artykuły o filmach

#SaveOurCinema

Na początku akcja przewijała mi się w postach koreańskich aktorów, których śledzę na Instagramie, ale kiedy wychodzi to już do mediów, które raportują, co napisały Gong Hyo Jin lub Suzy, to myślę, że warto przybliżyć sprawę, która wcale nie jest tylko kolejnym, głupim challengem

Poczynając od 6 maja, przez sto dni planowane jest zbieranie darowizn na utrzymanie koreańskiego kina niezależnego i artystycznego, które w trakcie epidemii tym bardziej cierpi, mimo że w Korei na przykład kina arthouse’owe były cały czas otwarte dla małych grup widzów… Jakby nie patrzeć, głównym miejscem, gdzie można obejrzeć filmy niezależne, są festiwale filmowe, ale te są obecnie odwoływane, przenoszone na drugie półrocze lub organizowane online. Rozpoczynający się 28 maja Jeonju International Film Festival udostępni za opłatą swój program na platformie Wavve, ale filmy konkursowe będą mieć również galową prezentację w rzeczywistości, oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Ogólnie na social media hashtagi #saveourcinema i #독립영화챌린지 (kor. indie cinema challenge) są elementem najnowszego trendu, w którym nominowane łańcuszkiem osoby wyrażają swoje wsparcie dla niezależnych twórców filmowych i dzielą się tytułami, które polecają. Można zauważyć, że jeszcze daleka droga od zdjęcia na Instagramie do przelewu datku, niemniej jednak właśnie w taki sposób koreańskie kino niezależne funkcjonowało do tej pory – na zasadzie poczty pantoflowej. Gdybym ja miała wybrać filmy warte rzucenia na nie okiem, byłyby to „House of Hummingbird” (2019, reż. Kim Bora), „Microhabitat” (2018, reż. Jeon Go Woon), „Jane” (2017, reż. Jo Hyun Hun), „The King of Jokgu” (2014, reż. Woo Moon Ki), a sięgając w prawdziwe odmęty czasu, kiedy koreańskie filmy niezależne nie były jeszcze tak promowane w internecie przez kilku krytyków filmowych i innych zapaleńców – debiut reżyserski Ryu Seung Wana, „Die Bad” (2000). 

Gdyby była taka możliwość, z chęcią dużo częściej stawiałabym sobie wyzwanie obejrzenia jakiegoś filmu niezależnego, ale no właśnie… kwestia dostępności.

0 komentarzy dotyczących “#SaveOurCinema

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: