[Podsumowania 2020 roku] Subiektywny wybór Drama Best 2020

Po dekadzie pisania o koreańskich dramach napisanie tego postu jest jednym z powodów, które najbardziej mnie motywują do nadrabiania seriali, których już praktycznie przestałam oglądać równo z premierą… Każdy lubi takie podsumowania „najlepszych”, co nie? Aby móc się nimi zasugerować lub wręcz odwrotnie, dyskutować z nimi.

Ja sama kiedy spoglądam na swoje stare posty sprzed lat, mam lekki ubaw, przypominając sobie co mną kierowało, ale zauważyłam, że przynajmniej w ostatnich kilku latach nie miałam jakiś murowanych kandydatów w poszczególnych kategoriach… Może to oznaczać dwie rzeczy – że albo sama przestałam inwestować tyle emocji w dramy, albo ich poziom produkcji wyrównał się na tyle, że w ciągu roku mamy co najmniej tuzin naprawdę dobrych seriali (i całą masę tych przeciętnych, o których się błyskawicznie zapomina…).

Jeśli chodzi o rok 2020, zauważcie, że byłam zmuszona usunąć kategorię „najlepszy sageuk”, gdyż takich po prostu nie było, ale już widać po zapowiedziach, że w 2021 stacje odbiją to sobie z nawiązką. Nie tracąc więcej czasu, oto mój subiektywny wybór najlepszych dram 2020 roku:


Kategoria dramowa:

Najlepszy rom-com/romans/melodramat:

Przytoczę słowa swojej własnej recenzji „18 AGAIN” (jTBC) – „uznaję ją za jedną z najlepszych komedii romantycznych 2020 roku. Nie dlatego, że posiada gwiazdorską parę, epicki wątek romantyczny pokonujący czas, przestrzeń i zrządzenia losu, czy też równie epicki w proporcjach melodramat…” W takiej perspektywie faworytami będą dwa Hallyu hity tvNu, ale stwierdziłam, że trzeba wyróżnić właśnie tę dramę, która pomimo umownego elementu fantasy skupia się po prostu na klasycznych nieporozumieniach.

Honorowe wyróżnienie:
Crash Landing on You (tvN) | Do You Like Brahms? (SBS) | It’s Okay to Not Be Okay (tvN)

Najlepszy kryminał/thriller:

Godny sequel znakomitej, owianej już legendą dramy, którą przyszło mi nadrobić dopiero w tym roku. „Nie jest to łatwe do przełknięcia przy tych wszystkich dyskusjach na temat zakresu obowiązków policji i prokuratury, jednakże fakt, iż „FOREST OF SECRETS 2” (tvN) nie wstępuje na łatwe ścieżki, staje się później niezwykle wynagradzający intelektualnie”.

Honorowe wyróżnienie:
365: A Year Against Destiny (MBC) | Kairos (MBC) | Nobody Knows (SBS)

Najlepsza drama fantasy/science-fiction:

Mnóstwo koreańskich dram posługuje się elementami fantasy dla „urozmaicenia” fabuły lub wykreowania jakiegoś zapadającego w pamięć superbohatera, lecz „THE SCHOOL NURSE FILES” (Netflix) w zaledwie sześciu odcinkach wrzuca widza w znajomy, a jednak nie do końca, dziwaczny, fantastyczny świat, który zdaje się być o wiele większy niż zostało to pokazane. Poza tym tak, to moja słabość do reżyserki Lee Kyung Mi.

Honorowe wyróżnienie:
SF8 (MBC)

Najlepsza (inna) genre drama:

„STOVE LEAGUE” (SBS) jest czarnym koniem 2020 roku, piękną historią niespodziewanego sukcesu i klasą samą w sobie, jeśli chodzi o wywrócenie na nice specyfiki workplace drama i pożenienia tego z motywem sportowym, który jakoś do tej pory nigdy nie przekładał się na komercyjny sukces poza odległym wspomnieniem o „The Last Match” (MBC 1994). Drama ta nie ma konkurencji.

Honorowe wyróżnienie:
Hospital Playlist (tvN) | Hyena (SBS)

Najbardziej przeceniana drama:

Odnoszę wrażenie, że w 2020 roku nie było raczej niczego pośrodku – dramy były albo dobre, albo po prostu przeciętne, dlatego miałam dość spory kłopot z określeniem tego, która była najbardziej „przeceniania”, co w końcu jest nieco inne niż „rozczarowujące”… Ostatecznie padło na „THE KING: ETERNAL MONARCH” (SBS), które raczej nie ma najlepszych recenzji, ale wciąż jest Hallyu mega-hitem.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Tale of the Nine Tailed (tvN)

Najbardziej niedoceniana drama:

To zawsze jedna z najbardziej subiektywnych kategorii, bo jak zdefiniować „niedocenienie” – czy chodzi o niską oglądalność w stosunku do wartości, czy małą popularność w internecie wśród najgłośniejszych fanów dram, którzy stereotypowo najbardziej hype’ują Hallyu romanse? Oba te warunki spełnia „DIARY OF A PROSECUTOR” (jTBC) – zaskakująca komedia obyczajowa, której więcej osób powinno dać szansę.

Honorowe wyróżnienie:
Kairos (MBC) | Kkondae Intern (MBC) | Nobody Knows (SBS)

Największe rozczarowanie:

Zarówno „BACKSTREET ROOKIE” (SBS), jak i „wyróżnione” przeze mnie tytuły cechują się tym samym – są przypadkami zawiedzenia olbrzymich oczekiwań, które wyrosły na bazie wcześniejszego dorobku ich twórców.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Do Do Sol Sol La La Sol (KBS) | The King: Eternal Monarch (SBS)

 

Kategoria aktorska:

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Zaskakująco muszę przyznać, że nie miałam żadnego faworyta w tej kategorii, gdyż wiele aktorów dało znakomite występy, ale nie pamiętam jakiś „ról życia”… W gronie po prostu dobrych aktorów zdecydowałam się wyróżnić KIM SOO HYUNA, a to dlatego, że po pierwsze „It’s Okay to Not Be Okay” (tvN) było nieco bardziej mięsiste niż typowa komedia romantyczna i uważam, że po wielu latach aktor ten przypomniał, dlaczego w ogóle stał się taką megagwiazdą – kompletnie zasłużenie, ze względu na jego umiejętności.

Honorowe wyróżnienie:
Jo Seung Woo (Forest of Secret 2, tvN) | Namgoong Min (Stove League, SBS) | Shin Sung Rok (Kairos, MBC)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

W kontraście do kategorii powyżej od samego początku wiedziałam, kto tu będzie królową… Wielokrotnie nazywałam KIM HEE AE najlepszą aktorką na przestrzeni lat, ale ona po prostu za każdym razem spełnia 100% oczekiwań – czy „The World of the Married” (jTBC) byłoby takim mega-hitem, już pomijając jego kontrowersyjną naturę, gdyby nie one woman show Kim Hee Ae od początku do końca?

Honorowe wyróżnienie:
Kim Seo Hyung (Nobody Knows, SBS) | Seo Ye Ji (It’s Okay to Not Be Okay, tvN)

Najlepszy aktor drugoplanowy:

2020 pełen był zapadających w pamięć występów na drugim planie, a Kim Joo Heon czy Kim Young Min wręcz za każdym razem transformowali w zupełnie inną postać, lecz OH JUNG SE z „It’s Okay to Not Be Okay” (tvN) to jedna trzecia znakomitego aktorstwa w tej dramie. Z pewnością wpłynął i wyciągnął na inny poziom Kim Soo Hyuna oraz Seo Ye Ji. Bonusowe punkty za wcielenie się w osobę ze spektrum autyzmu.

Honorowe wyróżnienie:
Kim Joo Heon (Romantic Doctor, Teacher Kim 2, SBS / It’s Okay to Not Be Okay, tvN / Do Do Sol Sol La La Sol, KBS) | Kim Young Min (Crash Landing on You, tvN / The World of the Married, jTBC / Private Lives, jTBC) | Park Hun (Nobody Knows, SBS) | Yoo Jae Myung (Itaewon Class, jTBC)

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Wielokrotnie czarne charaktery sprawiają, że główni bohaterowie stają się jeszcze barwniejsi, jednakże po tylu miesiącach z „The Cursed” (tvN) pamiętam głównie JO MIN SOO i jej parapsychiczne starcie z Jung Ji So w metrze… Aktorzy odgrywający z sukcesem szamanów mają w moim sercu specjalne miejsce.

Honorowe wyróżnienie:
Go Bo Gyeol (Hi Bye, Mama!, tvN) | Jeon Hye Jin (Forest of Secrets 2, tvN) | Seo Ji Hye (Crash Landing on You, tvN)

 

Kategoria techniczna:

Najlepsza reżyseria:

„THE SCHOOL NURSE FILES” (Netflix) – za kreację niespotykanego, trudnego do objęcia w całości świata fantasy i jak zawsze genialne mise-en-scene reżyserki filmowej Lee Kyung Mi w jej serialowym debiucie…

Honorowe wyróżnienie:
Hospital Playlist (tvN) | Itaewon Class (jTBC) | Kairos (MBC) | Nobody Knows (SBS) | The World of the Married (jTBC)

Najlepszy scenariusz:

„STOVE LEAGUE” (SBS) – za nigdy dotąd niewidziane podejście do sportowego gatunku i przystępność nawet dla widzów mających zerowe pojęcie o baseballu…

Honorowe wyróżnienie:
Diary of a Prosecutor (jTBC) | Forest of Secrets 2 (tvN) | Hospital Playlist (tvN) | Kairos (MBC)

Najlepsza muzyka:

„NOBODY KNOWS” (SBS) – za ujmujący motyw przewodni i jego spokrewnioną wersję, które przełamały oczekiwania wobec thrillera i najbardziej zapadły mi w pamięć…

Honorowe wyróżnienie:
How to Buy a Friend (KBS) | Itaewon Class (jTBC) | The School Nurse Files (Netflix) | She Knows Everything (MBC)

Najlepsze zdjęcia:

„HOW TO BUY A FRIEND” (KBS) – za eksperymenty wizualne PD Yoo Young Eun, które same w sobie są jedną z największych atrakcji…

Honorowe wyróżnienie:
Into the Ring (KBS) | Kingdom 2 (Netflix) | SF8 (MBC) | The World of the Married (jTBC)

 

Kategoria różnych:

Przełomowa rola:

W mojej liście aktorów, którzy mogli wpaść w oko zaczęłam od Lee Do Hyuna, ale tak naprawdę największym przełomem jest rola KIM DA MI w „Itaewon Class” (jTBC), gdyż nie dość, że udowodniła, że nie jest one hit wonder po filmie „The Witch: Part 1. The Subversion”, to jeszcze przysłoniła samego Park Seo Joona swoją bardzo barwną postacią i zamknęła usta maruderom.

Honorowe wyróżnienie:
Ahn Bo Hyun (Itaewon Class, jTBC / Kairos, MBC) | Han So Hee (The World of the Married, jTBC) | Jeon Mi Do (Hospital Playlist, tvN) | Jung Ji So (The Cursed, tvN) | Lee Do Hyun (18 Again, jTBC)

Rozczarowująca rola:

W czasach, kiedy villaini zyskują niemniejszą popularność niż główni bohaterowie, muszę niestety stwierdzić, że w tym aspekcie PARK SUNG WOONG nie tyle zawiódł, bo miał do odegrania w „Rugal” (OCN) sztampową postać (kiedy na przykład posiada na koncie kultowy i wciąż cytowany występ w filmie „New World”…), ale sam nie wzniósł się ponad słaby materiał.

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Lee Jung Jin (The King: Eternal Monarch, SBS)

Najlepsza rola idola:

Już od paru lat NANA jest moją ulubioną aktorką-idolką i wciąż przełamuje jej obraz, jaki miałam w głowie od czasów girlsbandu After School. Nikt się nie spodziewał, że będzie się nadawać do slapstickowej roli w „Into the Ring” (KBS), a przeszła niesamowitą metamorfozę na ekranie.

Honorowe wyróżnienie:
Seohyun z SNSD (Hello Dracula, jTBC / Private Lives, jTBC)

Najgorsza rola rola:

Beznadziejna, kompletnie bezużyteczna postać byłej, ale wciąż zaborczej dziewczyny w „Shall We Eat Dinner Together?” (MBC) została tym bardziej pogrążona przez NAEUN z A Pink, która po tylu latach ani razu nie zagrała dobrze, a wciąż otrzymuje role… Why?

(Nie)honorowe wyróżnienie:
Solbin z Laboum (Backstreet Rookie, SBS)

Najlepszy czarny charakter:

Kim Ji Hun i Yoo Jae Myung naprawdę zapadli w pamięć, ale zagrali role czarnych charakterów, którzy byli właściwie przez cały czas w bezpośredniej konfrontacji z głównymi bohaterami swoich dram i mieli za zadanie ich zniszczyć… A PARK HUN w „Nobody Knows” (SBS)? Pomijając znakomity występ aktora, jego villain był sam w sobie oczywistym od pierwszego odcinka mordercą, którego szukała główna bohaterka, a i tak kompletnie nieprzewidywalnym w swoim zachowaniu czy nawet pobudkach. Czarny koń roku, więcej osób powinno obejrzeć tę dramę.

Honorowe wyróżnienie:
Kim Ji Hun (Flower of Evil, tvN) | Yoo Jae Myung (Itaewon Class, jTBC)

Najlepszy występ komediowy:

W koreańskich dramach wiele postaci z drugiego tła ma konkretnie jeden cel – bawić. Kiedy jednak zabawnym okazuje się być główny bohater i to jeszcze w serialu medycznym, dzieje się magia na ekranie. JO JUNG SEOK może dodać swoją rolę z „Hospital Playlist” (tvN) do jego grona kultowych, niemniej niż często parodiowany Napddeuk z filmu „Introduction to Architecture”.

Honorowe wyróżnienie:
Kim Eung Soo (Kkondae Intern, MBC) | Kim Hye Soo (Hyena, SBS)

Najlepsza para:

Hyun Bin & Son Ye Jin są legendami Hallyu, którzy wciąż dowiedli swojej popularności i porwali serca milionów w „Crash Landing on You” (tvN)… Postanowiłam jednak w ostatniej chwili zmienić swój wybór na KIM SOO HYUNA & SEO YE JI z „It’s Okay to Not Be Okay” (tvN), gdyż przypomniałam sobie, jak bardzo wyczekiwało się, kiedy ich bohaterowie przyznają się wreszcie do uczuć… No i to odrobinę mniej oczywista „Hallyu para”, która niemniej stała się jednym z największych hitów.

Honorowe wyróżnienie:
Hyun Bin & Son Ye Jin (Crash Landing on You, tvN) | Joo Ji Hun & Kim Hye Soo (Hyena, SBS) | Jung Yumi & Nam Joo Hyuk (The School Nurse Files, Netflix) | Kim Min Jae & Park Eun Bin (Do You Like Brahms?, SBS) | Nana z After School & Park Sung Hun (Into the Ring, KBS)

Najlepsza para poboczna lub alternatywna:

Nawiązując do wspomnianego powyżej „Crash Landing on You” (tvN), w tej drugiej kategorii najlepszej pary pobocznej nie było już absolutnie żadnej konkurencji. W pewnych momentach SEO JI HYE & KIM JUNG HYUN przyćmiewali nawet samych Hyun Bina i Son Ye Jin.

Honorowe wyróżnienie:
Kim Yong Ji & Hwang Hee (Tale of the Nine Tailed, tvN)

Najlepszy bromance:

Największa duma wszystkich dram PD Shin Won Ho – absolutnie genialne obrazy przyjaźni, które ujmują nawet bardziej niż romanse. W „Hospital Playlist” (tvN) mieliśmy pięcioro czterdziestoletnich lekarzy granych przez JO JUNG SEOKA, JUNG KYUNG HO, YOO YEON SEOKA, KIM DAE MYUNGA i JEON MI DO, którzy trzymają się razem od studiów – goals.

Honorowe wyróżnienie:
Hyun Bin, Yang Kyung Won, Yoo Soo Bin, Lee Shin Young, Tang Jun Sang & Kim Young Min (Crash Landing on You, tvN) |
Kim Soo Hyun & Oh Jung Se (It’s Okay to Not Be Okay, tvN) | Nam Joo Hyuk & Kim Sun Ho (Start-Up, tvN) | Park Hae Jin & Kim Eung Soo (Kkondae Intern, MBC)

Najlepszy womance:

Wydaje mi się, że womance nie jest tak częsty bromance, bo ma chyba silniejsze konotacje z taką frywolną stylistyką chick flicks zamiast ze szczerymi obrazami przyjaźni, ale była w 2020 roku jedna drama, w której żeńskie bohaterki i dość skomplikowane relacje między nimi absolutnie przyćmiły i zepchnęły głównego bohatera na dalszy plan – „Hi Bye, Mama” (tvN) z KIM TAE HEE, GO BO GYEOL i SHIN DONG MI.

Honorowe wyróżnienie:
Bae Doo Na & Jeon Hye Jin (Forest of Secrets 2, tvN) | Son Ye Jin, Kim Jung Nan, Kim Sun Young, Jang So Yeon & Cha Chung Hwa (Crash Landing on You, tvN)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.