56th Baeksang Arts Awards

Tegoroczne rozdanie Baeksang Arts Awards, podobnie jak Grand Bell Awards sprzed dwóch dni, miało się odbyć kompletnie bez udziału widowni w dobie epidemii. Jednakże aż się roiło od newsów o obecności najróżniejszych gwiazd, nie tylko tych nominowanych, tak więc można było to wziąć za jakąś namiastkę powrotu do „normalności” i celebryckiego blichtru w piątkowe popołudnie… Gdyby nie sadzenie ich w równych odległościach, pojedynczo.


Park Bo Geom
, Bae Suzy i Shin Dong Yeob poprowadzili galę w tym składzie już po raz trzeci z rzędu. Odczułam, że Baeksang Arts Awards zaczęło już zyskiwać pewną taką tożsamość, mając również od lat spójną oprawę artystyczną oraz będąc transmitowanym przez jTBC, które nie omieszka promować przy okazji swoich nadchodzących dram…

Na początek jak zawsze nagrodzono nowych aktorów z rąk Jang Ki Yonga i Kim Hye Yoon. Myślę, że w tym roku była to jedna z najbardziej interesujących kategorii, szczególnie wśród świeżych fanów dram, bo znajdywały się w niej nazwiska wielu nowych ulubieńców. Kategoria żeńska była dla mnie wręcz nie do przewidzenia, tak na obiektywnym poziomie, biorąc pod uwagę medialność tych pań oraz znaczenie ich ról dla całości dramy, ale podskórnie przeczuwałam zwycięstwo Kim Da Mi… Jakby nie patrzeć, zagrała główną rolę żeńską w hicie jTBC.

Te same nagrody w sekcji filmowej (oraz dla nowych reżyserów) wręczyli również zeszłoroczni laureaci, Kim Young Kwang i Lee Jae In. Rzucała się w oczy spora różnica wieku między nominowanymi, co zawsze staje się debatą wśród internautów, no bo kryterium wyboru jest niejasne – nominowani są zarówno ci, którzy mają mało doświadczenia, jak i ci, którzy po latach bycia bezimiennymi nagle zwrócili na siebie uwagę. W tym roku laureaci są po czterdziestce, co sami podkreślali – również reżyserka Kim Do Young, która do tej pory była głównie mało znaną aktorką drugoplanową.

Yoon Shi Yoon i Kyung Soo Jin z nadchodzącej dramy OCNu „Train” wręczyli nagrody techniczne, nazywane w języku koreańskim wręcz „artystycznymi”. Całkiem interesująco włączono w nominacje również variety shows, które ogólnie są dla mnie bardzo trudnym medium w ocenie, co zasługiwałoby na nagrody. Drugi sezon „Great Escape” tvNu zostało docenione za scenografię oraz rekwizyty wykorzystywane w tym survivalu, z kolei nagroda za charakteryzację w filmie „The Man Standing Next” może być zaskakująca w towarzystwie bardziej technicznych, efektownych nominacji, ale ogólnie nie jest to nagradzana kategoria w Korei – chyba tylko Grand Bell Awards mają kategorię kostiumów.

Bazaar Icon Award sponsorowane przez to czasopismo jest czymś pomiędzy nagrodą popularności, a docenieniem bycia „ikoną stylu” w danej roli. Byłam przekonana, że na coś takiego zasługuje Kim Hye Soo, co nie byłoby dla niej pierwszą taką nagrodą, ale może chowano dla niej w zanadrzu coś innego? Bo raczej nie ma tutaj wielokrotnych zwycięzców…

Go Kyung Pyo i Seohyun z nadchodzącej dramy jTBC „Private Life” wręczyli nagrody za scenariusz, co odebrałam jako krypto-reklamę ich serialu, który jest powrotem niedostatecznie docenianego moim zdaniem scenarzysty Yoo Sung Yeola („Heartless City”, „My Beautiful Bride”). Myślałam, że chociażby w tej kategorii zwycięży „Stove League”, ale tym bardziej nabrałam przekonania, że to może będzie ta coroczna drama, która jest wielokrotnie nominowana, ale nie dostaje niczego… Moje filmowe przewidywania zaburzyła natomiast nagroda za scenariusz dla „Exit” – naprawdę, ze wszystkiego, za skrypt tego prostolinijnego blockbustera? Czy jury Baeksang Arts Awards chciało po prostu docenić gatunek komedii?

Kim Byung Chul i Lee Jung Eun zostali prezenterami nagród dla aktorów drugoplanowych w dramach jako zwycięzcy z zeszłego roku, mimo że ona była ponownie wśród nominowanych, ale w kategorii filmowej. Nie wiem, czy tylko ja nie dostrzegłam podczas oglądania „When The Camellia Blooms” fenomenu Oh Jung Se? Nawet nie potrafię sobie do końca przypomnieć jego roli… Liczyłam na zwycięstwo Yoo Jae Myunga. Sekcją filmową zajęli się Park Hae Jun i Kwon So Hyun. Wreszcie ktoś docenił Kim Sae Byuk na komercyjnej gali!

Po przerwie Jeon Hyun Moo ogłosił zwycięskich performerów z variety shows, które w obecnej sytuacji powędrowały do znanych i wielokrotnie nagradzanych, którzy są liderami swoich programów – Yoo Jae Seoka i Park Na Rae. Patrząc na to, jak co roku nominowane są mniej więcej te same osoby, myślę, że kiedyś przyjdzie czas na Jang Do Yeon… Najlepszym variety show okazało się „Mr. Trot” – tego byłam stuprocentowo pewna jeszcze przed galą, zważywszy na niewyobrażalny sukces tego programu. Na tej samej zasadzie najlepszym programem „edukacyjnym” okazał się broadcast Pengsoo – ikonicznej postaci bezczelnego pingwina, która stała się w ostatnim czasie fenomenem popkulturowym w Korei.

Im Si Wan i Kim Yoo Jung, którzy powrócą w tym roku w dramach „Run On” (jTBC) i „Convenience Store Saet Byul” (SBS) wręczyli nagrody popularności determinowane przez głosy na TikToku. O ich wyniku było już wiadomo na kilka dni przed – z olbrzymim marginesem wygrała para głównych aktorów z „Crash Landing on You” (tvN), Hyun Bin i Son Ye Jin.

Następne nagrody za reżyserię również wręczała para promująca swoją nadchodzącą dramę – Go Soo i Ahn So Hee z „Missing: They Were Here” (OCN). Uprzytomniłam sobie w tamtej chwili, że jest to jeden z najmniej docenianych aktorów, który chyba przez dziesięć ostatnich lat nie dostał żadnej ważnej statuetki. Kim Bora przeskoczyła nagrodę za debiut reżyserski i zaskakująco dostała tę główną, co pewnie będzie musiało poskutkować Daesangiem dla Bong Joon Ho lub „Parasite” ogólnie – czy mogło być inaczej?

Kiedy wreszcie nadszedł czas na rozdanie Top Excellence, na scenie pojawili się Lee Byung Hun, który pewnie dostanie nagrodę w kategorii filmowej oraz Yeom Jung Ah. Bardzo roztrzęsiony Kang Ha Neul powtórzył właściwie to samo, co Lee Kwang Soo odbierający swoją nagrodę – że przeprasza swoich sunbae. Jest znaczna różnica doświadczenia między nim, a najlepszą aktorką Kim Hee Ae, dla której niewyobrażalny sukces jej dramy był właściwie gwarantem nagrody, ale powiem szczerze, liczyłam na Daesanga dla niej. Czy w takim razie główna nagroda miała powędrować do „Crash Landing on You”…? Byłby to dziwny dla mnie kompromis, gdyż „The World of the Married” było jeszcze większym komercyjnym hitem w Korei, choć może nie taką Hallyu dramą. Lee Sung Min i Han Ji Min ogłosili najlepszych aktorów w filmie, którymi zostali Lee Byung Hun (przewidywalnie) oraz Jeon Do Yeon ponad Jung Yumi.

Przedostatnie nagrody dla najlepszej dramy i filmu wręczyła przepiękna para Kim Soo Hyuna i Seo Ye Ji z „It’s Okay to Not Be Okay” (tvN). Wyobraźcie sobie moje zaskoczenie, kiedy wygrało „Stove League”, któremu oczywiście bardzo kibicowałam, ale myślałam, że ustąpi dramom z wyższą oglądalnością… Z kolei „Parasite” było głównym pretendentem do Daesanga, ale może chciano rozdzielić dzieło od jego twórcy? W każdym razie film ten zebrał dwie najważniejsze nagrody sekcji filmowej. Szkoda, że reżyser Bong Joon Ho nie mógł być na miejscu, ale przez to to telewizyjny Daesang stał się głównym punktem gali. Powędrował on do „When The Camellia Blooms” jako dramy… Przez cały czas miałam w głowie tylko największe, komercyjne hity tvNu i jTBC, ale naszła mnie taka myśl na sam koniec – dlaczego w ogóle zapomniałam o hicie KBSu, który zanotował wysoką oglądalność i zebrał dobrą krytykę, jak prawie żaden w ostatnich latach? Bo wszędzie indziej tak bardzo celebruje się bycie „Hallyu dramą”?


Lista zwycięzców:

SEKCJA FILMOWA:

Daesang:

BONG JOON HO (Parasite)

Najlepszy film:

Exit
House of Hummingbird
Kim Ji Young Born 1982
The Man Standing Next
PARASITE

Najlepsza reżyseria:

Bong Joon Ho (Parasite)
Jung Ji Young (Black Money)
KIM BORA (House of Hummingbird)
Lee Jong Eon (Birthday)
Woo Min Ho (The Man Standing Next)

Najlepszy nowy reżyser:

Kang Sang Woo (Kim Gun)
Kim Bora (House of Hummingbird)
KIM DO YOUNG (Kim Ji Young Born 1982)
Kim Cho Hee (Lucky Chan Shil)
Lee Sang Geun (Exit)

Najlepszy aktor:

Han Seok Kyu (Forbidden Dream)
Jo Jung Seok (Exit)
LEE BYUNG HUN (The Man Standing Next)
Lee Je Hun (Time to Hunt)
Song Kang Ho (Parasite)

Najlepsza aktorka:

JEON DO YEON (Birthday)
Jo Yeo Jung (Parasite)
Jung Yumi (Kim Ji Young Born 1982)
Kim Hee Ae (Moonlit Winter)
Kim So Jin (Another Child)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Kim Young Min (Lucky Chan Shil)
Lee Hee Joon (The Man Standing Next)
LEE KWANG SOO (Inseparable Bros)
Park Myung Hun (Parasite)
Won Hyun Jun (The Divine Move 2: The Wrathful)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Kim Guk Hee (Tune in For Love)
Kim Mi Kyung (Kim Ji Young Born 1982)
KIM SAE BYUK (House of Hummingbird)
Lee Jung Eun (Parasite)
Park So Dam (Parasite)

Najlepszy nowy aktor:

Ahn Ji Ho (A Boy and Sungreen)
Jung Hae In (Tune in For Love)
Park Hae Soo (Time to Hunt)
Park Hyung Shik (Juror 8)
PARK MYUNG HUN (Parasite)

Najlepsza nowa aktorka:

Jang Hye Jin (Parasite)
KANG MAL GEUM (Lucky Chan Shil)
Kim Hye Jun (Another Child)
Kim So Hye (Moonlit Winter)
Park Ji Hoo (House of Hummingbird)

Najlepszy scenariusz:

Bong Joon Ho & Han Jin Won (Parasite)
Kim Bora (House of Hummingbird)
LEE SANG GEUN (Exit)
Lim Dae Hyung (Moonlit Winter)
Woo Min Ho & Lee Ji Min (The Man Standing Next)

Nagroda techniczna:

The Battle: Roar to Victory (za zdjęcia)
Exit
(za sceny akcji)
THE MAN STANDING NEXT
(za charakteryzację)
Parasite
(za zdjęcia)
Parasite
(za scenografię)

SEKCJA TELEWIZYJNA:

Daesang:

WHEN THE CAMELLIA BLOOMS (KBS)

Najlepsza drama:

Crash Landing on You (tvN)
Hyena
(SBS)
Kingdom 2
(Netflix)
STOVE LEAGUE
(SBS)
When The Camellia Blooms
(KBS)

Najlepszy program rozrywkowy:

Delicious Rendezvous (SBS)
How Do You Play?
(MBC)
MR. TROT
 (CSTV)
Three Meals in Iceland
(tvN)
Where is My Home?
(MBC)

Najlepszy program edukacyjny/dokumentalny:

Docu Insight – Archive Project Modern Korea (KBS)
GIANT PENGTV 
(EBS)
The Page Turners
(tvN)
PD Note – Prosecution Reporters
(MBC)
SBS Special – Yo Han Ssi Dol Yong Hyun
(SBS)

Najlepsza reżyseria:

Cha Young Hun (When The Camellia Blooms, KBS)
Jung Dong Yoon (Stove League, SBS)
Kim Sung Yoon (Itaewon Class, jTBC)
Lee Jung Hyo (Crash Landing on You, tvN)
MO WAN IL (The World of the Married, jTBC)

Najlepszy aktor:

Hyun Bin (Crash Landing on You, tvN)
Joo Ji Hun (Hyena, SBS)
KANG HA NEUL (When The Camellia Blooms, KBS)
Namgoong Min (Stove League, SBS)
Park Seo Joon (Itaewon Class, jTBC)

Najlepsza aktorka:

Gong Hyo Jin (When The Camellia Blooms, KBS)
IU (Hotel Del Luna, tvN)
KIM HEE AE (The World of the Married, jTBC)
Kim Hye Soo (Hyena, SBS)
Son Ye Jin (Crash Landing on You, tvN)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Jeon Seok Ho (Hyena, SBS)
Kim Young Min (The World of the Married, jTBC)
OH JUNG SE (When The Camellia Blooms, KBS)
Yang Kyung Won (Crash Landing on You, tvN)
Yoo Jae Myung (Itaewon Class, jTBC)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

KIM SUN YOUNG (Crash Landing on You, tvN)
Kwon Nara (Itaewon Class, jTBC)
Seo Ji Hye (Crash Landing on You, tvN)
Son Dam Bi (When The Camellia Blooms, KBS)
Yeom Hye Ran (When The Camellia Blooms, KBS)

Najlepszy nowy aktor:

Ahn Bo Hyun (Itaewon Class, jTBC)
AHN HYO SEOB (Romantic Doctor, Teacher Kim 2, SBS)
Kim Kang Hun (When The Camellia Blooms, KBS)
Lee Jae Wook (Extraordinary You, MBC)
Ong Sung Woo (Moment of Eighteen, jTBC)

Najlepsza nowa aktorka:

Han So Hee (The World of the Married, jTBC)
Jeon Mi Do (Hospital Playlist, tvN)
Jeon Yeo Bin (Be Melodramatic, jTBC)
Jung Ji So (The Cursed, tvN)
KIM DA MI (Itaewon Class, jTBC)

Najlepszy wykonawca w programie rozrywkowym:

Heechul z Super Junior (Knowing Bros, jTBC)
Jang Sung Kyu (My Room, Row 1, jTBC)
Kim Sung Joo (Mr. Trot, CSTV)
Moon Se Yoon (1N2D, KBS)
YOO JAE SEOK (How Do You Play?, MBC)

Najlepsza wykonawczyni w programie rozrywkowym:

Ahn Young Mi (Radio Star, MBC)
Hong Hyun Hee (Wife’s Taste, CSTV)
Jang Do Yeon (Food Bless You, ‚Olive)
Kim Mi Kyung (Delicious Guys, ComedyTV)
PARK NA RAE (I Live Alone, MBC)

Najlepszy scenariusz:

Kim Roo Ri (Hyena, SBS)
Lee Shin Hwa (Stove League, SBS)
Lee Woo Jung (Hospital Playlist, tvN)
LIM SANG CHOON (When The Camellia Blooms, KBS)
Park Ji Eun (Crash Landing on You, tvN)

Nagroda techniczna:

GREAT ESCAPE 2 (tvN, za scenografię)
Itaewon Class
(jTBC, za muzykę)
Kingdom 2
(Netflix, za efekty specjalne)
Pegasus Market
(tvN, za scenografię)
Yoo Quiz on the Block
(tvN, za zdjęcia)

SEKCJA TEATRALNA:

Theatre Award:

Human Fuga (przedstawienie)
Lee Yeon Joo (za scenariusz This is The End)
SHIN YOO CHUNG (za reżyserię Incendies)
Sputnik (przedstawienie)

Young Theatre Award:

0SET PROJECT (grupa teatralna)
Jimmy Sert (za muzykę i efekty dźwiękowe w Incendies)
Kang Hun Goo (za reżyserię Really Really the Last Hwang)
Song Yi Won (za reżyserię Genuine Shinto Buddha)
Yoon Hye Sook (za reżyserię We Arrived in This City Together)

Najlepszy aktor:

BAEK SEOK KWANG (Wife)
Kim Won Young (Act on the Prohibition of Discrimination and Relief in Love and Friendship)
Lim Young Jun (To You)

Najlepsza aktorka:

Lee Ji Hyun (This is The End)
Lee Joo Young (Incendies)
Lee Ri (Highway No. 7)
KIM JUNG (Rotterdam)
Kim Shin Rok (A Lot of Shit in Nokcheon)

***

Bazaar Icon Award:

SEO JI HYE (Crash Landing on You, tvN)

TikTok Popularity Award:

HYUN BIN (Crash Landing on You, tvN)
SON YE JIN (Crash Landing on You, tvN)

***

Zdjęcia z czerwonego dywanu:

Prowadzący gali Shin Dong Yeob, Bae Suzy i Park Bo Geom:

Nominowani do nagród aktorskich w kategorii filmowej:

Nominowani do nagród aktorskich w kategorii dramowej:

Nominowani za variety shows i pozostali prezenterzy nagród:

2 Comments

  1. No właśnie nie za bardzo rozumiem czemu Oh Jung Se był nominowany za When Camellia blooms. Jak najbardziej nagroda mu się należała, ale za znakomitą rolę w Hot Stove League.

    Nie zbyt też rozumiem nagrodę dla Kang Ha Neul bo wydaję mi się,że zarówno Park Seo Joon i Namgoong Min mieli o wiele lepsze rolę w tym roku. Pewnie tak wyszło bo nie mogli dać Gong Hyo Jin po tak silnym występie Kim Hee Ae.

    Polubienie

  2. Strasznie się cieszę z wygranej Stove League! Niby była bardzo popularna w Korei, ale i tak się tego nie spodziewałam. Dobrze że została doceniona :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.