recenzje filmów

Jesters: The Game Changers

Znane też jako: The Clowns, Joseon Scammers, Gwangdaedeul: Pungmunjojakdan, 광대들: 풍문조작단

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia, historyczny

Reżyseria: Kim Joo Ho

Premiera: 2019

Obsada: Jo Jin Woong, Son Hyun Joo, Park Hee Sun, Go Chang Seok, Kim Seul Ki, Yoon Park, Kim Min Seok, Choi Won Young, Choi Gwi Hwa, Jang Nam Yul, Kim Hee Chan

 

Oto film, który dosłownie pojawił się przede mną na chwilę w zapowiedziach, kiedy badałam szeroką filmografię Jo Jin Woonga, a potem straciłam go z oczu do czasu, kiedy nie wyskoczył w jakiś wynikach box office jako jedna z wielu klap finansowych w 2019 roku. Tej akurat wcale się nie dziwię – minęło już sporo czasu, odkąd były popularne komedie kryminalne i kostiumowe heist movies…

Jedyna oryginalność „Jesters” jest taka, że film ten nie ma do czynienia ze zbrodnią, lecz z kreatywnymi przekrętami. Grupa błaznów pod dowództwem Deok Ho (Jo Jin Woong) wyspecjalizowała się w czymś wyjątkowym – już dawno porzucili popularne w ich zawodzie parodie i rozsiewanie plotek wśród ludu, ale łączą wszystkie swoje talenty do tworzenia mistyfikacji na epickim poziomie… Talent ten dostrzega Han Myung Hoe (Son Hyun Joo), który wynajmuje ich do poprawy wizerunku króla Sejo (Park Hee Sun), który już chyba długo nie porządzi, a nie chce odejść w złej sławie tyrana, który zabił swojego siostrzeńca, aby zdobyć tron… Błazny wcielają w życie boskie objawienia Buddy i cudy natury, aby stworzyć wizerunek króla, jako „tego wybranego”, ale przewidywalnie stają się tylko pionkami w politycznej grze.

Może nie miałam tego „odpowiedniego” dnia na obejrzenie „Jesters”, a może już wystarczająco w życiu widziałam, aby nie być porwaną przez kolejny, „lekki” film historyczny, który oczywiście kończy się adekwatnie ciężej, żeby pasowało do ram sageuków. Jest to zresztą powtórka z rozrywki dla samego reżysera Kim Joo Ho, który powraca po siedmiu latach od dość hitowego „The Grand Heist” (2012). Można zatem powiedzieć, że zamknął w dość wąskiej niszy, ale tak de facto „Jesters” stara się w kreatywny sposób wypełnić luki w annałach królestwa Joseon, a także wytłumaczyć rzeczywiście tam istniejące, bardzo dziwne wzmianki o cudach towarzyszących Sejo. Czy zatem w filmie popuszczono wodze fantazji, czy może rzeczywiście istniała taka grupa klaunów do zadań specjalnych? Jest to jedyna ciekawa myśl, jaką wzbudziło we mnie „Jesters”, natomiast reszta jest do zapomnienia. Film co prawda nie jest tak tragiczny, jak „The Huntresses” (2014), ale bliżej mu do nieszkodliwości „Seondal: Tha Man Who Sells The River” (2016).

Wiecie, co łączy jeszcze wszystkie wymienione powyżej filmy? Go Chang Seok w obsadzie! W sumie to trochę smutne, że wrzucono go w stereotyp misiowatego faceta ze śmieszną fryzurą w filmie historycznym, ale tak po prawdzie praktycznie każdy z fantastycznej obsady został tu zmarnowany z powodu kiepskich żartów, które wcale nie były zabawne. Jego trzymał się humor toaletowy, Kim Seul Ki klęła jak szewc i przebierała się najdziwniejsze kostiumy, odgrywając boginie i inne wróżki, na czym przecież wybiła się lata temu w skeczach koreańskiego „SNL”, a reszta obsady po prostu ginie w pamięci poza Son Hyun Joo w roli Han Myung Hoe. Może jest to proporcjonalne do jego brody, najdłuższej ze wszystkich?

W każdym razie „Jesters” wydało mi się mało zabawne jak na komedię i oczywiście mało poważne, jak na film historyczny. Najbardziej raziły mnie anachroniczne rekwizyty… Gdzie w XV wieku reflektory?! Oglądałam „Flinstonów”?

0 komentarzy dotyczących “Jesters: The Game Changers

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: