recenzje filmów

Man of Men

Znane też jako: Perfect Man, Peopekteumaen, 퍼펙트맨

Na podstawie: francuskiego filmu „Nietykalni” (2011) w reżyserii Oliviera Nakache’a i Érica Toledana

Gatunek: komediodramat

Reżyseria: Yong Soo

Premiera: 2019

Obsada: Jo Jin Woong, Sol Kyung Goo, Heo Joon Ho, Ji Seung Hyun, Jin Sun Kyu, Kim Sa Rang, Kim Min Seok

 

Ostatnia seria koreańskich remake’ów jest niezwykle interesująca, szczególnie jeśli poszukuje się inspiracji w Europie lub Ameryce Południowej i przeszczepia się to na azjatycki grunt, gdzie panuje zgoła inna mentalność… „Man of Men” przybyło na fali sukcesu „Intimate Strangers” (2018), adaptacji włoskiego hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” i dokłada cegiełkę do trendu międzynarodowych serii remake’ów europejskich filmów, biorąc ramy niezwykle uznanych „Nietykalnych”. Przewidywalnie nie jest to w żadnym wypadku równie dobry film, ale jak najbardziej nadaje się do obejrzenia.

W koreańskiej wersji Kang Young Ki (Jo Jin Woong) jest de facto gangsterem, który defrauduje pieniądze ze swojej firmy, która dumnie upiera się, że wcale nie są mafią, aby zainwestować je na giełdzie. Oczywiście wtapia wszystkie środki i tylko może czekać, aż jego boss (Heo Joon Ho) się o tym dowie… W międzyczasie dostaje karę grzywny oraz prac społecznych za pobicie. Zostaje zesłany do luksusowego hospicjum, w którym spotyka bogatego, sparaliżowanego Han Jang Soo (Sol Kyung Goo). Ich uparte charaktery zderzają się ze sobą, niemniej Jang Soo, któremu zostały rzekomo tylko dwa miesiące życia, obiecuje Young Ki pozostawienie mu milionowego spadku, jeśli wypełni jego punkty listy życzeń.

„Man of Men” nie było jakimś oszałamiającym hitem koreańskiego box office, ale na platformach VOD już tak, co właśnie może dowodzić temu, że jest to jak najbardziej przyjemny film na leniwe popołudnia. Strony merytorycznej nie ma nawet co szerzej komentować, gdyż debiutujący reżyser/scenarzysta zapędza się w kiczowatą wręcz ckliwość, która była popularna dekadę temu, niemniej całość ratuje duet głównych bohaterów… Sol Kyung Goo i Jo Jin Woong to aktorzy wielkiego kalibru. Materiały promocyjne wręcz krzyczały o ich chemii oraz bromance i muszę przyznać, że to akurat nie była żadna przesada. „Man of Men” nie jest tak głębokie i poruszające jak „Nietykalni”, lecz wciąż to świetne buddy movie. Szkoda tylko, że reszta bohaterów poszła w odstawkę… Są jednowymiarowi, pełnią zaledwie określone funkcje w scenariuszu, aby popychać fabułę, a jedyna postać żeńska grana przez Kim Sa Rang, asystentka Han Jang Soo, jest wiotką ozdobą ekranu i niczym więcej.

Uważam pomimo tego wszystkiego, że „Man of Men” ma jeszcze jakieś zalety poza głównymi odtwórcami ról… Jest to przede wszystkim bardzo interesujący przypadek, w którym wzięto ramy zagranicznego scenariusza i dopasowano go do lokalnych realiów, a konkretnie Busanu, w którym rozgrywa się akcja filmu. Bawi się on stereotypami dotyczącymi kontrastu między ludźmi ze stolicy, a południowcami z tego portowego miasta, a szczególnie postać Kang Young Ki jest takim ucieleśnieniem archetypu typowego Busańczyka, który może być trochę twardy i nieokrzesany, ale z pewnością chowa złote serce. Przesuwają się zatem główne idee „Man of Men” – to nie jest już film o miłości i samo-akceptacji, jak oryginał, ale o wartościach rodzinnych i męskim honorze, również w kontekście braterstwa w gangu… Tak więc jeśli robić już remake międzynarodowego, hitowego filmu, którego z pewnością się nie przeskoczy, to czy najlepszym rozwiązaniem nie jest właśnie adaptacja scenariusza do lokalności?

0 komentarzy dotyczących “Man of Men

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: