2020 SBS Entertainment Awards

Ostatnio w latach 2015-2016 pisałam podsumowania corocznych Entertainment Awards trzech stacji koreańskiej telewizji publicznej. Postanowiłam w tym roku obejrzeć te gale, ponieważ był on dla mnie specjalny pod względem koreańskich variety shows, talk shows i innych reality shows, które składają się na to nagradzane „entertainment”… Mimo że miałam długi zastój z oglądaniem dram w środku roku, z programami rozrywkowymi było wręcz odwrotnie – to mój stały punkt programu w weekendowe poranki, aby przejrzeć, kto w tym tygodniu był gościem w variety shows, które oglądam w miarę regularnie.

Mające miejsce 19 grudnia SBS Entertainment Awards były pierwsze w kolejce końcoworocznych gal SBSu, KBSu i MBC. Jako że w tym roku wiele podobnych zostało odwołanych ze względów bezpieczeństwa w czasie pandemii, byłam ciekawa, jak to zostanie rozwiązane logistycznie… W maju na Baeksang Arts Awards zaproszeni siedzieli w równych odstępach od siebie na wielkiej sali, natomiast skoro to Entertainment Awards, starano się wszystko obrócić w żart, co spotkało się z kontrowersyjnym przyjęciem internautów. Zaproszeni celebryci siedzieli w specjalnie zamówionych dla nich maseczkach, każdy z ich własną podobizną, ale za to w małych, zwartych grupach na ciasnej sali, gdzie stoliki były oddzielone przegrodami. Niektóre nagrody podawano na wysięgniku, inne po prostu czekały do odbioru już na scenie.

Najwięcej oburzenia wśród internetowych bojowników wzbudził fakt, iż odbieranie nagród w grupach na scenie i ściąganie na niej masek wcale nie jest przestrzeganiem obostrzeń, lecz czy wiadomo, aby jakikolwiek inny kraj poza Koreą był tak skuteczny (i kreatywny) w przestrzeganiu zasad? Po prawie całym roku cierpliwego czekania na przesuwane dramy z powodu kwarantanny różnych aktorów i członków ekipy filmowej oraz oglądania programów survivalowych w pustych dekoracjach, bez tłumów na widowni, jestem po prostu ucieszona, że SBS Entertainment w ogóle zostały zorganizowane.

Ich główną funkcją stało się podziękowanie wszystkim tym, którzy w tym roku pracowali nad swoimi programami pomimo utrudnionych warunków, aby dać jakieś wytchnienie widzom siedzącym w domach. Być może dlatego nawet nie stworzono listy nominacji, jak zwykle, tylko prezenterzy od razu ogłaszali zwycięzców nagród, które podzielono właściwie między wszystkie flagowe variety shows SBSu?, W tym roku stacja obchodzi 30-tą rocznicę istnienia, tak więc znalazło się kilka specjalnych wyróżnień dla ludzi z przeszłości.

Jednocześnie 2020 rok jest również dziesiątą rocznicą istnienia „Running Man”, dyskusyjnie najpopularniejszego variety show SBSu, szczególnie wśród zagranicznych widzów. Przyznaję, że osobiście nie oglądam go już od dobrych kilku lat… Właściwie od momentu, kiedy przeżył lekki kryzys, ale zażegnano go dodaniem nowych członków do teamu, Jeon So Min i Yang Se Chana? To oczywiście kwestia gustu, bo ja w tym wieku wolę już oglądać programy obserwujące życie celebrytów, takie jak „My Ugly Duckling” lub „I Live Alone” od MBC, zamiast szalonych variety shows, gdzie goście biorą udział w najdziwniejszych challenge’ach… „Running Man” przestało mnie interesować, kiedy coraz bardziej zaczęto odchodzić od konceptu pościgów na rzecz po prostu gier i zabaw, ale w przypadku tak długoletniego programu warto nagradzać chociażby za wytrwałość… Tak jak na przestrzeni lat konkurencyjne stacje KBS i MBC rozdawały Daesangi różnym członkom swoich flagowych variety shows, odpowiednio „1N2D” i „Infinity Challenge”, tym razem pierwszy uczestnik „Running Man” poza Yoo Jae Seokiem dostąpił tego zaszczytu – tegoroczna główna nagroda powędrowała do Kim Jong Kooka.

Myślę, że warto jeszcze wspomnieć o „nowych mediach”. Dodawanie na oficjalne kanały YouTube fragmentów programów już dawno stało się nową formą zarobku wykorzystującą viralowość krótkich scenek i skeczy, lecz SBS oficjalnie dołączył do koprodukcji razem z zewnętrznymi studiami tworzącymi content na YouTubie. Dwa takie programy stały się niezwykle popularne w Korei – „Showterview” oraz „MMTG”. W obu przeprowadzane są komiczne wywiady z celebrytami i choć pojawiły się głosy, dlaczego MC Jae Jae z „MMTG” niczego nie wygrała, kiedy prowadząca „Showterview” Jessi dostała nagrodę dla nowicjuszki, sam fakt, iż takie programy również zostały wzięte pod uwagę na SBS Entertainment Awards wskazuje na pewną zmianę czasów oraz trendów. Nie od dziś wiadomo, że w ostatniej dekadzie nastąpiło przesunięcie widzów, którzy zamiast nabijać oglądalność przed telewizorami, wolą oglądać dramy i variety shows kiedy chcą na swoich komputerach i smartfonach. Dlatego jestem ciekawa jak w przyszłości producenci podejdą chociażby do medium YouTube’a…

Lista zwycięzców:

Daesang:

Baek Jong Won (Delicious Rendezvous / Baek Jong-won’s Alley Restaurant)
Kim Gura (Same Bed, Different Dreams)
KIM JONG KOOK (Running Man / My Ugly Duckling)
Lee Seung Ki (Master in the House)
Seo Jang Hun (My Ugly Duckling / Handsome Tigers / Same Bed, Different Dreams)
Shin Dong Yeob (My Ugly Duckling)
Yang Se Hyung (Master in the House
Yoo Jae Seok (Running Man)

PD Award:

YANG SE HYUNG (Master in the House)

Top Excellence in Programming:

MY UGLY DUCKLING

Top Excellence (show/variety):

HAHA (Running Man)
JANG YOON JUNG (K-Trot in Town)

Top Excellence (reality):

HEECHUL z Super Junior (My Ugly Duckling / Delicious Rendezvous)
LEE SANG MIN (My Ugly Duckling)

Excellence in Programming:

DELICIOUS RENDEZVOUS
K-TROT IN TOWN

Excellence (show/variety):

JANG DO YEON (Telegna / Park-Jang’s LOL)
KIM DONG HYUN (Master in the House / Telegna)

Excellence (reality):

JUNG IN SUN (Baek Jong-won’s Alley Restaurant)
KIM KWANG KYU (Flaming Youth)

Hot Star Award (OTT):

LEE SEUNG KI (Master in the House)
PARK NA RAE & JANG DO YEON (Park-Jang’s LOL)

Special Legend Award:

LEE SUNG MI & LEE KYUNG SHIL (Truth Game)
LEE BONG WON & CHOI YANG RAK (Good Friends)
LIM SUNG HUN (Capture the Moment How Is That Possible)
CHOI HWA JUNG (Choi Hwa Jung’s Power Time)
LEE HONG RYUL (Lee Hong Ryul Show)

Golden Content Award:

LAW OF THE JUNGLE
RUNNING MAN

Najlepsza para:

LIM WON HEE & JUNG SEOK YONG (My Ugly Duckling)

Best Entertainer Award:

SHIN SUNG ROK (Master in the House)
PARK SUN YOUNG (Flaming Youth)

Best Teamwork Award:

SAME BED, DIFFERENT DREAMS

SBS Honorary Employee Award:

SEO JANG HUN (My Ugly Duckling / Handsome Tigers / Same Bed, Different Dreams)

Public Interest Variety Award:

KIM SUNG JOO (Baek Jong Won’s Alley Restaurant)

Scene Stealer Award:

TAK JAE HUN (My Ugly Duckling)

Screenwriter Award (variety):

YOOK SO JUNG (My Ugly Duckling / K-Trot in Town)
HWANG BO KYUNG (Baek Jong Won’s Alley Restaurant / Delicious Rendezvous)
LEE HAE YEON (Park-Jang’s LOL)

Radio DJ Award:

KIM CHANG WAN (This Beautiful Morning)

Rookie Radio Award:

HEO JI WOONG (Heo Ji Woong Show)

Rookie Award:

CHA EUN WOO (Master in the House)
JESSI (Showterview with Jessi)
OH MIN SEOK (My Ugly Duckling)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.