Modern Girl

Znane też jako: Modan Geol, 모단 걸

Gatunek: romans, historyczny, coming-of-age

Premiera: 2020

Obsada: Jin Ji Hee, Kim Shi Eun, Yoon Ji Ohn, Oh Seung Hun, Song Ji Woo, Lim Won Hee

 

Nowy rok i kolejna porcja antologii KBS Drama Special… Choć nie jest bardzo dochodowa, mam nadzieję, że nie zniknie z anteny KBSu, gdyż można tam znaleźć niezłe perełki nie tylko pod względem tytułów, ale również gatunkowe. Wielokrotnie powtarzałam, że należy wypatrywać telewizyjnych thrillerów, chociaż uświadomiłam sobie właśnie niedawno, że w sumie minęło już sporo czasu, odkąd widziałam dramę historyczną rozgrywającą się na początku XX wieku…

„Mr. Sunshine” jest blockbusterem nie do pobicia, natomiast jeśli chodzi o skromniejsze produkcje, krótki metraż wydaje się być idealny na takie produkcje z ruchem niepodległościowym w tle. Ostatnio w KBS Drama Special można było zobaczyć takie w 2017 roku, „Let Us Meet, Joo Oh” i „Kang Deok Soon’s Love History”. Najnowsze „Modern Girl” doskonale wpisuje się w ten koncept „lżejszych”, „młodzieżowych” dram o życiu uczuciowym, zamążpójściu i społecznych konwenansach, chociaż tym samym nie jest niczym nowym… Można wręcz powiedzieć, że scenariusz jest dość podstawowy, niemniej raz na jakiś czas takie historie wciąż dostarczają fajnej rozrywki, jeśli to tylko godzinny film telewizyjny zrealizowany bez żadnych wpadek.

Shin Deuk (Jin Ji Hee) jest szlachcianką, która poślubiła Jong Seoka (Oh Seung Hun) bez miłości. Wciąż jednak jest mu lojalna według konfucjańskich zasad, mimo że ten nie kryje się ze swoim brakiem sympatii do niej – otwarcie ją zdradza, ale nie zgadza się na rozwód, bo zależy mu na jej majątku. Wielokrotnie upokarzana ze względu na swoją staroświeckość bohaterka postanawia pójść do szkoły i stać się współczesną kobietą. Tam zakochuje się po raz pierwszy w swoim nauczycielu literatury, Nam Woo Jinie (Yoon Ji Ohn), który zawraca w głowie wszystkim uczennicom. W życiu by się nie spodziewała, że jej rywalką stanie się jej służka Young Yi (Kim Shi Eun).

Rywalizacja o względy przystojnego nauczyciela jest z góry skazana na porażkę, gdyż ten jest zainteresowany tylko Young Yi, bez względu na jej status społeczny. Tylko czy interesuje się nią szczerze, jako kobietą, czy po prostu ma wobec niej plany jako wydawca podziemnego czasopisma? „Modern Girl” spycha na dalszy plan postacie męskie, które wyjątkowo przejmują „kobiece” role obiektów uczuć, a głównym wątkiem okazuje się być przyjaźń dwóch dziewcząt, która zostaje wystawiona na próbę. Jest to najbardziej interesujący element tego Drama Special – wcale nie umiejscowienie w „atrakcyjnym filmowo” okresie czy też romans, ale to, jak konfucjanizm i związana z nim hierarchia zderzają się ze współczesnością. Shin Deok traktuje Young Yi bardzo koleżeńsko, mimo że ta jej usługuje, ale kiedy dowiaduje się o jej relacji z nauczycielem, cofa się do swoich „korzeni” i każe ją za niesubordynację. Kulminacyjnym punktem staje się zatem uświadomienie sobie wartości tej przyjaźni i odrzucenie pętającego jej, pustego małżeństwa. Bohaterki stają się współczesnymi kobietami nie przez miłość pokonującą ramy hierarchii społecznej, ale dzięki odnalezieniu dla siebie ścieżki kariery poza byciem panią domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.