The Old Garden

Znane też jak: Oraedoen Jeongwon, 오래된 정원

Na podstawie: koreańskiej powieści „The Old Garden” autorstwa Hwang Seok Younga

Gatunek: melodramat

Reżyseria: Lim Sang Soo

Premiera: 2007

Obsada: Yeom Jung Ah, Ji Jin Hee, Kim Yuri, Yoon Hee Seok, Lee Eun Sung, Yoon Yeo Jung, Ban Hyo Jung, Park Hye Sook

 

Na ten moment „The Old Garden” było ostatnim filmem Lim Sang Soo, jaki został mi do obejrzenia. Mając w głowie obraz całego jego dotychczasowego dorobku, dochodzę do wniosku, że to ten tytuł właśnie można postrzegać jako szczytowy moment jego kariery – zaskakująco wcale nie znany szerzej na całym świecie remake „The Housemaid” (2010)…

Postrzegam „The Old Garden” jako połączenie motywów z wcześniejszych filmów reżysera oraz wywrócenie jego tendencji w drugą stronę, co daje bardzo interesujący rezultat. Po „The President’s Last Bang” (2005) w naturalny sposób przeszedł do dalszych wydarzeń historii najnowszej czyli protestów studenckich w latach 80., ale porzucił satyryczne spojrzenie na rzecz bardziej „tradycyjnego”, melodramatycznego, jak przystało na adaptację powieści. Jednocześnie styl Lim Sang Soo zapobiega temu, żeby „The Old Garden” stało się populistycznym wyciskaczem łez…

Fabuła rozgrywa się na kilku przestrzeniach czasowych. Głównego bohatera Oh Hyun Woo (Ji Jin Hee) poznajemy w momencie, kiedy zostaje zwolniony po siedemnastu latach odsiadki w więzieniu za uczestnictwo w anty-rządowych protestach. Świat już nie jest taki, jaki on go pamięta. Jego współtowarzysze zostali aresztowani lub zmienili przekonania. Odwiedza zatem wioskę, w której spędził kilka miesięcy tuż przed jego pojmaniem, kiedy dowiaduje się, że jego była kochanka Han Yoon Hee (Yeom Jung Ah) zmarła na nowotwór. Okazuje się, że była jedyną osobą, która do końca trzymała jego stronę, mimo że porzuciła życie aktywistki jeszcze zanim się poznali oraz że urodziła ich córkę.

Film łączy w sobie intensywny romans i rewaluację ówczesnych ideałów. Podzielony jest na kilka znaczących rozdziałów, które składają się na fabułę obejmującą prawie dwadzieścia lat. Jego teraźniejszość służy bardziej jako trik, który łączy dwie nieprzecinające się historie – burzliwy, spontaniczny związek tajemniczej kobiety i ukrywającego się socjalisty po wydarzeniach w Gwangju w 1980 roku oraz jej życie po jego skazaniu, które wbrew pozorom wcale nie sprowadza się do typowego obrazku nieszczęśliwej matki tęskniącej za swoim ukochanym… Yoon Hee zostawia dziecko swojej matce, nie będąc wcale dobrym rodzicem i zaprzyjaźnia się z protestującymi studentami, którzy spotykają się w uczelnianej pracowni, w której maluje. Jej doświadczenia życiowe sprawiają, że na pierwszy rzut oka nie podziela tego samego entuzjazmu, co oni, ale jako postać zdaje się chować w głębi te ideały i przejmuje się ich losem. Może stanowić większą alegorię do stłumionego narodu, w którym gdzieś tam jeszcze tli się bunt, ale przede wszystkim kryje w sobie nieukojony żal, ten iście koreański han.

„The Old Garden” nie daje się porwać filmowej nadziei na lepsze jutro. Zamiast pielęgnować optymizm w ponurych realiach, spogląda chłodnym okiem na rozbitą rodzinę, której członkowie pewnie nigdy nie zrozumieją do końca siebie nawzajem… Posągowy Ji Jin Hee jest refleksyjny i melancholijny, mając w sobie wiele maniery takiego klasycznego dżentelmena, ale prawdziwym ogniem na ekranie jest tu Yeom Jung Ah w jednej w swojej najlepszych ról w karierze, która niestety nie odbiła się tak szerokim echem jak te z filmu „A Tale of Two Sisters” (2003) lub dramy „SKY Castle” (jTBC 2018-2019). Jest kusicielką, ale zdaje się też być większa niż życie, choć jej postać niechętnie obnaża najgłębsze emocje. Reżyser całkiem sprytnie przemycił potencjalne nawiązania do swojej pierwszej głośniejszej produkcji, „A Good Lawyer’s Wife” (2003) i stworzył przy tym kompletnie komercyjny film na ciężki temat.

Zdobyte nagrody

47th Baeksang Arts Awards:

  • Top Excellence dla Yeom Jung Ah

2007 Busan Film Critics Awards:

  • najlepsza reżyseria
  • najlepsze zdjęcia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.