The Road to the Racetrack

Znane też jako: The Road to Race Track, Gyeongmajang Ganeun Gil, 경마장 가는 길

Na podstawie: koreańskiej powieści „The Road to the Racetrack” autorstwa Ha Il Ji

Gatunek: melodramat

Reżyseria: Jang Sun Woo

Premiera: 1991

Obsada: Moon Sung Geun, Kang Soo Yeon, Kim Bo Yeon

 

Odebrałam wrażenie, jakby „A Short Love Affair”, a „The Road to the Racetrack” dzieliła przepaść, mimo że Jang Sun Woo nakręcił te filmy w odstępie roku… Oba znalazły się na liście stu filmów wszech czasów według Korean Film Archive, co tylko dowodzi niezwykle ważnej roli Jang Sun Woo w historii koreańskiego kina. Stał się w latach 90. czołowym reżyserem w nurcie koreańskiego realizmu, a przy tym dość prowokacyjnym, często przedstawiając seks na ekranie. Tak więc kiedy „A Short Love Affair” jest melodramatem zawieszonym gdzieś w transformatywnym okresie dla państwa, „The Road to the Racetrack” jest bardziej kontrowersyjnym filmem, również bardziej „współczesnym” w odczuciu, w którym reżyser przenosi się do wielkiego miasta.

Można powiedzieć, że nakręcił film „w stylu” Hong Sang Soo, zanim ten w ogóle zadebiutował… Ciekawe, co by teraz robił, gdyby jego kariera nie skończyła się na klapie finansowej „Resurrection of the Little Match Girl” (2002)? W każdym razie czołowi aktorzy tamtych lat, Moon Sung Geun i Kang Soo Yeon, znakomicie wcielają się w postacie o pseudonimach R i J, którzy ponownie spotykają się w Seulu po tym, jak przez jakiś czas mieszkali razem w Paryżu. Oboje są pisarzami, a J stara się nawet o profesurę na wydziale literatury, tak więc można stwierdzić, że mamy obecne wszystkie elementy „typowego filmu Hong Sang Soo” – postacie artystów, związki międzyludzkie, przelotne uczucia, alkohol, jedzenie i seks…

R czuje się zduszony i ograniczony życiem w Korei, tęskniąc za wolnością, jakiej zaznał we Francji. Mieszka w ciasnym domu z rodzicami, hałaśliwymi dziećmi i żoną (Kim Bo Yeon), która nie chce się z nim rozwieść, dlatego całe dnie spędza poza czterema ścianami w towarzystwie J, którą uznaje za swoją idealną kochankę i nie potrafi zrozumieć ochłodzenia jej uczuć wobec niego. Bohaterowie głównie uprawiają ze sobą długie dyskusje, w których R próbuje przekonać J do swojej wizji życia lub po prostu chce się z nią po raz kolejny przespać.

Trudno poczuć sympatię do głównego bohatera. „The Road to the Racetrack” przedstawia nieudany związek, którego on uparcie nie chce jeszcze przekreślać, ale przede wszystkim ludzką hipokryzję… R proklamuje się nowoczesnym mężczyzną, który gardzi patriarchalnymi tradycjami oraz braniem odpowiedzialności za swoją rodzinę, natomiast w którymś momencie po prostu brutalnie narzuca się J, zmuszając ją do seksu. Ona sama dobrze gra w pozory, sprawiając wrażenie niezwykle atrakcyjnej, silnej kobiety, ale nie potrafi gwałtownie zakończyć tej przedłużającej się toksycznej relacji, gdyż wykorzystuje teksty R do swojej tezy.

Ta ambiwalentność ich związku oraz pytania czy prześpią się, czy nie, podczas częstych wizyt w motelu przekładają się na sporo tego ponad dwugodzinnego filmu, w trakcie którego Moon Sung Geun i Kang Soo Yeon prowadzą ze sobą fascynującą grę. Wątpliwa moralność obojga ich bohaterów zostaje obnażona i choć „The Road to the Racetrack” nie wychodzi w gruncie rzeczy poza ramy melodramatu, bazując na powieści, mogłabym sobie wyobrazić ten film jako thriller erotyczny, gdyby tylko sprawy nabrały brutalniejszego obrotu… Mimo wszystko jest tu obecna przemoc domowa.

Zdobyte nagrody

28th Baeksang Arts Awards:

  • Top Excellence dla Kang Soo Yeon

1992 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy aktor – Moon Sung Geun
  • najlepsza aktorka – Kang Soo Yeon

1992 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy film
  • najlepsza reżyseria
  • najlepszy aktor – Moon Sung Geun
  • najlepsze zdjęcia

1992 Chunsa Film Arts Awards:

  • najlepszy aktor – Moon Sung Geun
  • najlepsza aktorka – Kang Soo Yeon
  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Kim Bo Yeon

Zwiastun: [Daum]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.