artykuły o dramach

O powstaniu studio filmowego SBSu i co to może zmienić

Wspominałam już o tym rok temu, dokładnie w tym tekście – na przykładzie Studia Dragon należącego do konglomeratu CJ E&M, posiadającego takie kanały telewizyjne jak tvN lub OCN, również inne stacje zaczęły rozważać nad założeniem, bądź też odłączeniem od siebie swoich studiów produkujących dramy. Od pierwszego kwietnia związane z SBSem The Story Works przeistacza się w Studio S, mimo że wciąż będzie utrzymywało ścisłą współpracę z władzami tej stacji telewizyjnej. Zatem co to w ogóle zmienia w szerszym kontekście?

Po pierwsze, Studio S pozyskało kontrakty na wyłączność z określonymi twórcami – około czterdzieściorgiem scenarzystów, w tym m.in. Kang Eun Kyung („Romantic Doctor, Teacher Kim”), Park Jae Bumem („The Fiery Priest”), Jung Sung Joo („Heard It Through The Grapevine”), Park Kyung Soo („Whisper”), Lee Hee Myungiem („Reunited Worlds”), Choi Soo Jin („Defendant”), Choi Chang Hwanem („Defendant”) i Cha Hae Won („VIP”), a także reżyserami – Yoo In Shikiem („Vagabond”), Jang Tae Yoo („Hyena”), Shin Kyung Soo („The Nokdu Flower”), Jo Young Kwangiem („Defendant”) i Jo Soo Wonem („Doctor John”). Oznacza to, że raczej nie przejdą do konkurencyjnego CJ E&M, a w ten właśnie sposób SBS straciło na przykład Kim Eun Sook.

Po drugie, utrzyma to Studio S we względnej niezależności od SBSu, co oznacza, że jakiekolwiek ogólne problemy wewnątrz stacji lub decyzje polityczne nie powinny mieć wpływu na samą produkcję dram. Wszyscy liczą, że będzie to sytuacja win-win – studio będzie zbierało budżet bardziej zewnętrznie, a SBS hipotetycznie dostanie więcej blockbusterów do emisji…

To wszystko tak naprawdę wymyślone jest pod „styl platformowy”, jak to ujęto w oryginalnym artykule, więc pewnie liczy się na ścisłą współpracę z Netfliksem, co uzupełni nieco budżet… i wiecie co? Na razie jestem raczej optymistycznie nastawiona wobec tego wszystkiego! Studio Dragon dosłownie w dwa lata kompletnie zdominowało koreański rynek telewizyjny i urosło do rangi największego producenta w kraju, więc może odrobina poważniejszej konkurencji będzie stymulowała obie strony do produkcji coraz lepszych dram?

Pozostaje tylko pytanie, co w takim razie z MBC i KBSem? Obie stacje produkują dramy wewnętrznie lub skupują je zewnętrznie, ale często trudno osiągnąć kompromis, kiedy obce studia stawiają warunki, na jakie nie chcą lub nie są w stanie się zgodzić. Nie sądzę jednak, aby to się w przyszłości zmieniło w przypadku KBSu. W końcu od lat jego przedstawiciele zakładają firmy-wydmuszki, które często upadają po produkcji jednej nieudanej dramy i zalegają z płatnościami do granic przyzwoitości… Potrzeba więcej wiary, a także środków pieniężnych, aby pójść w ślady CJ E&M.

Źródło:
SBS, 드라마 스튜디오 출범…”블록버스터 제작 총력” (@YonhapNews)

0 komentarzy dotyczących “O powstaniu studio filmowego SBSu i co to może zmienić

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: