The Terrorist

Znane też jako: Tereoriseuteu, 테러리스트

Na podstawie: manhwy „Karon’s Dawn” autorstwa Lee Hyun Se

Gatunek: sensacyjny

Reżyseria: Kim Young Bin

Premiera: 1995

Obsada: Choi Min Soo, Lee Kyung Young, Yeom Jung Ah, Heo Joon Ho, Dokgo Young Jae, Yoo Oh Sung

 

Kiedy myślę o koreańskim kinie sensacyjnym jeszcze sprzed czasów zjawiska, które nazywa się obecnie Koreańską Nową Falą, przed oczami stają mi trylogie „The General’s Son” (1990-1992) i „Two Cops” (1993-1998), zatem tak zwane „kino kopane”, na które wpływ z pewnością musiały wywrzeć popularne wówczas filmy z Hongkongu. Jednocześnie lata 90. to taki okres przejściowy, w którym zaskakująco można znaleźć wiele koreańskich filmów, które wbrew wszelkim pozorom nie odchodzą od hollywoodzkich standardów z tamtego okresu naznaczonych przecież pościgami i wybuchami… „The Terrorist” jest gdzieś pośrodku, choć jak najbardziej zasługuje na przydomek „action classic„.

Choi Min Soo świeżo po spektakularnym sukcesie dramy „The Sandglass” (SBS 1995), który uczynił go wówczas największą koreańską gwiazdą, kontynuuje budowanie wizerunku twardziela. Nie wiem czy tak naprawdę jest wart tych nagród za swój występ w „The Terrorist”, ale jedno jest pewne – mało kto ma taką charyzmę na ekranie. Nie potrzebuje pięknych kobiet u boku, bo jedyna rola żeńska w tym filmie traktuje go jak rodzinę, natomiast Choi Min Soo efektownie cierpi katusze, trzymając emocje na wodzy niczym „prawdziwy mężczyzna” i kroczy ścieżką zemsty…

Wciela się w postać wzorowego policjanta Oh Soo Hyuna. Chciałby pójść w ślady swojego starszego brata Sa Hyuna (Lee Kyung Young), choć ten zawsze się śmiał, że bardziej widziałby go w roli gangstera. Jednak po skończeniu treningu Soo Hyun nie może się długo nacieszyć swoją policyjną karierą, gdyż jego nieugięty charakter szybko sprowadza na niego kłopoty. Dostaje wyrok za postrzelenie gangstera bez ostrzeżenia, a po odsiadce odpokutowuje, starając się więcej nie mieszać w życie Sa Hyuna. Mieszka razem z przyjacielem ich obu, Sang Chulem (Heo Joon Ho) i pomaga mu w jego pracy kierowcy. Pomimo najlepszych intencji wkrótce znowu wplątuje się konflikt z gangami, które czynią z niego zbiega poszukiwanego przez samego detektywa Oh Sa Hyuna.

„The Terrorist” przy naprawdę niezłych scenach akcji, w których Choi Min Soo dosłownie lata i wiruje, jest mimo wszystko bardzo analogowym filmem pod tym względem, że prezentuje stary ideał męskości. Oh Soo Hyun jest małomówny, ale niezwykle lojalny i uparty w swojej zemście, chcąc wymierzyć gangsterom i wynajmującemu ich chaebolowi sprawiedliwość z własnej ręki, nawet jeśli skutkuje to nieodwracalnym wstąpieniem na przestępczą ścieżkę. Czuć inspiracje kultowym „A Better Tomorrow”, szczególnie w tym całym melodramatycznym aspekcie kochających się braci po dwóch stronach prawa, jednakże „The Terrorist” nie wznosi się ponad poziom ówczesnego „blockbustera”. Trudno doceniać uproszczoną stronę emocjonalną, lepiej skupić się na choreografii walk Jung Doo Honga w jednym ze swoich pierwszych projektów oraz cieszyć się kiczem.

Zdobyte nagrody

1995 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy aktor – Choi Min Soo
  • najlepszy aktor drugoplanowy – Heo Joon Ho
  • nagroda popularności dla Choi Min Soo

1996 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Silver Award
  • najlepsze oświetlenie
  • Lifetime Achievement Award

1996 Grand Bell Awards:

  • najlepszy aktor – Choi Min Soo
  • najlepsze zdjęcia
  • najlepsze oświetlenie
  • najlepszy montaż

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.