soo i wynikające z tego wydarzenia były zabawne. Tak naprawdę jedyne, co bym zarzuciła „Miss Gold Digger”, to właśnie niemożność oderwania się od tego sitcomowego klimatu, gdyż przez to właśnie film wydaje się być niezgrabnie zmontowany.

Zdobyte nagrody

44th Baeksang Arts Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Han Ye Seul

2008 Grand Bell Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Han Ye Seul
  • nagroda popularności dla Han Ye Seul

2008 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Han Ye Seul

2008 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Rookie Award
  • najlepsza nowa aktorka – Han Ye Seul

0 komentarzy dotyczących “Miss Gold Digger

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: