[Podsumowania 2020 roku] Lista obiecujących aktorów, którzy mogli wpaść widzom w oko

Nowy rok i nowe role. Świat należy do młodych. 2020 był szczególnie obfity w nowe twarze, tak więc wybór „najbardziej obiecujących” aktorów sprawił mi więcej dylematów niż najlepszych aktorów ogólnie, bo w końcu zależy to od tylu czynników… Interesujących ról drugoplanowych lub czarnych charakterów, pierwszych głównych ról czy po prostu pojawienia się „znikąd” (choć tak naprawdę pewnie z jakiejś webdramy…)?

Tegoroczne lista obiecujących aktorów jest jeszcze dłuższa niż zeszłoroczna, a także poziom subiektywizmu wzrósł kilkukrotnie. Nie da się inaczej, haha. Odnoszę wrażenie, jakby szczególnie na Twitterze k-drama stans prześcigali się w hypowaniu nowych twarzy z ról drugoplanowych i wynajdywaniu okruszków na ich temat. Nie wiem czy jestem w tym dobra, natomiast nie do końca poddaje się tym falom internetowej popularności, dlatego już was uprzedzam, że nie będzie na tej liście kilku nazwisk, o których tak naprawdę nie mam jakiejś specjalnej opinii, ale wydaje mi się, jakby byli mocno promowani – Song Kanga („Sweet Home”), Byun Woo Seoka („Record of Youth”), Lee Shin Younga („Crash Landing on You”) lub Kim Young Dae („Penthouse” / „Cheat on Me, If You Can”).

Kolejność rankingu nie ma za bardzo znaczenia, chociaż tym razem podzieliłam go na trzy części:

I. NOWE GWIAZDKI 2020 ROKU:

1. LEE DO HYUN

Dopiero na początku tego roku nadrobiłam dramę „Hotel Del Luna” (tvN 2019), w której Lee Do Hyun niespodziewanie skradł show Yeo Jin Goo, grając postać z retrospekcji, tak więc być może jestem spóźniona z tą sympatią… W takich sytuacjach jednak następna rola jest niezwykle ważna pod względem tego, czy ten szał zostanie podtrzymany. To była wielka przyjemność obejrzeć tego aktora w komedii romantycznej „18 Again” (jTBC 2020), gdzie dobrze się dograł z młodym pokoleniem wcielającym się w role licealistów i również z jedną z klasycznych Hallyu queens, Kim Ha Neul.

Zarówno Lee Do Hyun, jak i jego agencja wykonali kawał dobrej roboty, bo mógł równie dobrze być second leadem w jakimś przeciętnym romansie, a tak trudno o nim zapomnieć, kiedy zaraz po sukcesie „18 Again” pojawiło się na Netfliksie „Sweet Home” (2020), gdzie zagrał bardzo kontrastującą rolę drugoplanową. Powiem szczerze, że nie spodziewałam się po nim takiej kariery, widząc go po raz pierwszy jako typowych najlepszych przyjaciół/młodszych braci gdzieś na boku w „Thirty But Seventeen” (SBS 2018) lub „Clean With Passion For Now” (jTBC 2018-2019)

 


2. KIM DA MI

Widziałam już w życiu wielokrotnie, jak nieznana aktorka zdobywa główną rolę w filmie, najlepiej jakimś szokującym i z dnia na dzień staje się nową gwiazdą… Kim Da Mi co prawda nie zasłynęła ze scen erotycznych jak Kim Go Eun lub Lim Ji Yeon w swoich filmowych debiutach, gdyż „The Witch: Part 1. Subversion” (2018, reż. Park Hun Jung) to thriller sci-fi, gdzie z zimną krwią wyżyna w pień ścigających ją ludzi, ale podobnie zgarnęła wszystkie możliwe nagrody dla najlepszej nowej aktorki.

Pomimo tego jej angaż w głównej roli w „Itaewon Class” (jTBC 2020) spotkał się początkowo z chłodnym przyjęciem, ale ile to satysfakcji, kiedy uciera się nosa sceptykom czystym talentem aktorskim? Uważam z perspektywy czasu, że Kim Da Mi jest większą gwiazdą tej dramy niż Park Seo Joon, choć miejmy nadzieję, że nie stanie się w następnych latach mglistym wspomnieniem swojej starej świetności, jak Kim Go Eun, której Kim Eun Sook nie napisała wcale interesujących ról, abstrahując od popularności jej Hallyu hitów.

 


3. AHN BO HYUN

Przyznaję, że na początku nie rozumiałam tego szału na Ahn Bo Hyuna… Przystojny model i aktor z webdram dał się szerzej poznać jako (stereotypowy) second lead w komedii romantycznej „Her Private Life” (tvN 2019), tak więc fakt, iż udało mu się zdobyć rolę jednego z czarnych charakterów w „Itaewon Class” (jTBC 2020) musiał być szczęśliwy zrządzeniem losu. W każdym razie to był właśnie przełom w jego karierze, mimo że osobiście do końca nie byłam zachwycona tym występem, widząc limity jego gry aktorskiej.

Ahn Bo Hyun kompletnie zmienił moje zdanie o nim, kiedy zobaczyłam go w „Kairos” (MBC 2020). Ponownie wcielił się w czarny charakter, chociaż tym razem lepiej umotywowany (kwestia scenariusza?). Nagroda dla najlepszego nowego aktora od MBC wydała mi się zasłużona, a nie tylko spowodowana popularnością dramy innej stacji.

 


4. HAN SO HEE

„The World of the Married” (jTBC 2020) było najgłośniejszą dramą w kraju w zeszłym roku i choć Kim Hee Ae zdaje się być niedoścignioną królową, dużo młodsza Han So Hee godnie dotrzymywała jej kroku, będąc otoczoną obsadą weteranów. Rola kochanki męża i bogatej córki tatusia jest chyba jedną z najbardziej niewdzięcznych, ale to, jak wszystko obróciło się na korzyść Han So Hee i zwiększyło jej popularność, jest wręcz niesamowite.

Zresztą to nie pierwszy raz, kiedy udało jej się przekuć „niewdzięczną rolę” na jej korzyść. Dokładnie to samo zrobiła w „100 Days My Prince” (tvN 2018) i „Abyss” (tvN 2019), tak więc ciekawe jak by wypadła w roli głównej bohaterki? Czy Han So Hee bez pazura, w roli klasycznej Candy, będzie tak samo interesująca, to jednak temat na wyobrażenia z rodzaju „co by było gdyby”, bo na pierwszą główną rolę wybrała nadchodzącą produkcję Netfliksa pt. „Undercover”, gdzie zagra członkinię gangu, która infiltruje policję.

 


5. KIM YONG JI

Wciąż nie jestem pewna czy można powiedzieć, że Kim Yong Ji jest dobrą aktorką… Jednak patrzy się na nią z fascynacją, zastanawiając się, skąd się wzięła i czy za jej urodą nie stoją jakieś mieszane geny. Po debiucie w niemej roli gejszy w „Mr. Sunshine” (tvN 2018) wciąż nie mogę się przyzwyczaić do tego, jak gra w mniej eleganckich, bardziej żywych rolach, chociaż szybko zarobiła tytuł nowej girl crush.

Kim Eun Sook powierzyła jej większą, podwójną rolę w „The King: Eternal Monarch” (SBS 2020) przyjaciółki głównej bohaterki, chociaż tak naprawdę wybiła się w tym roku na pobocznych wątkach romantycznych – z Woo Do Hwanem w tejże dramie oraz z Hwang Hee w „Tale of the Nine Tailed” (tvN 2020), gdzie odpowiednio była piękną, choć niebezpieczną lisicą. Jakoś nie widzę jej w rolach „zwykłych” kobiet…

 


6. PARK JOO HYUN

Park Joo Hyun była w 2020 właśnie tą osobą, która pojawiła się dosłownie znikąd i zwróciła na siebie uwagę w głównej roli w „Extracurricular” Netfliksa. Szokujący kryminał o licealistach nie posiadał co prawda żadnej gwiazdy w głównej obsadzie, tak więc to była idealna trampolina do dalszej kariery i aktorkę spostrzegli producenci „Zombie Detective” (KBS 2020), więc w tym samym roku wykreśliła również z listy debiut w głównej roli w telewizji publicznej.

Nie widziałam tamtej dramy, więc trochę nie mam podstaw, aby porównywać, jak wypada z dramatycznym i komediowym repertuarze, chociaż kuje żelazo póki gorące – jej następna drama to nadchodzący thriller „Mouse” (tvN 2021) u boku Lee Seung Ki i Lee Hee Joona.

 


7. KIM DONG HEE

Praktycznie cała obsada „SKY Castle” (jTBC 2018-2019), i młodsza, i ta starsza, zyskała wiele na tej dramie, chociaż takie osoby, jak Kim Bora, Jo Byung Kyu czy Kim Dong Hee właśnie przebierali głównie w ofertach drugoplanowych, zanim w 2020 nie dostali pierwszych głównych ról.

Poboczna rola w „Itaewon Class” (jTBC 2020) może nie do końca zwróciła na niego uwagę mas, gdyż było tam wiele barwniejszych występów, ale uważam teraz z perspektywy czasu, że Kim Dong Hee idealnie ograł swój bardzo sympatyczny, być może „nudny” wizerunek w „Extracurricular” (Netflix 2020), gdzie bardzo kontrastował z wymienioną wyżej Park Joo Hyun, a jednocześnie to było fascynujące, jak jego postać „dobrego ucznia” podejmuje drastyczne decyzje. Trzeba poczekać na jego kolejne role, aby się przekonać, czy to był jednorazowy taki rozbłysk.

 


II. BARDZIEJ „OSOBISTE” WYBORY:

8. KIM HYE JUN

Czy Kim Hye Jun jest trendującą, popularną aktorką? Zagrała co prawda pierwszą główną rolę w „United Efforts to Accomplish One Thing” (MBC 2020), ale jest chyba szerzej znana z drugoplanowej roli manipulacyjnej, młodej królowej z „Kingdom” (Netflix 2019)… Uważam, że w drugim sezonie dopiero zaimponowała, kiedy jej postać stała się jeszcze większą antagonistką, mającą własne plany poza uczestniczeniem w spisku Ryu Seung Ryonga.

Najbardziej jednak interesuje mnie kariera filmowa Kim Hye Jun. Ma na koncie interesujące występy w „Metamorphosis” (2019, reż. Kim Hong Sun) i przede wszystkim „Another Child” (2019, reż. Kim Yoon Seok), w zapowiedziach więcej głównych ról.

 


9. KIM DO WAN

Pewnie nie tak wiele osób zna jego imię, chociaż można kojarzyć twarz… Pamiętam, że pierwszy raz zwróciłam na niego uwagę w filmie „Miss & Mrs. Cop” (2019, reż. Jung Da Won), gdzie grał jednego z grupy czarnych charakterów Wi Ha Joona, ale w 2020 poszerzył swoje spektrum w ciekawych rolach drugoplanowych w niestety mało znanych mini-dramach – „How to Buy a Friend” (KBS 2020) i „She Knows Everything” (MBC 2020).

Poza tym z reguły role dobrych przyjaciół w popularnych Hallyu dramach są niezłą trampoliną, więc ciekawe gdzie się pojawi Kim Do Wan po zagraniu kumpla Nam Joo Hyuka w „Start-Up” (tvN 2020)? Jak na razie wszystkie wymienione przeze mnie role były w większym lub mniejszym stopniu antagonistyczne…

 


10. AHN EUN JIN

„Hospital Playlist” (tvN 2020) pełne było świetnych ról, jak w każdej zresztą dramie PD Shin Won Ho, który z reguły lubi je dopasowywać do prawdziwych charakterów aktorów. Chyba najwięcej zyskali ci drugoplanowi, będący powiązani wątkami romantycznymi z pięciorgiem najlepszych przyjaciół będących głównymi bohaterami tej dramy medycznej, a wśród nich najwięcej popularności zdobyli przewijający się od lat Shin Hyun Bin i Kim Jun Han oraz Ahn Eun Jin, która w krótkim czasie pokazała się w trzech zupełnie innych rolach.

Tam była na pierwszy rzut oka narcystyczną, ale tak naprawdę ciężko pracującą lekarką. Chyba jeszcze bardziej niż rozwój ten postaci, zaimponował mi kontrast z jej poprzednimi rolami w „Diary of a Prosecutor” (jTBC 2019-2020), gdzie zagrała służbistkę bez wyrazu oraz „Strangers From Hell” (OCN 2019), gdzie była policjantką na tropie. Ahn Eun Jin nie zapada w pamięć swoim wyglądem, ale może przez to wydaje się umieć zagrać wszystko?

 


11. JUNG JI SO

Moim zdaniem Jung Ji So zaprezentowała w 2020 najbardziej szokującą metamorfozę… Była aktorka dziecięca o imieniu Hyun Seung Min była częścią obsady legendarnego filmu „Parasite” (2019, reż. Bong Joon Ho), chociaż jako córka bogaczy była chyba ostatnia w kolejce genialnych występów… Pokazała jednak, na co ją stać w thrillerze okultystycznym „The Cursed” (tvN 2020), dla którego nie tylko zmieniła drastycznie wygląd, ale wcieliła się w rolę rzucającej klątwy licealistki, która od samego początku brzmiała jak recepta na większą sławę… Szkoda tylko, że jej następnym krokiem ma być drama KBSu o kpopowych idolach… Ugh.

 


12. PARK SE JIN

Stopniując coraz bardziej poziom subiektywności wyboru, postanowiłam zwrócić uwagę na Park Se Jin, która pewnie nie jest znana ani z imienia, ani z twarzy, ale właśnie o to chodzi – że staje się nierozpoznawalna. Najpierw ujrzałam ją w filmie „Another Child” (2019, reż. Kim Yoon Seok) u boku wspomnianej Kim Hye Jun, gdzie zagrała mniej uprzywilejowaną nastolatkę, tak więc jej następna rola była dla mnie szokująca pod tym względem, że kompletnie jej nie rozpoznałam na pierwszy rzut oka… Dwudziestoparoletnia aktorka zadziwiająco wiarygodnie potrafi się wcielić zarówno w nastolatkę, jak i trzydziestoletnią prawniczkę w „Hyena” (SBS 2020). Będę jej wypatrywać.

 


III. NAJGORĘTSZE OBECNIE NAZWISKA:

Tak jak w 2019 roku ostatnie miesiące zdawały się należeć w moim mniemaniu do Jang Dong Yoona występującego w „The Tale of Nokdu” (KBS 2019), podobnie końcoworoczne podsumowania 2020 roku od strony koreańskich mediów skupiały się na aktorach, o których można powiedzieć, że osiągnęli swój drugi szczyt kariery…

*13. KIM SUN HO

Jak dla mnie Kim Sun Ho już od samego początku pojawił się dosłownie znikąd i zwrócił na siebie uwagę w krótkim czasie trzema rolami w „Chief Kim” (KBS 2017), „Strongest Deliveryman” (KBS 2017) i „Two Cops” (MBC 2017-2018), dlatego na początku wydawało mi się, że zagranie second leada w „Start-Up” (tvN 2020) to będzie taki krok w tył po głównych rolach w „Eurachacha Waikiki 2” (jTBC 2019) i „Catch the Ghost” (tvN 2019), ale scenarzystka Park Hye Ryun uczyniła właściwie to samo, co ostatnio z Jung Hae Inem w „While You Were Sleeping” (SBS 2017) – sprawiła, że „ten drugi” zyskał wybuchową wręcz popularność, przyćmiewając głowną parę. Kim Sun Ho nawet stał się w rankingach brand reputation najpopularniejszym, najczęściej wspominanym aktorem w Korei, tak więc to tylko gratka dla fanów, kiedy mogą się nim wciąż nacieszyć w cotygodniowej dawce w variety show „1N2D” (KBS).

 


*14. JO BYUNG KYU

Prędzej czy później ten aktor musiał dostać główną rolę, zbierając doświadczenie dosłownie przy każdej okazji, grając niezliczoną ilość ról drugoplanowych, gościnnych i dziecięcych, ale muszę się przyznać, że w życiu bym nie przypuszczała, że „The Uncanny Counter” (OCN 2020-2021) będzie takim hitem… Ze wszystkich kultowych thrillerów OCNu to właśnie ta adaptacja komiksu o superbohaterach bez żadnych gwiazd w rolach głównych pobiła rekord oglądalności stacji, tak więc pozostaje pytanie, czy to będzie jednorazowy szał, który wyparuje z czasem, czy właśnie przed Jo Byung Kyu otworzyły się wrota do wielkiej kariery?

3 Comments

 1. Dodałabym Park Gyung Young (It’s okay to not be okay, Sweet Home), Kim Sung Cheol (Do you like Brahms, Sweet Home), Go Min Si (Sweet Home, ten rok zapowiada się dla niej bardzo pracowity), Lee Hyun Wook (Good Detective, Search, #Alive), Ahn Ji Ho (Nobody knows), Jo Soo Min ( mała, ale znacząca rola w Penthousie i biorąc pod uwagę warunki główna rola pewnie już wkrótce) i. Seo Ye Hwa (Extracurricular, Backstreet rookie).

  Polubienie

 2. Cieszę się, że w Twoim wyliczeniu znaleźli się KIm Young Ji i Kim Do Wan! No i Lee Do Hyun musiał znaleźć się na pierwszym miejscu, to oczywiste.

  Polubienie

 3. Super post! Lubię takie podsumowania!
  Większość aktorów poznałam i zapadli mi w pamięć, ale zdecydowanie Kim Sun Ho wpadł mi w oko. Kurde, jak normalnie nie lubię Suzy, tak dla Kim Sun Ho jestem w stanie obejrzeć Start-Up!
  Ma coś w sobie obiecującego i właściwie też pojawił się kompletnie zniknąd.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.