recenzje filmów

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Znane też jako: Oh! Soo Jung, O! Sujeong, 오! 수정

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: obyczajowy

Reżyseria: Hong Sang Soo

Premiera: 2000

Obsada: Lee Eun Joo, Jung Bo Seok, Moon Sung Geun

 

Trzeci film w karierze Hong Sang Soo okazał się być jednym z jego najbardziej przystępnych. Powtarza tę samą, eliptyczną strukturę, co wcześniejsze „The Power of Kangwon Province” (1998), ale po raz pierwszy wówczas reżyser podchodzi do tematu związków i seksu z większą lekkością i pewną taką dozą suchego humoru. Wciąż nie jest to tak „komediowe” jak na przykład „Hill of Freedom” ze wszystkich jego filmów, które widziałam, jednakże „Virgin Stripped Bare by Her Bachelors” obnaża męskie pragnienia w sposób, który nie sprawia, że ich obraz jest żałosny.

Angielski tytuł tego filmu nawiązuje do szklanej instalacji Marcela Duchampa „The Bride Stripped Bare by Her Bachelors, Even”, jednak wolę dużo bardziej dosadne „Oh! Soo Jung”, które wyraża obsesję dwóch bohaterów na punkcie tytułowej dziewczyny. Głównym wątkiem jest właśnie trójkąt miłosny między telewizyjnym producentem/reżyserem Young Soo (Moon Sung Geun), jego scenarzystką Soo Jung (Lee Eun Joo) i właścicielem galerii Jae Hunem (Jung Bo Seok), który zostaje jej przedstawiony. Z miejsca zakochuje się w dziewczynie i chce być z nią w poważnym związku, przed czym ona długo mu się opiera… ale czy na pewno? I czy uczucia Jae Huna są tak szczere i romantyczne, jak pozory, które sprawia?

Film został podzielony na dwie części prezentujące wydarzenia z różnych perspektyw, co było już znanym trikiem Hong Sang Soo po „The Power of Kangwon Province”. Jednak tym razem nie tworzy to pola do przecinających się wątków, ale dość dosłownie prezentuje dwie strony tej samej historii, co dodatkowo podzielone jest jeszcze na pomniejsze, ponumerowane scenki rodzajowe. Przy tym nie ma „właściwej odpowiedzi”, jak w „Right Now, Wrong Then”… „Virgin Stripped Bare by Her Bachelors” jest obrazem pożądania i nieporadności, która charakteryzuje pewnie wiele nowych związków.

Dwudziestoletnia wówczas Lee Eun Joo wciela się w interesującą bohaterkę, która przyciąga dwoje mężczyzn pragnących ją rozdziewiczyć. Być może to jej młodość działa na nich jak magnes? Przynajmniej w pierwszej połowie filmu Soo Jung jest bardzo małomówna i na swój sposób niewinna, kiedy zdaje się nie odczytywać wysyłanych jej sygnałów. W końcu zaczyna chodzić z Jae Hunem, ale wciąż opiera się przed uprawianiem z nim seksu.

Druga połowa filmu rzuca na nią trochę więcej światła, kiedy okazuje się, że jej niewinna twarz to tylko fasada i w tym samym czasie jest również obiektem starań Young Soo. W tej grze nie ma zwycięzców i przegranych, gdyż każdy z trojga głównych bohaterów ma swoje inne, przelotne znajomości. Dlatego co paradoksalne, jednocześnie odebrałam wrażenie, jakby „Virgin Stripped Bare by Her Bachelors” było dotąd najbardziej romantycznym filmem, jaki widziałam z filmografii Hong Sang Soo oraz że reżyser jak zawsze obnaża do cna swoich bohaterów w bardzo ironiczny sposób… Przynajmniej wybór czarno-białej palety okazał się być w tym przypadku jednym z głównych czynników decydujących o większej „przystępności” tego filmu – można mieć skojarzenia z francuską Nową Falą, „Manhattanem” Woody’ego Allena lub po prostu stwierdzić, że „Virgin Stripped Bare by Her Bachelors” naprawdę pięknie wygląda, ukazując zimowy krajobraz Seulu.

Zdobyte nagrody

2000 Asia-Pacific Film Festival:

  • najlepszy scenariusz

2000 Busan Film Critics Association:

  • najlepszy film
  • najlepszy scenariusz

2000 Tokyo International Film Festival:

  • Asian Film Award – Special Mention
  • Special Jury Prize

2001 Grand Bell Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Lee Eun Joo

0 komentarzy dotyczących “Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: