recenzje filmów

The Power of Kangwon Province

Znane też jako: Gangwondoui Him, 강원도의 힘

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat obyczajowy

Reżyseria: Hong Sang Soo

Premiera: 1998

Obsada: Oh Yoon Hong, Baek Jong Hak, Kim Yoo Seok, Park Hyun Young, Lim Sun Young, Jeon Jae Hyun

 

Drugi film w karierze Hong Sang Soo po świetnie przyjętym debiucie „The Day a Pig Fell Into the Dwell” (1996) potwierdził w latach 90. jego pozycję jako nowego ulubieńca w kręgu kina niezależnego. „The Power of Kangwon Province” biorące udział w konkursie Un Certain Regard w Cannes powędrowało dzięki temu na wiele innych międzynarodowych festiwali filmowych, stając przy tym niemniej ważną częścią historii koreańskiego kina niż debiut Hong Sang Soo. Dla mnie jest to przede wszystkim film, który definiuje konsekwentnie realizowany przez następne dwie dekady styl reżysera…

Kiedy „The Day a Pig Fell Into the Dwell” powstało ze sklejenia czterech scenariuszy w jedno, „The Power of Kangwon Province” jest już pierwszym całkowicie samodzielnym dziełem reżysersko-scenopisarskim Hong Sang Soo. Wykorzystuje w nim eliptyczną strukturę, z której ostatnio ponownie skorzystał chociażby w „Right Now, Wrong Then” (2015). Samo to w sobie jest dość interesującym zabiegiem technicznym, który urozmaica „standardową” dla twórcy fabułę o przelotnych związkach i może pogłębić rozważania nad rolami przypadku oraz przeznaczenia w życiu.

Film dzieli się na dwie połowy. W pierwszej Ji Sook (Oh Yoon Hong) wraz z dwiema przyjaciółkami wybierają się na wycieczkę. Zerwała właśnie ze swoim kochankiem, tak więc pod wpływem chwili (i nieodłącznego w filmach Hong Sang Soo alkoholu!) spędza noc razem z przypadkowo poznanym policjantem (Kim Yoo Seok). Następnego dnia wraca tam już sama, chcąc go odszukać, ale ich spotkanie jakoś nie idzie po jej myśli… Czego w ogóle oczekiwała? Natomiast w drugiej połowie filmu zamężny Sang Kwon (Bae Jong Hak) wybiera się na podobną wycieczkę ze swoim przyjacielem, również będąc po rozstaniu ze swoją kochanką. Znajdując się w tym samym miejscu i czasie, co Ji Sook, ich drogi nigdy się dosłownie nie przecinają, chociaż ona jest obecna w tle niczym duch. On chce zapomnieć o swoim poprzednim związku i w końcu wynajmuje prostytutkę.

Odebrałam wrażenie, jakby Hong Sang Soo jako „młodemu” twórcy na początku swojej kariery wciąż jeszcze brakowało tego mimowolnego humoru wynikającego z ironii życia… Można znaleźć w „The Power of Kangwon Province” ponowny cień zbrodni gdzieś w tle, a ostatecznie poważny ton tego filmu kontrastuje z miejscem akcji, jaką jest popularna wśród turystów prowincja Kangwon. Bohaterowie nie zdają sobie sprawy ze znajdowania się w tym samym miejscu i czasie, mimo że często widać ich razem na tych samych przestrzeniach, co można różnie interpretować, szczególnie w kontekście tego, że to właśnie Ji Sook i Sang Kwona łączył kiedyś pozamałżeński związek…

Może brakuje w tym filmie typowej dla Hong Sang Soo persony artysty, ale jak najbardziej uwypuklone są popularne w jego twórczości różnice między kobietami i mężczyznami oraz ich pragnienia, co może zabrzmieć banalnie, niemniej wciąż pozostają fascynującą zagadką. Bohaterki wydają się smutne, bohaterowie wręcz żałośni, a wszyscy są zdesperowani. „The Power of Kangwon Province” zyskało w swoim czasie wiele porównań do twórczości Claude’a Leloucha ze względu na ujęcie trywialnej codzienności, chociaż film ten w typowo koreański sposób pozostawia gorzki posmak zamiast happy endu.

Zdobyte nagrody

1998 Busan International Film Festival:

  • NETPAC Award

1998 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepsza reżyseria
  • najlepszy scenariusz

1999 Singapore International Film Festival:

  • NETPAC-FIPRESCI Special Mention

1999 Santa Barbara International Film Festival:

  • Burning Vision Award dla Hong Sang Soo

1999 Grand Bell Awards:

  • Rookie Cinematographer Award

0 komentarzy dotyczących “The Power of Kangwon Province

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: