2021 KBS Drama Awards

Już moją sylwestrową tradycją stało się oglądanie na żywo rozdania KBS Drama Awards – głównie dlatego, że jest najłatwiej dostępna, bo emitowana na oficjalnym kanale YouTube. W tym roku nawet podeszłam do tego z emocjami, bo obejrzałam kilka dram KBSu (czego pewnie nie mogliście zauważyć po skąpych recenzjach) oraz pewnymi oczekiwaniami wobec „River Where The Moon Rises” oraz „The King’s Affection” – dwóch dram historycznych z fantastycznymi rolami Kim So Hyun oraz Park Eun Bin, które moim zdaniem zasługują na wiele wyróżnień.

Czy stacja to doceni, czy jak zwykle zrobi ukłon w stronę pewniaków, tzn. dram weekendowych i codziennych, kierując się słupkami oglądalności? W tygodniu poprzedzającym galę koreańskie media były raczej jednogłośne – KBS nie miał w tym roku definitywnych hitów, a nawet jak zwykle utrzymujące oglądalność powyżej 20% dramy weekendowe „Revolutionary Sisters” oraz „Young Lady and Gentleman” nie były tak medialne jak „Once Again” z zeszłego roku. Dlatego paradoksalnie nie przywiązywałam żadnych emocji co do potencjalnych laureatów aktorskiego Daesanga. KBS w kontraście do 2020 roku obfitował w tym w kilka mini-serii, które oglądało się przyjemnie, dlatego chciałam po prostu zobaczyć na scenie wielu ulubieńców i nawet nie przeszkadzało mi rozdawanie nagród po 2-3 osobom w jednej kategorii… bo KBS robi to od lat.

Gala rozpoczęła się tanecznym występem Prowdmon. Już to przewidziałam, oglądając „Street Woman Fighter” i obserwując wpływ tego programu na popkulturę, że być może trendy się zmienią i zamiast oglądać skąpo ubrane girlsbandy na scenie oraz aktorów próbujących zachować kamienne twarze przy nich, będzie się można w pełni cieszyć tanecznymi choreografiami – na MBC Entertainment Awards wystąpiło crew Hook, a na wczorajszym MBC Drama Awards Lachica, z tego samego programu. Prowadzącymi gali zostali piosenkarz Sung Shi Kyung, Kim So Hyun z „River Where The Moon Rises” oraz Lee Do Hyun z „Youth of May”, tak więc całkiem nieprzewidywalny zestaw ludzi mających troszkę doświadczenia z klasycznym prowadzeniem talk shows czy innych variety shows, ale niebędących zawodowymi MC. Na tegorocznym KBS Entertainment Awards prowadzący Moon Se Yoon został laureatem Daesanga, a jak mogło być tutaj…?

Lee Sang Yi oraz Lee Cho Hee, para z zeszłorocznej dramy weekendowej „Once Again”, prezentowała pierwsze nagrody dla najlepszych nowych aktorów. Nominacje rozpostarły się tradycyjnie między dramy szkolne oraz sageuki, w których trendem jest w ostatnich latach stawiać na historie o młodych ludziach i romans, a nie tradycyjne biografie władców. Nagrody dla Na In Woo oraz Rowoona były niemalże gwarantowane, skoro wciąż mówimy o wielokrotnie przeze mnie wspominanych „River Where The Moon Rises” i „The King’s Affection”, ale trzeci zwycięzca w postaci Kim Yo Hana to był dla mnie bardziej taki ukłon w stronę spuścizny serii „School”, która przez ostatnie dwadzieścia lat zapoczątkowała kariery wielu obecnych gwiazdorów koreańskiego kina.

Co do laureatek, nie spodziewałam się nawet, że Park Kyu Young będzie rozpatrywana jako nowa aktorka, bo po cichu liczyłam na Excellence dla niej za bardzo czarujący występ w „Dali and the Cocky Prince”. Lee Se Hee miała ją zagwarantowaną, skoro raczej nieznana aktorka zdobyła główną rolę w dramie weekendowej, natomiast Jung Soo Jung, czy też Krystal z f(x), nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia w „Police University”, lecz można się było spodziewać jakiegoś ukłonu w jej stronę, kiedy w lutym ma mieć premierę kolejna drama KBSu z jej udziałem, „Crazy Love”. Z tego też powodu razem z Kim Jae Wookiem prezentowała nagrody popularności, poprzedzone krótką promocją nadchodzącej komedii romantycznej z ich udziałem.

Bardzo szybko nastąpiły pierwsze nagrody dla najlepszych par, które tak jak w zeszłym roku były rozdawane partiami, po kilka par na przestrzeni całej gali, aby nie zajmować kilkudziesięciu minut, przeprowadzając wywiad ze wszystkimi po kolei. W tym roku, po raz pierwszy odkąd pamiętam, na oficjalnej stronie KBSu nie było nominacji, ale z drugiej strony ta stacja zawsze rozdawała ich aż w nadmiarze, tak więc co za różnica, kiedy to i tak jedna z wielu „nagród pocieszenia”, chociaż rywalizacja o nią jest zacięta. Cha Tae Hyun już drugi raz w karierze stanął na scenie w parze męsko-męskiej.

Specjalna uwaga została poświęcona Drama Special. Nie zdążyłam w tym roku obejrzeć jeszcze żadnego, chociaż jak najbardziej mam je na oku, szczególnie że są to znaczące projekty, pomimo niskiej oglądalności i braku znaczącego wpływu na popkulturę – takie platformy startowe dla aktorów niegrających zazwyczaj głównych ról, czy początkujących reżyserów i scenarzystów. Kilka tytułów z tegorocznej antologii zostało również wypuszczonych w koreańskich kinach jako filmy pełnometrażowe, w tym właśnie dramat science-fiction „Hee Soo”, którego oboje odtwórcy głównych ról, Park Sung Hun i Jeon So Min (którzy zagrali w przeszłości w innym Drama Special, „Review Notebook of My Embarrassing Days”), zostali nagrodzeni.

Jeon So Min w „Hee Soo”

Oh Dae Hwan i Oh Yoon Ah, również z zeszłorocznej dramy weekendowej „Once Again”, co przypomina jaka posucha była na KBS Drama Awards w 2020 roku, wręczyli nagrody dla najlepszych aktorów drugoplanowych, nie bawiąc się tym razem w sztuczne uzasadnianie wielu laureatów różnymi gatunkami i długościami dram. Po dwa nazwiska zwycięzców to wyjątkowo mało w tej kategorii, która jest zawsze zacięta. Bardzo miłą niespodzianką było dla mnie wyróżnienie dla Lee Yi Kyunga, jako komediowego partnera głównego bohatera w „Secret Royal Inspector”, szczególnie że drama ta została prawie zapomniana – wybuchła mała afera, kiedy zapomniano jej ująć na głównej stronie KBS Drama Awards, a miała jedną z najwyższych oglądalności danego odcinka wśród mini-serii. Zresztą, Lee Yi Kyung z pewnością będzie na ustach koreańskich mediów przez weekend, gdyż w trakcie swojej przemowy wyciągnął telefon i zadzwonił do matki.

Po przerwie, druga połowa gali rozpoczęła się od nagród Excellence dla aktorów z serii weekendowych i tu zaskoczenie – weteran Yoon Joo Sang wymieniany jako jeden z pretendentów do Daesanga jako patriarcha w dramie z wysoką oglądalnością, został już uhonorowany na tym poziomie, co właściwie wykluczyło go z głównej nagrody. Poza tym trochę przykro, że Jeon Hye Bin i Kim Kyung Nam z „Revolutionary Sisters” zostali pominięci. Piszę to oczywiście wyłącznie z osobistej sympatii do tych niedocenianych aktorów, bo minęły lata odkąd ostatnio obejrzałam jakąś dramę weekendową, ale występ w takiej od KBSu to była zawsze gwarancja popularności wśród starszych pokoleń widzów oraz nagrody na końcoworocznej gali, gdyż przy dwóch takich produkcjach roczne, szanse są ogromne.

Z drugiej strony, KBS i jego system mają to do siebie, że w drugiej połowie zwycięzcy najważniejszych nagród, a nawet wszyscy nominowani są łatwi do przewidzenia drogą eliminacji, jeśli ma się jakiekolwiek pojęcia o wynikach oglądalności czy szumie medialnym wokół dram… Po Yoon Joo Sangu kolejnym elementem układanki, który dopełnił mi w głowie cały obraz był brak Top Excellence dla Ji Hyun Woo. Takie pominięcie nie mogło się zdarzyć przy głównym aktorze emitowanej właśnie dramy weekendowej, której oglądalność wzrasta, dlatego voila! – okazało się, że władze KBSu wybrały „trzecią” opcję. Nie młode aktorki z popularnych sageuków, które niemniej otrzymały bardzo zasłużone Top Excellence, nie kolejnego weterana z innej dramy weekendowej, ale właśnie Ji Hyun Woo – aktora, który w moim odczuciu nigdy rozwinął się, odkąd tylko był obiecującą nową twarzą w dramach z rodzaju noona romance na początku lat dwutysięcznych. Ale to już kwestia gustu, prawda? Na tegorocznej liście zwycięzców znajdują się osoby, które ujęłabym jako przeceniane w moim własnym podsumowaniu roku…


Lista zwycięzców:

Daesang:

JI HYUN WOO (Young Lady and Gentleman)

Top Excellence:

Aktor:
Kim Myung Soo (Secret Royal Inspector)
Yoon Joo Sang (Revolutionary Sisters)
LEE DO HYUN (Youth of May)
Jung Yong Hwa (Sell Your Haunted House)
Ji Hyun Woo (Young Lady and Gentleman)
CHA TAE HYUN (Police University)

Aktorka:
Go Min Si (Youth of May)
KIM SO HYUN (River Where The Moon Rises)
PARK EUN BIN (The King’s Affection)
Jang Nara (Sell Your Haunted House)
Choi Myung Gil (Red Shoes)
Hong Eun Hee (Revolutionary Sisters)

Excellence:

Aktor w mini-serii:
Kim Myung Soo (Secret Royal Inspector)
KIM MIN JAE (Dali and the Cocky Prince)
Lee Do Hyun (Youth of May)
JUNG YONG HWA (Sell Your Haunted House)
Jinyoung (Police University)
Cha Tae Hyun (Police University)

Aktorka w mini-serii:
GO MIN SI (Youth of May)
KWON NARA (Secret Royal Inspector)
Kim So Hyun (River Where The Moon Rises)
Park Eun Bin (The King’s Affection)
Jang Nara (Sell Your Haunted House)
Choi Kang Hee (Hello, Me!)

Aktor w długiej dramie:
Kang Eun Tak (Young Lady and Gentleman)
Kim Kyung Nam (Revolutionary Sisters)
YOON JOO SANG (Revolutionary Sisters)
Ji Hyun Woo (Young Lady and Gentleman)

Aktorka w długiej dramie:
PARK HANA (Young Lady and Gentleman)
Jeon Hye Bin (Revolutionary Sisters)
Cha Hwa Yeon (Young Lady and Gentleman)
HONG EUN HEE (Revolutionary Sisters)

Aktor w dramie codziennej:
Kyung Sung Hwan (Miss Monte Christo)
RYU JIN (Be My Dream Family)
Sunwoo Jae Deok (Red Shoes)
Choi Jung Woo (Be My Dream Family)
Han Sang Jin (The All-Round Wife)

Aktorka w dramie codziennej:
Park Jun Geum (Be My Dream Family)
Park Tam Hee (Be My Dream Family)
SO YI HYUN (Red Shoes)
Lee So Yeon (Miss Monte Christo)
Choi Myung Gil (Red Shoes)
HAN DA GAM (The All-Round Wife)

Najlepszy aktor(ka) drugoplanowy:

Aktor:
Kwon Yul (Dali and the Cocky Prince)
Kim Kang Min (School 2021 / Drama Special F20)
Ahn Gil Kang (Sell Your Haunted House)
Lee Sang Yi (Youth of May)
LEE YI KYUNG (Secret Royal Inspector)
Lee Jong Won (Young Lady and Gentleman)
CHOI DAE CHUL (Revolutionary Sisters)

Aktorka:
Kang Mal Geum (Sell Your Haunted House)
GEUM SAE ROK (Youth of May)
Lee Bo Hee (Revolutionary Sisters)
Lee Il Hwa (Young Lady and Gentleman)
HAM EUN JUNG (Be My Dream Family)
Hong Soo Hyun (Police University)
Hwang Young Hee (River Where The Moon Rises)

Drama Special / TV Cinema Award:

Aktor:
Kang Tae Oh (Drama Special The Effect of a Finger Flick on a Breakup)
PARK SUNG HUN (Drama Special Hee Soo)
Sung Yoo Bin (Drama Special Be:Twin)
Ahn Nae Sang (Drama Special Scenery of Pain)
Jo Han Sun (Drama Special Memories of Hae Gak)
Choi Jin Hyuk (Drama Special Siren)

Aktorka:
Kwak Sun Young (Drama Special Ordinary Jae Hwa)
KIM SAE RON (Drama Special Girls)
Shin Ye Eun (Drama Special The Effect of a Finger Flick on a Breakup)
Jang Young Nam (Drama Special F20)
JEON SO MIN (Drama Special Hee Soo)

Najlepszy nowy aktor(ka):

Aktor:
KIM YO HAN (School 2021)
NA IN WOO (River Where The Moon Rises)
Nam Yoon Soo (The King’s Affection)
ROWOON z SF9 (The King’s Affection)
Park Ji Hun (At a Distance, Spring is Green)
Chu Young Woo (Police University / School 2021)
Hong Kyung (Drama Special The Effect of a Finger Flick on a Breakup)

Aktorka:
Geum Sae Rok (Youth of May)
PARK KYU YOUNG (Dali and the Cocky Prince)
LEE SE HEE (Young Lady and Gentleman)
JUNG SOO JUNG (Police University)
Jung Chae Yeon (The King’s Affection)
Jo Yi Hyun (School 2021)
Hwang Bo Reum Byul (School 2021)

Najlepszy aktor(ka) dziecięcy:

Aktor:
Goo Woo Rim (The King’s Affection)
Park Sung Hun (River Where The Moon Rises)
SEO WOO JIN (Young Lady and Gentleman)
Yoon Jun Seo (Young Lady and Gentleman)
JO YI HYUN (Youth of May)

Aktorka:
Kim Yoon Seul (Drama Special Hee Soo)
Lee Go Eun (Be My Dream Family)
LEE RE (Hello, Me!)
CHOI MYUNG BIN (The King’s Affection / Young Lady and Gentleman)
Hong Je Yi (Revolutionary Sisters)

Nagroda popularności:

Aktor
Cha Tae Hyun (Police University)
Chu Young Woo (School 2021)
Eum Moon Seok (Hello, Me!)
Ji Hyun Woo (Young Lady and Gentleman)
JINYOUNG (Police University)
Jung Yong Hwa z CNBLUE (Sell Your Haunted House)
Kim Kyung Nam (Revolutionary Sisters)
Kim Min Jae (Dali and the Cocky Prince)
Kim Myung Soo (Secret Royal Inspector)
Kim Yo Han (School 2021)
Kim Young Kwang (Hello, Me!)
Lee Do Hyun (Youth of May)
Na In Woo (River Where The Moon Rises)
Park Ji Hun (At a Distance, Spring is Green)
Park Yoon Jae (Red Shoes)
ROWOON (The King’s Affection)
Ryu Jin (Be My Dream Family)
Shin Hyun Tak (The All-Round Wife)

Aktorka:
Choi Kang Hee (Hello, Me!)
Go Min Si (Youth of May)
Go Won Hee (Revolutionary Sisters)
Hwang Bo Reum Byul (School 2021)
Jang Nara (Sell Your Haunted House)
Jo Yi Hyun (School 2021)
Jung Soo Jung (Police University)
KIM SO HYUN (River Where The Moon Rises)
Kwon Nara (Secret Royal Inspector)
Lee Se Hee (Young Lady and Gentleman)
PARK EUN BIN (The King’s Affection)
Park Kyu Young (Dali and the Cocky Prince)
So Yi Hyun (Red Shoes)
Yoon Da Young (The All-Round Wife)
Yoon Hae Young (Be My Dream Family)

Najlepsza para:

KIM MIN JAE & PARK KYU YOUNG (Dali and the Cocky Prince)
KIM SO HYUN & NA IN WOO (River Where The Moon Rises)
KIM YO HAN & JO YI HYUN (School 2021)
LEE DO HYUN & GO MIN SI (Youth of May)
PARK EUN BIN & ROWOON (The King’s Affection)
JI HYUN WOO & LEE SE HEE (Young Lady and Gentleman)
CHA TAE HYUN & JINYOUNG (Police University)

Najlepszy scenariusz:

KIM SA KYUNG (Young Lady and Gentleman)

Zdjęcia z czerwonego dywanu:


Poprzednie edycje KBS DRAMA AWARDS:

2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020ogólny spis podsumowań

1 Comment

  1. Szkoda, że desanga nie dostają kobiety, no chyba że od wielkiego dzwonu. Aktorki, w porównaniu do mężczyzn, muszą się bardziej wysilić, zwłaszcza jak dostają role introwertycznych królewien/królów albo nobliwych matron, aby ich postacie miały choć trochę życia. Nietrudno zauważyć, że ostatnie dramy historyczne spoczywają na barkach żeńskiej obsady. Oglądać Park Eun Bin w roli księcia to była czysta przyjemność.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.