Juror 8

Znane też jako: The Jurors, Baesimwondeul, 배심원들

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: sądowy

Reżyseria: Hong Seung Wan

Premiera: 2019

Obsada: Moon Sori, Park Hyung Shik, Jo Soo Hyang, Baek Soo Jang, Jo Han Chul, Seo Jung Yeon, Kim Mi Kyung, Yoon Kyung Ho, Kim Hong Pa, Seo Hyun Woo, Kwon Hae Hyo, Tae In Ho, Lee Young Jin

 

Ośmioro całkowicie różnych przysięgłych i początkowo oczywista sprawa sądowa, która pod wpływem wątpliwości jednego z bohaterów okazuje się mieć zupełnie inny rezultat niż by oczekiwano… Skojarzenia z „Dwunastoma gniewnymi ludźmi” będą oczywiste, skoro Park Hyung Shik w swoim filmowym debiucie odgrywa postać Przysięgłego Numer 8, zupełnie jak Henry Ford, lecz poza tym ukłonem film powstał na podstawie prawdziwej rozprawy z 2008 roku, podczas której po raz pierwszy w historii koreańskiego sądownictwa zorganizowano ławę przysięgłych.

Jako uznana weteranka Moon Sori dowodzi szeroką obsadą tego ensemble movie jako sędzina Kim Jun Gyeom. Co ciekawe, jest to rola, która była pierwotnie przewidziana dla mężczyzny, ale jej aseksualność może nawet posłużyć jako feministyczny argument wobec koreańskiego kina, które raczej nie oferuje ciekawych ról kobietom, przynajmniej jeśli chodzi o sferę blockbusterów. „Juror 8” jest właśnie niezależną produkcją i debiutem reżysersko-scenopisarskim Hong Seung Wana, więc może dlatego zdecydowano się na ten ruch, aby podbić ją marketingowo nazwiskiem Moon Sori?

„Juror 8” zaskakująco jak dla mnie utrzymuje względną lekkość oraz przyjemność z dostarczanej rozrywki nawet lepiej niż niejeden mainstreamowy film, który ma za zadanie wywoływać wielkie emocje, czy to spektaklem efektów specjalnych, czy to dramatem. Ten można nazwać nawet komedią… I to w najlepszym wydaniu, gdyż poczucia takiego dostarcza odpowiednia ścieżka dźwiękowa, która nadaje scenom ironicznego wydźwięku. Jakby nie patrzeć, jest to w sumie farsa – ośmiorgu ludziom z różnych warstw społecznym zostają narzucone role przysięgłych bez jakiegokolwiek przygotowania ich do tego. Niektórzy chcą łatwo zarobić, siedząc w ławie, niektórzy po prostu zabić czas, ale jeszcze inni, w tym główny bohater grany przez Park Hyung Shika, zostają zmuszeni do tego urzędowym wezwaniem i komiczne próbują uciec z sądu podczas przerw.

Sprawa, którą mają rozpatrywać, wydaje się być banalnie prosta – inwalida Kwon Nam Woo (Yoon Kyung Ho) zabija swoją matkę, aby zebrać po niej spore odszkodowanie, mogące pokryć długi, gdyż nie przyznano im wcześniej zasiłku z powodu tego, że starsza kobieta miała zatrudnienie. Podejrzany przyznaje się do winy, więc wszystko zdaje się być tylko formalnością, gdyby nie ziarnko niepewności, które zostaje zasiane w Przysięgłym Numer 8, który spotyka zamkniętego podejrzanego podczas swojej próby ucieczki i nie jest przekonany czy fizycznie byłby w stanie kogoś zabić, nie mając palców… Dalej sprawia toczy się przewidywalnie – jedna niepewność rodzi następną, a kiedy przysięgli mają ogłosić sędzinie swoją decyzję, sprzeciw głównego bohatera wydłuża ten proces, aż w końcu wszyscy bohaterowie zaczynają swoje własne, amatorskie śledztwo.

„Juror 8” nie jest absolutnie niczym nowym, jednakże obejrzałam ten film z dużą przyjemnością. Posiada humor, nieco ckliwe zakończenie dla wrażliwszych, kolorowy zbiór archetypicznych bohaterów oraz nieodzowną w ostatnich latach krytykę koreańskich instytucji rządowych. W tym przypadku akurat zabrakło obrazu korupcji per se, lecz można traktować działania ośmiorga przysięgłych jako walkę Dawida z Goliatem – sprawa wydała się być z góry przesądzona, również ze strony adwokata z urzędu broniącego Kwon Nam Woo, a bohaterowie mieli tylko zapozować do ładnego zdjęcia dla mediów, jako pierwsza w historii koreańska ława przysięgłych. Nie zabrakło więc pompatycznych kwestii o tym, czym jest prawo, ale czarująca obsada aktorów naprawdę potrafi zdobyć serce widza…

Zdobyte nagrody

2019 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Park Hyung Shik

2019 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Park Hyung Shika

2019 Istanbul International Crime And Punishment Film Festival:

  • Habertürk Audience Award

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.