recenzje filmów

Our Body

Znane też jako: Awo Badi, 아워 바디

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat obyczajowy

Reżyseria: Han Ga Ram

Premiera: 2019

Obsada: Choi Hee Seo, Ahn Ji Hye, Kim Jung Young, Lee Jae In, Noh Susanna, Choi Jun Young, Kim Sa Kwon, Geum Sae Rok

 

Aktorka Choi Hee Seo od czasów swojej przełomowej roli w filmie „Anarchist From Colony” (2017) raczej nie przebiła się do mainstreamu, jak można się było spodziewać albo po prostu nie taki był jej zamiar? W każdym razie od tamtego czasu poza rolami występami w telewizji jej największą rolą filmową jest właśnie ta w „Our Body” – niezależnym debiucie reżyserskim, który podzielił krytyków.

Wciela się w nim postać, która może frustrować swoją pasywnością i brakiem jasnego kierunku fabularnego, który podałby nam odpowiedzi na pytania. Wydaje mi się, że jest to jedną z dominujących tendencji koreańskiego kina niezależnego w ostatnich latach – ukazywanie dramatów życia codziennego z przytłaczającym realizmem i z nie do końca oczywistą nadzieją na lepsze lub nawet jej brakiem. „Our Body” chyba można nawet skategoryzować jako mumblecore, chociaż przy dodatkowym elemencie sportowym łatwo idzie się zapędzić w dywagacje na temat relacji między ciałem a umysłem, tak poza odwiecznym tematem związków międzyludzkich.

Trzydziestoletnia Ja Young (Choi Hee Seo) jest jedną z tych osób, które dryfują w życiu ku frustracji swoich rodziców. Trafia wreszcie na moment, kiedy to, co robiła dotychczas, wydaje się bezcelowe, choć uważa też, że jest „za stara” na podejmowanie ryzyka i zmiany. Po wielu latach przygotowywania się do egzaminu na urzędnika państwowego po prostu do niego nie przystępuje. Łapie dorywczą pracę w biurze, gdzie stażystami są dużo młodsze od niej osoby, ale na razie nie myśli nawet aby odważyć się aplikować na stałe stanowisko, tak jak reszta. Jej życie zaczyna się jednak po cichu zmieniać, kiedy jej wzrok kradnie biegająca po okolicy Hyun Joo (Ahn Ji Hye). Ja Young jest tak zafascynowana nią, która wygląda na kobietę sukcesu, że postanawia sama zacząć biegać, czego w życiu nie robiła.

W trakcie trwania filmu można zauważyć jak główna bohaterka nabiera formy, zmienia się jej ciało, poznaje nowych znajomych biegających z nią po okolicy. Ja Young w żadnym wypadku nie jest prezentowana wcześniej jako nieatrakcyjna kobieta, jednakże widać, że mężczyźni patrzą na nią innym wzrokiem, a także ona sama staje się go świadoma oraz zaczyna podejmować więcej decyzji, zamiast po prostu płynąć z prądem. Nie jest to jednak historia o całkowitej metamorfozie, jak można się było spodziewać… „Our Body” pomimo tego, że można się było spodziewać po tym filmie jakiejś mantry w stylu „w zdrowym ciele zdrowy duch”, przez cały czas pokazuje Hyun Joo jako ideał dla głównej bohaterki oraz jednocześnie obdziera ją z tego wizerunku. Czy można zatem wnioskować, że dbanie o swój wygląd jest tu traktowane jak pusta próżność? Właśnie nie, gdyż mimo wszystko bieganie jest w tym filmie wyzwalające, a jego sceny wręcz wyreżyserowane w sposób oderwany od rzeczywistości. Życie Ja Young nie zmienia się drastycznie, jednakże zmienia się jej postawa.

Zdobyte nagrody:

2018 Busan International Film Festival:

  • Actress of the Year – Choi Hee Seo

2019 Osaka Asian Film Festival:

  • Special Mention

0 komentarzy dotyczących “Our Body

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: