Propozycje dram szybkich i łatwych do połknięcia

Binge-watchingu temat ciąg dalszy. Ostatnim razem starałam się podejść do niego w bardziej neutralny, teoretyczny sposób w formie wskazówek, co można zrobić z nadmiarem czasu wolnego, ale jak bardzo obszerne nie byłyby moje plany nadrobienia na przykład zalegających mi od kilku lat sageuków, nie oszukujmy się – najlepsza rozrywka to często ta najłatwiejsza! Dlatego właśnie powracam do tematu z klasycznym postem-polecajką pełnym konkretnych tytułów.

W ostatnich latach binge-watching stał się moim głównym sposobem oglądania dram, gdyż posiadam zbyt nieregularny tryb pracy, aby być na bieżąco z kilkoma serialami na raz. Gdzie się podziały te studenckie czasy, kiedy byłam w stanie oglądać wszystko…?

W każdym razie, z mojej perspektywy istnieje pewien ciekawy paradoks, który wpływa na to, co uznaję za „dobrą rozrywkę”… Uważam, że najbardziej lubię kino sensacyjne i thrillery, ale prawda jest taka, że nie mogę wyprzeć się słabości do komedii, a szczególnie romansów, im bardziej infantylnych, gdzie stawką jest pójście z kimś na bal maturalny, tym lepiej. Tak więc jeśli przełożyć to na kontekst koreańskich dram, mam foldery pełne zaległych, rzekomo dobrych tytułów z ostatnich lat, a jednak prędzej jestem w stanie obejrzeć na szybko jakąś komedię romantyczną niż zmusić się do bardziej intelektualnego wysiłku… Dzisiaj będzie właśnie o takich dramach. Nie, żeby im umniejszać, wręcz przeciwnie!

Przejrzałam swoje listy i starałam się wybrać tę garść tytułów, które jak sięgam pamięcią, wchodzą gładko jak nóż w masło, a przy tym są relatywnie dobre:

I. Krótkie dramy

W pierwszej grupie mamy dramy krótkiego metrażu i mini-dramy, w sam raz do obejrzenia w jeden dzień. Przyznaję, że często dla mnie samej są one okazją do po prostu „zaliczenia” kolejnego tytułu na swoim koncie, ale te kilka perełek jak zawsze wzbudzają żal, dlaczego drama nie była dłuższa… Postanowiłam zatem rzucić dzisiaj na nie nieco więcej światła:

1. „Taerung National Village” (MBC 2005, 8 odc.)

Obsada: Lee Min Ki, Choi Jung Yoon, Lee Sun Gyun, Song Ha Yoon

Krótki romans/drama obyczajowa na sportowym tle z nieistniejącej już antologii MBC Best Theatre, która jest początkiem wielu znanych obecnie talentów – Lee Min Ki, Lee Sun Gyuna, PD Lee Yoon Jung („Coffee Prince”, „Cheese in the Trap”) i jej smykałki do wynajdywania dobrych soundtracków oraz „tych drugich” sióstr Hong („Beethoven Virus”).

 

2. „White Christmas” (KBS 2011, 8 odc.)

Obsada: Kim Sang Kyung, Baek Sung Hyun

Niesamowicie zrealizowany thriller z antologii KBS Drama Special przez mojego niegdyś ulubionego PD Kim Yong Soo („The Equator Man”, „The Blade and Petal”) i napisany przez „ekscentryczną” Park Yeon Sun („Alone in Love”, „Age of Youth”), który zebrał w obsadzie nieznanych wówczas modeli, którzy obecnie są gwiazdami – Kim Young Kwanga, Hong Jong Hyuna, Lee Soo Hyuka, Kim Woo Bina, Sung Joona, Esom itd…

 

3. „Adolescence Medley” (KBS 2013, 4 odc.)

Obsada: Kwak Dong Yeon, Lee Se Young

Youth drama w najlepszym wydaniu – krótka seria z antologii KBS Drama Special na podstawie webtoon, która jest dla mnie jedną z najlepszych dram szkolnych w tym niewinnym wydaniu. Poza tym już tak wcześnie prezentuje ogromny talent Kwak Dong Yeona (również muzyczny!).

 

4. „Sirius” (KBS 2013, 4 odc.)

Obsada: Seo Jun Young, Ryu Seung Soo

Thriller będący ukrytą perełką KBS Drama Special, w którym Seo Jun Young wciela się w braci-bliźniaków, z których jeden musi zająć miejsce drugiego i dokończyć kryminalne śledztwo. Nastoletniego bohatera gra Park Hyung Shik!

 

5. „Splash Splash Love” (MBC 2015, 2 odc.)

Obsada: Yoon Doo Joon, Kim Seul Ki

Krótka komedia romantyczna i fusion sageuk fantasy o cofaniu się w przeszłość, który jest znakomitym wykonaniem wiele razy odklepanego już motywu. Pamiętam, że drama ta nieoczekiwanie stała się popkulturową sensacją w swoim czasie…

 

6. „Babysitter” (KBS 2016, 4 odc.)

Obsada: Jo Yeo Jung, Kim Min Joon, Shin Yoon Joo

Thriller, który jest tak niedoceniany, a przynajmniej mało znany, że aż mnie to boli… Jest wciąż popularny temat zdrady małżeńskiej z dużo młodszą dziewczyną, zemsta żony, artystyczny szczyt PD Kim Yong Soo (o którym wspominałam przy „White Christmas”), ale przede wszystkim Jo Yeo Jung w punkcie zwrotnym swojej kariery.

 

7. „Girls’ Generation 1979” (KBS 2017, 8 odc.)

Obsada: Bona z WJSN, Chae Seo Jin

Formuła przypominająca serię „Answer…” przełożona na typową, wciąż urzekającą mnie stylistykę skromnej youth dramy KBSu. Kolejny bardzo niedoceniany/mało znany tytuł, który przenosi widza w lata 70., wzbudza nostalgię, prezentuje regionalizmy, ale przede wszystkim wspaniałą, rzadką na ekranach żeńską przyjaźń.

 

8. „Ping Pong Ball” (jTBC 2018, 2 odc.)

Obsada: Ji Soo, Yoo Jae Myung

Intrygująca, znakomicie zagrana adaptacja webtoon wychodząca poza dramowe stereotypy. Historia osobliwej relacji studenta z bezdomnym o głębokim wymiarze emocjonalnym, kryminalnym posmaku i będąca sporym materiałem do przemyśleń.

 

9. „You Drive Me Crazy” (MBC 2018, 4 odc.)

Obsada: Lee Yoo Young, Kim Sun Ho

Z jednej strony zapychacz ramówki, z drugiej bardzo przyjemna drama ze znakomitą parą aktorów, która podchodzi do odwiecznego tematu granicy między miłością a przyjaźnią.

 

10. „How to Buy a Friend” (KBS 2020, 8 odc.)

Obsada: Lee Shin Young, Shin Seung Ho, Kim So Hye

Stylowa adaptacja webtoon będąca w połowie drama szkolną o niespodziewanych przyjaźniach i amatorskim śledztwem dotyczącym samobójstwa. PD Yoo Young Eun skradła moją uwagę charakterystycznym stylem jej dram niczym kiedyś PD Kim Yong Soo.

II. KBS Drama Special

Wciąż będąc w kategorii dram krótkich, chciałam zwrócić waszą uwagę na katalog KBS Drama Special czyli corocznych antologii jednoodcinkowym dram czy też filmów telewizyjnych. Jest to najmniej popularny segment recenzji na moim blogu, bo wymaga nieco wdrożenia się w temat, ale kierując się chociażby opisami fabuły, gatunkami czy pojedynczymi nazwiskami aktorów, można trafić co roku na prawdziwe perełki, które w dodatku są udostępnione przez stację na ich kanale KBS World na YouTube! Oto bardzo subiektywny przegląd moich ulubionych tytułów i innych, które uznaję za interesujące na tle reszty:

1. „Yeon Woo’s Summer” (2013)

Obsada: Han Yeri, Lim Se Mi, Han Joo Wan

Wciągająca drama obyczajowa z tendencjami kina niezależnego o bohaterce, która w ciągu jednego lata przeżywa kilka znaczących zmian w życiu. Znakomita rola Han Yeri.

 

2. „I’m Dying Soon” (2014)

Obsada: Oh Jung Se, Kim Seul Ki

Komedia romantyczna i ironiczny komediodramat w jednym o bohaterze, który odnajduje nieoczekiwaną miłość w obliczu zbliżającej się śmierci.

 

3. „Monster” (2014)

Obsada: Yeon Jun Seok, Kang Sung Min, Park Byung Eun

Kolejny thriller z antologii, który przykuł moja uwagę. Syn wpływowego mężczyzny próbuje wybrnąć z oskarżenia o morderstwo z pomocą tajemniczego prawnika. Jedna z nielicznych jak dotąd dorosłych ról byłego aktora dziecięcego, Yeon Jun Seoka.

 

4. „Red Moon” (2015)

Obsada: Kim Dae Myung, Park So Dam

Dramat historyczny o księciu Sado, który został skazany na okrutną śmierć przez własnego ojca w konwencji horroru, a więc bez sympatycznego spojrzenia na tę postać.

 

5. „Legendary Shuttle” (2016)

Obsada: Lee Ji Hun, Seo Ji Hun

Przekomiczna drama szkolna o niedojrzałej brawurze, bullyingu i tworzeniu się legend miejskich, przy której jak nigdy rechotałam ze śmiechu na widok popkulturowych odniesień.

 

6. „The Red Teacher” (2016)

Obsada: Lee Dong Hwi, Jung So Min

Ironiczny komediodramat ze znakomitą parą głównych aktorów o cenzurze w latach 80. i obłudzie.

 

7. „Buzzcut Love” (2017)

Obsada: Kang Yeon Jung, Kim Jung Hyun

Skromna komedia romantyczna z ekscentryczną bohaterką, w którą brawurowo wciela się aktorka teatralna Kang Yeon Jung, a Kim Jung Hyun wyprzedza swoją rolę playboya z „Crash Landing on You”.

 

8. „Kang Deok Soon’s Love Story” (2017)

Obsada: Kim So Hye, Kim Yeo Jin

Fałszywa komedia romantyczna, bo bardziej słodko-gorzkie coming-of-age osadzone w okresie okupacji japońskiej o naiwnej bohaterce, która nie widzi świata poza swoim narzeczonym.

 

9. „Dreamers” (2018)

Obsada: Lee Hak Joo, Kim Sae Byuk, Choi Yoo Hwa

Surrealistyczny thriller o szukaniu ukojenia w snach po stracie ukochanej osoby, który rozwija się nieprzewidywalnie, niczym sen właśnie.

 

10. „Understanding of Social Dance” (2019)

Obsada: Shin Do Hyun, Ahn Seung Kyun

Drama campusowa o dwóch wyrzutkach, którzy pokonują własne kompleksy i wykonują świetny układ taneczny w kulminacyjnym momencie.

III. Polecane mini-serie

Po tym bardzo długim wstępie, zmierzam do sedna, a więc polecajek dram do binge-watchingu a’la te wszystkie strony i inne blogi z popularnymi rankingami. Są to tytuły, o których wspominałam wielokrotnie, aż do znudzenia, ale co mogę poradzić, kiedy to właśnie te, a nie inne, tak zapadły mi w pamięć, sprawiając, że przypadkowy filmik na YouTubie prowadzi do zmarnowania sporej ilości czasu na włączaniu kolejnych scen…?

Nie powiem, żeby wszystkie poniższe tytuły należały do czołówki moich ulubionych dram, jednak starałam się zachować jakiś balans między uzależniającą mocą, dostarczaną rozrywką i romantyzmem. Tak, w tym przypadku wszystkie są polecanymi przeze mnie komediami romantycznymi, które błyskawicznie połknęłam:

1. „My Name is Kim Sam Soon” (MBC 2005, 16 odc.)

Obsada: Kim Sun Ah, Hyun Bin

2. „Coffee Prince” (MBC 2007, 16 odc.)

Obsada: Yoon Eun Hye, Gong Yoo

3. „Secret Garden” (SBS 2010-2011, 20 odc.)

Obsada: Hyun Bin, Ha Ji Won

4. „You Who Came From The Stars” (SBS 2013-2014, 21 odc.)

Obsada: Jeon Ji Hyun, Kim Soo Hyun

5. „It’s Okay, That’s Love” (SBS 2014, 16 odc.)

Obsada: Jo In Sung, Gong Hyo Jin

6. „Oh My Ghostess” (tvN 2015, 16 odc.)

Obsada: Park Bo Young, Jo Jung Seok

7. „Age of Youth” (jTBC 2016, 12 odc.)

Obsada: Han Yeri, Han Seung Yeon, Park Eun Bin, Ryu Hwa Young, Park Hye Soo

8. „Goblin” (tvN 2016-2017, 16 odc.)

Obsada: Gong Yoo, Kim Go Eun

9. „Strong Woman Do Bong Soon” (jTBC 2017, 16 odc.)

Obsada: Park Bo Young, Park Hyung Shik

10. „Third-Rate My Way” (KBS 2017, 16 odc.)

Obsada: Park Seo Joon, Kim Ji Won

Honorowe wyróżnienia:
  1. „Protect the Boss” (SBS 2011, 16 odc.)
  2. „The Master’s Sun” (SBS 2013, 16 odc.)
  3. „Kill Me, Heal Me” (MBC 2015, 16 odc.)
  4. „Healer” (KBS 2014-2015, 20 odc.)
  5. „W” (MBC 2016, 16 odc.)
  6. „Be Melodramatic” (jTBC 2019, 16 odc.)
  7. „WWW” (tvN 2019, 16 odc.)

*IV. Teen dramas

Na koniec dodatek, powracając zresztą do wątku tego umiłowania serii szkolnych, do którego czasem aż głupio mi się przyznać – koreańskie teen dramas. Może większość z nich nie jest tak ponadczasowych, jak na przykład filmy Johna Hughesa z lat 80., których chyba nikt by nie powstydził, ale przekonałam się na własnej skórze, że nawet takie krytykowane przeze mnie „Boys Over Flowers” jest super-uzależniające pomimo zdawania sobie sprawy z jego głupoty. Pamiętam, jak obejrzałam kiedyś ze znajomymi siedem odcinków pod rząd, próbując tylko znaleźć jedną scenę!

Wydaje mi się, jakbym podawała same oczywiste tytuły, ale ile rzeczywiście z nich macie na swoich kontach?

1. „Goong” (MBC 2006, 24 odc.)

Obsada: Yoon Eun Hye, Joo Ji Hun

2. „Boys Over Flowers” (KBS 2009, 25 odc.)

Obsada: Goo Hye Sun, Lee Min Ho

3. „You’re Beautiful” (SBS 2009, 16 odc.)

Obsada: Park Shin Hye, Jang Geun Seok

4. „Dream High” (KBS 2011, 16 odc.)

Obsada: Suzy (miss A), Kim Soo Hyun, Taecyeon (2PM)

5. „Shut Up Flower Boy Band” (tvN 2012, 16 odc.)

Obsada: Sung Joon, L (Infinite), Jo Bo Ah

6. „Weightlifting Fairy Kim Bok Joo” (MBC 2016-2017, 16 odc.)

Obsada: Lee Sung Kyung, Nam Joo Hyuk

7. „Extraordinary You” (MBC 2019, 32 odc.)

Obsada: Kim Hye Yoon, Rowoon (SF9), Lee Jae Wook

1 Comment

  1. Kilka dni temu skończyłam ,,Weightlifting Fairy Kim Bok Joo”, które pochłonęłam w zatrważającym tempie, a wczoraj zaczęłam oglądać ,,Third-Rate My Way” i wygląda na to, że i ją wkrótce skończę haha Następne w kolejce są KBS Drama Special, bo nieraz natknęłam się na nie na Twoim blogu, ale jakoś nigdy nie było kiedy obejrzeć…Także kilka tytułów z tej listy na pewno odhaczę ^^ Szczególnie, że z jednej strony mam ochotę na coś innego niż lekkie komedie/romanse, ale z drugiej jakoś nie jestem w nastroju na 16 odcinków czegoś ,,poważniejszego”. Taki krótki format będzie zatem idealny do zaspokojenia potrzeby obejrzenia czegoś nie tak lekkiego.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.